4 minuty čtení

Problémy s tvořivostí? Nová studie ukazuje, že jsme kreativnější, než si možná myslíme

Pravděpodobně jste kreativnější, než si myslíte, většina z nás pouze nedokáže docenit originalitu vlastních nápadů.

Lidé jsou notoricky optimističtí, pokud jde o sebehodnocení vlastních schopností. Ať už se vědci ptají na řízení, popularitu, stock picking nebo dlouhou řadu dalších talentů, velká většina z dotázaných přeceňuje vlastní schopnosti. Vědci dokonce tento jev pojmenovali jako: „the Lake Wobegon Effect“. Jedná se o smyšlené město, kde jsou všechny děti nadprůměrné, což je samozřejmě nesmysl.

Co nám tato lidská tendence říká? Obecně bychom měli být opatrní, pokud jde o sebehodnocení vlastních schopností. V nedávné době však vědci narazili na pozoruhodnou výjimku. Ačkoliv má drtivá většina lidí tendenci se přeceňovat téměř ve všem, hromadně se podceňujeme v oblasti vlastní kreativity.

Jste podivnější a kreativnější, než si myslíte

V průběhu tří studií vyzval mezinárodní tým vědců dobrovolníky, aby vytvořili vlastní originální díla a ohodnotili úroveň kreativity těchto děl. „Zjistili jsme, že lidé systematicky podceňují svou originalitu – charakteristiku definující tvořivost – během myšlenkového procesu,“ informovali autoři studie o kreativitě Yael Sidi a Ella Miron-Spektor.

Proč tak špatně oceňujeme vlastní originalitu? Problém tkví v naší tendenci předpokládat, že ostatní lidé nám jsou více podobní, než tomu ve skutečnosti je. To nás vede k přesvědčení, že každý přichází se stejnými nápady jako my. Ve skutečnosti jsme však všichni tak trochu podivíni s jedinečným a hodnotným pohledem na svět.

Naučte se oceňovat vlastní kreativitu

Dobrou zprávou je, že jste pravděpodobně mnohem originálnější, než si myslíte. Špatnou pak je, že jste pravděpodobně ignorovali skvělé nápady už po celá léta. Jak přestat s podceňováním vlastní kreativity? Autoři studie říkají, že manažeři mohou pomoci svému týmu tím, že budou kreativitu ve svých podřízených podporovat, oceňovat a sebemenší náznak vlastní invence povzbuzovat.

„Jako manažer byste měl organizovat pravidelné schůzky svého týmu, kde budou mít jednotliví členové možnost se bez obav podělit o své nápady. Tyto nápady by jinak nespatřily světlo světa, protože vaši podřízení automaticky předpokládají, že nejsou dostatečně inovativní,“ radí Yael Sidi a Ella Miron-Spektor.

Pokud chcete posílit svou vlastní kreativitu, jednoduše byste měli začít více oceňovat vlastní jedinečnost. Zmíněný výzkum také ukazuje, že outsideři bývají mnohem kreativnější. Oceňováním vlastních „podivností“ by vám tak mělo pomoci přicházet s více originálními nápady a jejich správným ohodnocením.

Největší kus práce pak možná udělá pouhé uvědomění, že jste předpojatí vůči vlastním myšlenkám. Ty, co vzniknou brainstormingem (je prokázáno, že první nápady bývají obvykle nejméně originální), pak jsou jednoznačně lepší, než si myslíte.

Karanténa trávená doma v týdnech minulých, kdy jsme byli odkázaní na dosažení vlastních cílů bez pomoci spolupracovníků, nás pak mohla sama přesvědčit, že jsme mnohem kreativnější, než jsme si původně mysleli. Jak jste si mohli přečíst, není to pouze domněnka, ale skutečně vědecky podložený fakt.

Až v sobě opět příště budete dusit plamínek originální myšlenky, vzpomeňte si, že je každý z nás jedinečný, a možná vás právě napadla jedna z těch „big ideas“, která se může časem vyvinout v něco opravdu velkého. Všechny velké nápady vznikly původně jako elementární myšlenky v hlavách jednotlivců jako jste vy. Tito jednotlivci si pouze uvědomovali vlastní jedinečnost a nebáli se přemýšlet „out of the box“.

#kreativita #osobnirozvoj #jedinecnost #invence #napady #tvorivost

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.