Jeff Bezos v roce 2014 v jednom interview prozradil, že mytí nádobí je jednou ze součástí jeho každodenní rutiny: "Každý večer myju nádobí. Jsem si jistý, že je to ta nejvíc sexy věc, kterou dělám," zavtipkoval tehdy zakladatel Amazonu.
Jeho kolega miliardář ze stáje Microsoftu nejenže každý večer rovněž dobrovolně míří s utěrkou ke dřezu, ale zároveň bez okolků přiznal, že si to užívá. Během jeho Ask Me Anything na Redditu rovněž z roku 2014 se Billa Gatese jeden z tazatelů zeptal: "Jakou jednu činnost si opravdu užíváte, byť by to do vás asi nikdo neřekl?"
Gates, jehož majetek je aktuálně odhadován na více než 110 miliard dolarů (téměř 2,5 bilionu korun), odpověděl: "Každý večer umývám nádobí - umyli by ho klidně i ostatní, ale rád si ho umývám po svém."
Byť se to na první pohled může zdát jako přinejmenším výstřednost, nezbývá mi, než se k oběma pánům jakožto fanoušek umývání nádobí přidat. Ještě než jsem si o možných důvodech toho, proč jde o smysluplnou činnost přečetl, mě to bavilo ze dvou důvodů:
1) Zvlášť pokud je vašim hlavním pracovním nástrojem hlava, jde o nesmírný relax, při kterém můžete v klidu vypnout a nechat mysl, aby odpočívala, nebo si jen tak blouznila nad vším možným.
2) S tím souvisí druhý důvod, a to skutečnost, že už se mi několikrát stalo, že jsem musel od dřezu odběhnout a něco si zapsat, protože mě zrovna napadla zajímavá myšlenka, téma na článek nebo úderný titulek (něco podobného se stává i při čištění zubů, sprchování atp.).
A zdá se, že věda Bezosovi, Gatesovi i mně v tomto případě ukazuje zdvižený palec bez ohledu na to, z jakého důvodu nádobí myjeme. Hned několik nezávislých studií totiž zjistilo, že mytí nádobí může snižovat stres a podporovat kreativitu.
Studie Floridské státní univerzity například našla při jednom experimentu u studentů korelaci mezi snahou být při umývání nádobí co nejvnímavější (neboli zaměřovat se na vlastní dech, hmat, čich nebo celkový pocit z činnost) a sníženou hladinou stresu v kombinaci s vyšším pocitem inspirace. Jinými slovy když se studenti snažili koncentrovat na vnímání teplé vody nebo vůni mycího prostředku, stimulovalo to pozitivně jejich mozek.
Další studie z University of California zase zjistila, že konání bezmyšlenkových činností dává mozku prostor "toulat se" v myšlenkách a hledat kreativní řešení aktuálních problémů.
A do třetice tady mám studii z britské University of Central Lancashire. Zde vyzkoušeli účastníkům dát za úkol nějaký vskutku nudný úkol (například kopírování čísel ze seznamu kontaktů v telefonu), načež testovali jejich kreativní myšlení. Lidé, kteří za sebou měli bezmyšlenkovou činnost, přitom vykazovali vyšší kreativní myšlení.
Vlastně to zní vcelku logicky. Kdy vás napadají ty nejlepší myšlenky? Je to ve chvíli, kdy sedíte u stolu a ze všech sil se snažíte přemýšlet? Nebo ve chvíli, kdy se zrovna sprchujete, nebo jste uprostřed svého pravidelného běhu parkem? Já mám jasno, byť to občas znamená fofrem sprchu opustit a pokusit se myšlenku rychle někam zaznamenat.
Umývání nádobí, které rozhodně nelze považovat za žádnou intelektuální ani vzrušující činnost, by tak mohlo představovat stejnou příležitost pro kreativní nápady.
Takže příště, až půjdete okolo kuchyňského dřezu plného nádobí, nebojte se vydat ve šlépějích miliardářů a pustit se do něj. Pokud při tom nic nerozbijete a neproměníte kuchyň v malý rybník, existuje slušná šance, že se na konci budete cítit klidněji a kreativněji.
#osobnirozvoj #kreativita #stres #nadobi #domacicinnosti #veda #bezos #gates #relax #mysleni #mozek