CO JE KREATIVITA?
To pro mě byla klíčová otázka, když jsem se tímto tématem začal před 5 lety zabývat. Ptal jsem se lidí kolem sebe a překvapilo mě, jak protichůdné odpovědi jsem dostal. Velmi často jsem slyšel, že kreativita je neuchopitelná a kreativita vyvolává chaos.
Nicméně pořád jsem si říkal, jak je možné, že ty nejkreativnější lidé v historii přinesli lidem tolik krásných tvůrčích děl a radostí. Nedalo mi to a zašel jsem za několika odborníky mezi nimž byl i psycholog @Radkin Honzák, který mě dovedl k tomu, abych se tímto tématem zabýval více do hloubky.
Co je tedy kreativita?
Pro mě kreativita znamená radost z tvoření a možnost vyjádřit svou unikátnost. Každý člověk na světě je jedinečný a má svoje vlastní vyjádření reality. Proto představivost je jedna z nejvzácnějších kompetencí, kterou bychom si měli hýčkat. Představivost znamená zejména v našem pojetí (podkompetence):
✅ Překonávání zažitých představ – out of box thinking
✅ Schopnost generovat plynulý tok nápadů
✅ Originalitu
✅ Ústní a písemné vyjadřovací schopnosti
✅ Uvažování v obrazech
Využíváte některé z těchto podkompetencí v práci či osobním životě?
DĚLÁTE SKUTEČNĚ TO, CO MÁTE RÁDI?
Před 5 lety jsem přečetl knihu, která ovlivnila můj život: „Dělej co máš rád a peníze přijdou samy“ od Marshi Sinetar.
V knize se píše, že tvůrčí činnost, kterou jsme měli v dětství nejraději a ztráceli jsme při jejím vykonávání pojem o čase, má být zastoupena v naší práci a životě.
U mě to byl zpěv.
Předtím jsem se zpěvu nevěnoval, i když jsem si jako malý kluk velmi rád zpíval. V té době jsem pracoval jako konzultant a kouč.Zjistil jsem, že mi zpěv pomáhá mimo jiné při prezentacích:
✅ vnímáním celého těla,
✅ využíváním vlastního dechu
✅ schopností lépe formulovat myšlenky
Začal jsem zkoumat, jak tato kreativní činnost působí na naše vědomí a podvědomí.
Zjistil jsem, že tvořivá činnost (u mě zpěv) má za následek odblokovávat v nás vědomé, ale i skryté myšlenkové bloky, které nás brzdí při využívání našeho vnitřního potenciálu.
Na základě toho jsem začal zkoumat jaké kompetence (např. představivost) a podkompetence (překonávání zažitých představ – out of box) mají vliv na blokování našeho vnitřního potenciálu a nakonec jsme vytvořili v Creatixu kompetenční MODEL APLIKOVANÉ KREATIVITY A INOVATIVNOSTI.
Co pomáhá Vám uvolňovat Vaše vnitřní bloky?
Byl Steve Jobs se svou myslí popředu před ostatními? Dle neurovědy ano, dokonce o celé dekády
Když už dnes někdo Steva Jobse uctivá, je to především kvůli jeho vizionářství v oblasti technologií. Kde však Jobs svou dobu předběhl možná ještě výrazněji, byla jeho filozofie managementu.
Nejdůležitější schopnost pro 21. století? Žádný work-life balance ani kreativita - tohle všichni ignorují
Pro lidstvo byly odjakživa při práci největší překážkou jednoduše řečeno věci, jež je od dané práce rozptylovaly. Problém dneška je ten, že rozptylování od práce vnímáme jinak.
Lidská BUDOUCNOST patří kreativitě, ne dřině!
Naše budoucnost vypadá skvěle! Ale musíme se jí přizpůsobit. Někteří z nás už dělají práci budoucnosti. Pro většinu to bude velmi náročný přerod a mnozí ho nezvládnou.
Problémy s tvořivostí? Nová studie ukazuje, že jsme kreativnější, než si možná myslíme
Pravděpodobně jste kreativnější, než si myslíte, většina z nás pouze nedokáže docenit originalitu vlastních nápadů.
Proč jsme kreativní a nespoutaní jen v noci? A jak využít vlastního potenciálu během dne
Bezesné noci plné odpovědí na všechny otázky světa se podobají stavu opilosti, vše se zdá snadné a jasné, až do chvíle, než přijde ráno a s ním – vystřízlivění. Proč tomu tak je? Lze využít nočních výletů mimo realitu i během dne?
Miliardář Ray Dalio: Koronavirus je historickým milníkem, po němž přijde "nová vzrušující budoucnost"
Přes všechno negativní, co s sebou dnešní globální situace přináší, bychom se neměli zapomínat dívat i na to pozitivní. Dle některých se před námi nyní otevírá šance na perspektivnější budoucnost a výraznější společenský pokrok.
Jak připravit firmu na budoucnost?
Společnost v tuto chvíli prochází masivní sociální a ekonomickou transformací (krize), která povede k přechodu k digitalizované a robotizované společnosti. Cesta z krize vede přes „Aplikovanou kreativitu“.
Devět tipů na knihy o psaní. Pomůžou ti překonat blok i posunout děj
Vymyslet dobrou zápletku, propracovat postavy, neztratit nit. Při psaní knihy se možná párkrát zarazíš a budeš přemýšlet, jak dál. Vybrali jsme osvědčené tituly, které ti pomůžou ovládnout spisovatelské řemeslo i „vyhrát tvůrčí bitvy“.
Pravděpodobně jste daleko kreativnější, než si myslíte. Ty nejlepší nápady totiž často zavrhujete
Může vůbec věda zkoumat něco tak abstraktního, čím je bezpochyby kreativita? Může a právě abstrakce je velmi zásadním problémem celého procesu. Pojďme si dát malý brainstorming před vaším příštím brainstormingem.
Tvůrčí blok? Nevadí. 7 tipů, co dělat, když se ti nechce nic dělat
Nedostatek motivace, únava, pocit, že se nám nic nechce, nebo klasický spisovatelský blok – když se při psaní zasekneme a nevíme, kudy dál. To všechno se stává i při běžném provozu, ale v dobách krize se s tím můžeme potýkat ještě častěji. Vadí to?
7 důvodů, proč být sám/sama
Nepleťme si výraz "být sám" s "být osamocen". Čím víc jsme zaneprázdněni, tím víc naše tělo a mysl uvítají více času sami se sebou. Dále v článku najdete důvody, jak nás tento čas může obohatit.
Pokud ve vás tento článek neprobudí kreativitu a nedodá vám inspiraci, máte u mě stovku
Ať už jste umělec, freelancer nebo podnikatel, čas od času potřebujete příval inspirace. Tahle knížka mi ji kdysi vpravila přímo do žíly. A protože jsem velkorysá a tak trochu kradu jako umělec, musím se s vámi o know-how Austina Kleona podělit.
5 důvodů, proč vás učení se cizího jazyka dělá chytřejšími a lepšími
Připadá vám, že se musíme učit cizí jazyk, protože jsme Češi a není naším rodným jazykem hojně používaný jazyk, jako například angličtina, čínština nebo španělština? I rodilí mluvčí těchto jazyků by se měli učit další. Je to velmi prospěšné.