#fed

Inflace v USA skočila na tříleté maximum. Za vším stojí válka s Íránem
Americká inflace v květnu dosáhla 4,2 % - nejvýše od roku 2023. Jádrová složka však překvapila příznivěji. Fed se ocitl v pasti: zpomalit, nebo počkat?

Goldman Sachs brzdí očekávání trhu: snížení sazeb se odsouvá až na rok 2027
Americká ekonomika přidala v květnu dvakrát víc pracovních míst, než kdokoli čekal. Pro běžného člověka dobrá zpráva. Pro investory čekající na snížení úrokových sazeb - komplikace.

Proč grafy akcií lžou i zkušeným investorům a jak to napravit?
Otevřete graf Apple nebo S&P 500 za dvacet let a uvidíte dekády nudy a pak šílenou hokejku. Problém je, že ta hokejka neexistuje - je to jen matematický klam.

Zlato vymazalo všechny letošní zisky. Proč tradiční bezpečný přístav selhává?
Válka by měla hnát cenu zlata nahoru. Místo toho drahý kov dneškem smazal celý letošní zisk. Stačil k tomu jeden silný report z amerického trhu práce. Neoslabuje ale pouze zlato. Americké akciové indexy a hlavně technologické akcie zažívají největší výprodeje od vypuknutí války v Íránu.

Inflace je zpět a centrální banky jsou pod tlakem. Goldman Sachs varuje, ekonomové bijí na poplach
Šéf Goldman Sachs označil inflaci za největší riziko pro ekonomiku. Zároveň se z Dubrovníku ozývají varování, že politický tlak na centrální banky situaci jen zhoršuje.

Americké dluhopisy jsou na nejvyšší úrovni za 19 let. Úroky jsou druhý největší výdaj státu.
Třicetiletý Treasury výnos překonal 5,2 % - nejvyšší úroveň, kterou trh naposledy viděl před finanční krizí v roce 2007. Za tím stojí tři věci zároveň: válka v Íránu, která znovu roztočila inflaci, vládní deficit přesahující bilion dolarů za pět měsíců a investoři, kteří přestali věřit, že Washington situaci zvládne.

Přivítejte nového šéfa Fedu: Kevin Warsh slibuje nezávislost, ale trhy mu nevěří
Kevin Warsh dnes složil přísahu jako 17. předseda amerického Federálního rezervního systému. Jaké má plány a co od něj trhy mohou čekat?

Konec éry Powella: Nejzkušenější šéf Fedu v historii končí po 8 letech plných krizí
Jerome Powell v pátek ukončil svůj osmiletý mandát v čele americké centrální banky. Během něj čelil nejostřejšímu ekonomickému propadu v historii USA, nejvyšší inflaci za 40 let, agresivním politickým útokům z Bílého domu a nejhorší globální energetické krizi. Kdo ho nahradí?

Americké dluhopisy platí nejvyšší výnos za dvě dekády. USA dluží 38 bilionů a nové peníze shání ještě dráž.
Americká vláda právě prodala 30leté dluhopisy s výnosem přes 5 %, nejvyšší od roku 2007. Státní dluh přesáhl 39,25 bilionu dolarů (přibližně 809 bilionů korun) a za jediný rok narostl o dalších 2,7 bilionu. Válka na Blízkém východě mezitím tlačí inflaci nahoru, benzín v USA zdražil na historická maxima a Fed stojí před volbou, která nemá dobré řešení. Důvěra investorů v dlouhodobý americký dluh se začíná otřásat a výnos 5 % je toho příznakem.

S&P 500 na rekordní hranici 7400. Jenže inflace znovu zrychluje a Fed je nejvíc rozdělený od roku 1992.
Dubnová inflační data z USA přišla vyšší, než analytici očekávali. Spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 3,8 %, jádrová inflace (bez energií a potravin) dosáhla 2,8 % a měsíčně přidala 0,4 %. Přitom S&P 500 se obchoduje na historických maximech. Tenhle paradox stojí za bližší pohled.