4 minuty čtení

Miliardář Ray Dalio: Koronavirus je historickým milníkem, po němž přijde "nová vzrušující budoucnost"

Přes všechno negativní, co s sebou dnešní globální situace přináší, bychom se neměli zapomínat dívat i na to pozitivní. Dle některých se před námi nyní otevírá šance na perspektivnější budoucnost a výraznější společenský pokrok.

Ray Dalio je světově známý manažér investičního hedgeového fondu, jehož jmění je aktuálně odhadováno na 18 miliard dolarů ( Kč) a najdete ho tak mezi 50 nejbohatšími lidmi světa. 

Současnou pandemii koronaviru navzdory všem negativům vnímá i jako vzrušující milník v lidské historii - takový, který má potenciál vydláždit do budoucna cestu pro mnohem větší a smysluplnější společenský pokrok našeho pokolení.

Zakladatel investiční firmy Bridgewater Associates poskytl tento týden skrz online videohovor interview, v němž na úvod připomněl devastující dopad koronaviru, kterým už se na celém světě nakazilo více než 2,5 milionu potvrzených osob, na lidstvo. Zmínil také dalekosáhlé ekonomické následky, které pandemie napáchá.

"Lidská schopnost adaptovat se, přijít s novými řešeními a dostat se z této krize je mnohem silnější." - Ray Dalio

Nešlo však o online vysílání ve stylu ČT24, kde by okolo Dalia neustále létala nerelevantní čísla nově nakažených a zesnulých, zatímco by se miliardář snažil artikulovat skrz stejně nerelevantní roušku (nebo ještě lépe - skrz ochranný štít). A hlavně - fatalistické komentáře v tomto případě nahradila notná dávka optimismu, který bychom si v těchto dnech měli ordinovat povinně a aspoň jednou denně úplně všichni.

Dalio upozornil, že zatímco budeme s pláčem sčítat škody probíhajícího finančního úpadku, měli bychom se na něj zároveň pokusit dívat v historickém kontextu.

Při srovnání pandemie s jinými známými obdobími ekonomického strádání, jakou byla například Velká hospodářská krize, Dalio poznamenal, že současný propad - ať už je jakkoliv bolestivý - bude "relativně krátký" a umožní lidstvu širší globální "restrukturalizaci". Tato restrukturalizace by podle něj mohla trvat tři až pět let.

"Jsem si vědom, že je to dlouhá doba, ale není to věčnost," vysvětlil Dalio. "Lidská schopnost adaptovat se, přijít s novými řešeními a dostat se z této krize je mnohem silnější."

A co je hlavní - lidé by se podle Dalia měli s nadšením a vzrušením dívat kupředu směrem k fázi, která přijde do zmíněné restrukturalizaci a která s sebou může přinést masivní pokrok v digitalizaci, používání dat a lidském přemýšlení. 70letý byznysmen se tak ve svém pohledu na současnou situaci shoduje s širšími názory ekonomů a historiků, kteří soudí, že se právě nacházíme uprostřed velké technologické revoluce.

"Myslím si, že bychom se na tuto novou vzrušující budoucnost měli opravdu těšit," pokračoval Dalio.

"Nyní prožíváme úžasnou revoluci ve smyslu naší kapacity přemýšlet a jejího efektivního využití. Podle mě půjde v budoucnu o jednoznačně nejcennější věc."

Aby lidé v tomto novém prostředí, jehož formování probíhá už dnes, dokázali uspět, měli by se dle Dalia zaměřit na pochopení a zlepšení svých schopností přemýšlet v oblasti logiky a kreativity.

"Řekl bych, že pochopení vlastní schopnosti přemýšlet nebo efektivní využívání digitálních podpůrných mechanismů pro přemýšlení by mohlo patřit k nejcennějším dovednostem," řekl Dalio a dodal:

"Schopnost dokázat to, umět interagovat digitálním způsobem a zlepšit tento způsob přemýšlení - buď jako uživatel takové technologie, efektivní uživatel, nebo jako někdo, kdo je schopen ji efektivně vybudovat - tohle podle mě budou stále důležitější a cennější atributy."

#aktuality #raydalio #koronavirus #pandemie #krize #budoucnost #optimismus #technologie #digitalizace #revoluce #mysleni #kreativita #logika #spolecnost #vyvoj #evoluce #pokrok

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.