Zdroj: Dribbble/Rasa Budryte
S touto problematikou se sama ztotožňuji, sama jsem s časem jen pro sebe bojovala. Nedokázala jsem být sama a zároveň mi moje mysl dávala více a více signálů k tomu, abych si od všeho dala pauzu a na chvilku se zastavila. Rozhodla jsem se ty signály ignorovat. Než jsem narazila. Proto bych vám ráda předala pár rad a důvodů, proč se vyplácí být sami.
Být osamělý bolí - může to dokonce negativně ovlivnit naše zdraví. Pouhý akt bytí sám se sebou nemusí být špatný a odborníci říkají, že to může pomoci i našim sociálním vztahům, zlepšit naši kreativitu a důvěru a pomoci nám regulovat naše emoce nejen v nepříznivých situacích.
Není to tak, že samota je vždy dobrá, ale může být dobrá.
Pro mnoho z nás je samota negativním stavem bytí. Především na Západě je tato myšlenka vždy negativní zkušeností. Jedním z důvodů je to, že se historicky samota používala jako forma trestu. Zeptejte se upřímně sami sebe, jaký dojem na vás má slovo samota.
Především na Západě je tato myšlenka vždy negativní zkušeností.
Pokud se rozhodnete trávit čas a dělat věci sami, může to mít mentální, emocionální a sociální výhody, avšak klíčem k těmto odměnám je rozhodnutí trávit čas sami dobrovolně. Ve společnosti často zaměňujeme samotu za osamělost. Proto čas, kdy jsme sami, nejsme často schopni ocenit jako pozitivní stav. Tento čas nám může pomoct k lepší identifikaci okamžiků, kdy potřebujeme samotu, abychom se nabili a přemýšleli a také k lepšímu zvládání negativních emocí a zážitků, jako je stres a syndrom vyhoření.
Bonus - začátek je snadný - vše, co potřebujete, jste vy sami.
Existuje celá řada studií, které dokazují výhody samoty. Zde je několik vědecky podložených důvodů, proč trávit čas sám:
1. Samota zvyšuje empatii.
Když trávíme čas v určitých sociálních kruzích přátel a kolegů, vytváříme tak mentalitu "my vs. oni" . Samota nám může pomoct vyvinout si v sobě více soucitu pro lidi, kteří možná nezapadají do vašeho "vnitřního kruhu".
2. Samota zvyšuje produktivitu.
To souvisí i např. s "open space" ve firmách nebo kdekoliv jinde a s neustálým obklopením lidmi, což zabraňuje produktivitě.
3. Samota probouzí kreativitu.
Existuje spousta autorů nebo umělců, kteří chtějí pracovat v izolaci. Být sám se svými myšlenkami dává vašemu mozku možnost putovat, což vám může pomoci stát se více kreativní.
4. Být sami vám může pomoct se sílou duševního zdraví.
Jsme sociální stvoření a je pro nás důležité mít silná propojení s druhými lidmi. Samota však může být stejně důležitá. Studie ukazují, že schopnost tolerovat samotu je spojena se zvýšením štěstí, spokojenosti a lepším zvládáním stresu.
Lidé, kteří si užívají samoty, zažívají méně deprese.
5. U dětí může samota snížit problémy s chováním.
Když si ve vašem rozvrhu uděláte chvilku času, ukažte svým dětem, že být sám/sama je zdravý stav. Výzkum ukazuje, že děti, které dokážou být samy, se chovají lépe a v řadě aspektů jsou vyspělejší než jejich vrstevníci, kteří sami se sebou ještě být nedokážou. Buďte správným vzorem nejen pro svoje děti.
6. Být sami nám dává příležitost naplánovat si svůj život.
Většina lidí tráví hodně času plánováním prázdnin a dovolených, ale nikdy neplánuje, jak ze života vytěžit maximum. Samota vám poskytuje příležitost přemýšlet o vašich cílech, pokroku a změnách, které chcete ve svém životě provést.
7. Samota vám pomůže poznat sebe sama.
Nezáleží, jestli jste introvert, nebo extrovert. Během samoty nepociťujeme žádný tlak na dělání čehokoliv, žádný tlak na mluvení s někým, žádnou povinnost tvořit něco nutně s někým druhým. Pomáhá nám to v objevování nových zájmů, nápadů, aniž bychom se museli starat o názory ostatních.
Jak to udělat? Jak se naučit být sami? Jak se naučit pozitivně nahlížet na samotu? O tom vám ráda na základě svých vlastních zkušeností napíšu zase příště.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#dusevnizdravi #samota #kreativita #produktivita #osobnirozvoj