Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
25.01.2020 6 minut čtení

5 důvodů, proč vás učení se cizího jazyka dělá chytřejšími a lepšími

Připadá vám, že se musíme učit cizí jazyk, protože jsme Češi a není naším rodným jazykem hojně používaný jazyk, jako například angličtina, čínština nebo španělština? I rodilí mluvčí těchto jazyků by se měli učit další. Je to velmi prospěšné.

Naprostá většina lidí se druhý jazyk učí kvůli tomu, aby měli lepší uplatnění na trhu práce. Aby se mohli domluvit a dorozumět. Někteří studenti se také pochopitelně učí, protože musí, ale to je kapitola sama pro sebe. Existuje ještě jeden důvod, proč se cizí jazyk učit. Dělá vás to lepšími a to hned v několika ohledech.

To je důvod, proč by se cizí jazyk měl učit úplně každý. I rodilý mluvčí nejrozšířenějšího jazyka na světě by se měl učit jiný cizí jazyk. Nejde o to, ovládnout plynulou konverzaci v nářečí daného jazyka nebo si v něm vyprávět vtipy či studovat drobné odlišnosti a každou maličkost. Zároveň ale ani nejde o proces učení, jak to tak často bývá. Cesta je mnohdy cíl, ale nyní ne. Skutečně jde o to, naučit se daný jazyk, ale není cílem ho ovládnout perfektně.

Učení se cizího jazyka rozšiřuje myšlení a obohacuje mozek. Stručně řečeno - dělá vás to chytřejšími. Některé další důvody, proč se další jazyk učit předkládá i věda. Zatím to pro vás ale zřejmě nebylo nic nového. Teď už ale jdeme na avizovaných 5 bodů, které vás snad něčím obohatí.

1) Ve druhém jazyce jste racionálnější

Lidé jsou úžasná stvoření, která se dokážou chovat neuvěřitelně nepředvídatelně. Rozhodování je často emotivní a mozek je mnohdy ovlivněn vším možným jen ne logikou. To obecně a trochu nadneseně řečeno platí všude po celém světě bez ohledu na mateřský jazyk. Trénovat přemýšlení v jiném než rodném jazyce může být náročné, ale zároveň to může pomoci mozku být trochu racionálnější.

Dokonce to jde podložit studií. Výzkumníci z univerzity v Chicagu totiž prokázali, že přemýšlení o problémech v cizím jazyce má za následek zpomalení a zbavení některých emocí. Pravděpodobně je to tím, že nemáte tak bohatou slovní zásobu a schopnost přemýšlet v daném jazyce tak rychle. Výsledkem je logičtější rozhodnutí.

2) Druhý jazyk vás dělá kreativnější

Základní rovnici kreativity pravděpodobně znáte. Kreativní výstup je závislý na kreativním vstupu. Čím zajímavější a rozmanitější myšlenky v mozku máte, tím je pravděpodobnější, že nějakým nečekaným spojením dostanete úplně nový nápad. Ačkoli v jiném jazyce máte omezenější slovní zásobu, jeho znalost může kreativitě pomáhat.

Jiný jazyk totiž nemá jen stejná slova, která jsou přeložená, ale má i slova, která nelze jednoduše nebo jednoznačně přeložit. Zjednodušeně řečeno jsou to slova, která v mateřském jazyku nemáte. Takže i když ovládáte v cizím jazyku jen pár desítek slov, rozšiřuje to vaši slovní zásobu. A to může pomoci dívat se na problémy z nového úhlu pohledu.

Více jazyků vede k dalším nápadům, protože v odlišných jazycích je svět vnímán a popisován jinak. Spisovatel Ivan Miguel se to pokusil zachytit na slově "duha". V jeho rodném jazyce (španělština) se duha řekne "arcoiris". V angličtině to je "rainbow", což je složenina slov "rain" (déšť) a "bow" (luk), takže duha je luk vyrobený z deště. Co na to španělština? Tu bohužel neovládám, ale z popisu Miguela jsem pochopil, že "acro" je "oblouk" a "iris" je "spektrum světla", takže ve španělštině je duha oblouk vyrobený ze spektra světla. Aby ale duha mohla vzniknout, potřebujete déšť a světlo. Rodilý mluvčí obou jazyků viděli stejný jev, ale popsali ho stejně jen z části.

3) Učení cizího jazyka zvyšuje IQ

Když konverzujete, tak se stává, že špatně slyšíte některá slova, ale stejně musíte konverzovat dále. Nemůžete se ptát na každé jednotlivé slovíčko. Podle vědců se v důsledku toho stanete ostražití a pozorní v používání kontextu a řeči těla, abyste zjistili a pochopili i to, co vám možná uniklo. Vědci tuto schopnost nazývají "praktická inteligence".

Taková schopnost vám pomůže vyhnout se záchvatu smíchu při vyslechnutí anekdoty o něčí nemocné babičce, kterou jste ale špatně slyšeli. Bez ohledu na jazyk, kterým mluvíte, to zvyšuje vaše IQ.

4) Lidé, kteří umí více jazyků, lépe zvládají neznámé a nepředvídatelné věci

Staré jistoty už dávno jistotami nejsou. Přichází změna za změnou a mnoho nepředvídatelných situací přináší i cizí jazyky. A čím častěji v nich konverzujete, tím více těchto situací zažijete a tím lépe je zvládáte.

Profesorka Amy Thomson, jež se zabývá lingvistikou, vysvětluje, že její výzkum naznačuje, že lidé, kteří se učí cizí jazyk, se lépe vyrovnávají s nečekanými situacemi a spíše je považují za vzrušující než děsivé. Podobnou schopnost zaznamenala profesorka Linda Brimmová, která říká, že lidé, kteří si zvykli na nejasnosti cizích jazyků a kultur, mají větší mentální obratnost, která je velmi žádaná, protože pomáhá lépe reagovat v nečekaných situacích.

5) Váš mozek je učením udržován bystrý, i když stárnete

Znalost více jazyků a jejich učení podle studií mohou oddálit nástup demence u starších lidí a zabránit poklesu kognitivních funkcí. Psycholožka Ellen Bialystok řekla, že příznaky Alzheimerovy choroby se u lidí hovořících jedním jazykem v průměru projevují o čtyři až pět let dříve, než u lidí, kteří hovoří dvěma a více jazyky.

---------------

Potřebujete nějaký další důvod, proč se učit cizí jazyk?

#osobnirozvoj #jazyk #uceni #anglictina #cestina #kreativita #mozek

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
7 minut
8 minut
6 minut
3 minuty
7 minut
5 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
4 minuty