17.02.2020 6 minut čtení

Pokud ve vás tento článek neprobudí kreativitu a nedodá vám inspiraci, máte u mě stovku

Ať už jste umělec, freelancer nebo podnikatel, čas od času potřebujete příval inspirace. Tahle knížka mi ji kdysi vpravila přímo do žíly. A protože jsem velkorysá a tak trochu kradu jako umělec, musím se s vámi o know-how Austina Kleona podělit.

Kraď jako umělec je úzká knížečka s geniálně jednoduchými vizuály, které se vám vypálí do sítnice. Jako třeba tento:

Co jsme – Co chceme být

Kleon v ní primárně promlouvá k umělcům – muzikantům, malířům, spisovatelům... Prostě ke komukoliv, kdo tvoří. Ale já jsem si naprosto jistá tím, že nějak může přispět úplně komukoliv. Tím spíš lidem v prostředí byznysu, protože ti musí vymýšlet něco nového v jednom kuse. Ať už jde o vývoj nového projektu, designu webovek nebo marketingové kampaně. 

Pokud vás kniha zaujala, chcete si ji koupit a přečíst, směle do toho. Hned teď přestaňte číst a přesuňte se na nějaký e-shop s knihami. Protože v téhle části článku začínají spoilery. Vzhledem k tomu, že nikdo nemáme času nazbyt a mám za to, že čím dřív poznáte Kleonovy skvělé myšlenky, tím lépe, rozhodla jsem se z knihy vybrat to nejdůležitější a dát vám to.

Hlavní myšlenkou celé knihy je, že je v pořádku krást nápady vašich hrdinů, pokud je použijete jako inspiraci a najdete vlastní kreativní styl a způsob jejich použití. Při tvoření se musíte bavit, vytvořit si správné pracovní prostředí a nenechat chválu ani kritiku, aby vás vykolejila.

Budete potřebovat: zvědavost, laskavost, výdrž, ochotu vypadat hloupě

Tato myšlenka je ale zabalená do celé řady citátů, tipů a rad, které ve vás probudí kreativitu a můžete je použít hned teď. Tady jsou ty nejlepší.

1. Kraď jako umělec

 • „Co je originalita? Nerozpoznané plagiátorství“ – William Ralph Inge
 • Vyber si jednoho myslitele – spisovatele, aktivistu, vzor – kterého opravdu miluješ. Zjisti o něm vše, co se zjistit dá. Poté si najdi tři lidi, které obdivoval. Zjisti vše, co můžeš, o nich. Opakuj to tak dlouho, jak jen to jde. Vyšplhej po tomto stromě co nejvýše. Jakmile to máš, je na čase vytvořit vlastní větev.
 • Všude s sebou nos sešit a pero. Vytáhni ho a zapiš si vše, co tě napadne a co zpozoruješ. Udělej si z toho návyk.

2. Nečekej, až budeš vědět, kdo jsi. Prostě začni

 • Předstírej to a ono se to stane.
 • Salvador Dalí řekl: „Ti, kteří nechtějí nic imitovat, nic nevytvoří.“
 • Kopíruj své hrdiny. Zjisti, co nedokážeš kopírovat. Co tě od nich odlišuje? Zaměř se na to a transformuj to do své vlastní práce.

3. Napiš knihu, kterou by sis chtěl přečíst

 • Nejlepší rada je – nepiš, co víš, piš, co se ti líbí. Napiš takový příběh, který se ti nejvíc zamlouvá. Takový, který by sis sám chtěl přečíst.
 • To samé se dá aplikovat na tvou kariéru. Když nevíš, co udělat dál, zeptej se sám sebe: „Co vylepší můj příběh?“
 • Manifest zní takto: Nakresli obraz, který chceš vidět, založ byznys, který chceš řídit, hraj hudbu, kterou chceš slyšet, piš knihy, které chceš číst, vytvoř produkty, které chceš používat. Odveď práci, která chceš, aby byla odvedena.

4. Další projekty a koníčky jsou důležité

 • Když ti došly nápady, umyj nádobí. Dej si dlouhou procházku. Zírej na prázdnou zeď tak dlouho, dokud to půjde. Jak říká umělkyně Mira Kalman: „Vyhýbání se práci je můj způsob soustředění.“
 • Udělej si čas na hlouposti. Ztrať se, putuj. Nikdy nevíš, kam tě to dovede.
 • Když máš dvě nebo tři vášně, neměj pocit, že si musíš vybrat jednu z nich. Nech si je všechny.
 • Tvá práce nemusí být jednotná. Sjednocuje ji to, že ji děláš ty.

5. Buď laskavý (svět je malý)

 • „Existuje jen jedno pravidlo, které znám: Musíš být laskavý.“ – Kurt Vonnegut.
 • Budeš jen tak dobrý jako lidi, kterými se obklopuješ.
 • Najdi nejtalentovanějšího člověka v místnosti a bav se s ním. Když zjistíš, že jsi nejtalentovanější ty, změň místnost.
 • Doporučuji veřejné fanouškovské dopisy. Internet je na to skvělý. Napiš na blog o práci někoho, koho obdivuješ s odkazem na jeho stránku. Vytvoř něco a věnuj to svému hrdinovi. Odpověz na otázku, na kterou se ptal, vyřeš jeho problém nebo vylepši jeho práci a sdílej ji.
 • „Moderní umění = to bych dokázal udělat taky + jo, ale neudělal.“ – Craig Damrauer

6. Buď nudný (je to jediný způsob, jak dokončit práci)

 • Řešení je jednoduché: zjisti, kolik času si na to můžeš vyhradit a drž se rutiny. Dělej to každý den, ať se děje cokoliv.
 • Sežeň si kalendář. Zaplň okénka. Plň povinnosti.
 • Koho si vezmeš, je to nejdůležitější rozhodnutí v životě. A tím „koho si vezmeš“ nemyslím jen životního partnera. Myslím tím, s kým budeš podnikat, s kým se budeš přátelit, s kým budeš trávit čas.

7. Kreativita je minimalizace

 • V tomhle světě přebytku jsou ti, kteří se někam dostanou, ti, kteří vědí, na co se vykašlat a dokáží se soustředit jen na to důležité.
 • Jak překonat kreativní blok? Vytvoř si omezení. Zní to paradoxně, ale limitace jsou osvobozující. Napiš písničku v polední pauze, maluj s jedinou barvou, rozjeď byznys bez kapitálu. Natoč film na iPhone s pár přáteli. Postav stroj z přebytečných součástek. Nehledej výmluvy, proč nemůžeš pracovat. Udělej něco s časem, místem a materiálem, který máš k dispozici právě teď.

Doufám, že vás tyto fragmenty z Kleonovy knihy nakoply k tomu, hned se pustit do kreativní činnosti. Pokud pořád nevíte, jak pokračovat, zkuste jednu z následujících věcí:

 1. Jděte na procházku,
 2. jděte do knihovny,
 3. kupte si poznámkový blok a použijte ho,
 4. kupte si kalendář,
 5. kupte si Kleonovu knížku,
 6. založte si blog,
 7. dejte si šlofíka,
 8. zavolejte nejkreativnějšímu člověku, kterého znáte,
 9. vezměte si papír a pište,
 10. vymyslete řetěz asociací začínající slovem kreativita,
 11. podívejte se na Kleonův blog.

 

#kniha #kreativita #tipy #rady #inspirace #austinkleon #cteni #osobnirozvoj #seberozvoj

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.