Budoucnost, o které tu píšu, je vzdálena 10 - 20 let, když budu skeptický. Spousta z nás ji zavede dříve, například u nás ve firmě funguje už teď.
Zmizí rutinní práce
Je s podivem, že ještě dnes existují pokladní. Máme k dispozici stroje, které je téměř plně nahradí. Stroje, které odbavování nákupů urychlí a zajistí téměř bezchyně celý proces nákupu. Některé společnosti, jako Amazon, jdou ještě dál a pokladna neexistuje vůbec.
Za několik let bude autopilot na silnicích dostatečně kvalifikovaný pro zcela vlastní řízení bez zásahu člověka. To se netýká pouze osobních aut, ale i nákladní přepravy. I rakety nebo vojenské špionážní drony už se řídí samy.
To jsou jen některé příklady ukazující, že už dnes jsme na pokraji obrovské revoluce. Ale nechci tu mluvit o lidech přicházejících o práci. Chci mluvit o novém životě, který je i nás čeká.
Nebudeme pracovat, budeme stavět pracující stroje
Na příkladech je vidět, že rutinní, opakované práce jsou ty, které už jsou nebo brzy budou nahraditelné. Ale čím?
Budou nahrazené stroji a programy, které někdo vytvořil. A ty bude ještě dlouho tvořit člověk.
Brzy nastane doba, kdy bude běžné na jednoduchý úkol vytvořit automat, místo ručního zpracování úkolu. Budeme vytvářet metodiky, algoritmy, programy a stroje a bude nám přirozenější postavit robota stavícího dům, než-li dům postavit ručně.
Bude to i levnější. Místo mnohaleté práce věnujeme měsíce vývoji automatonu, který bude práci léta provádět sám, bez člověka.
Někde je budoucnost už nyní
Zmíněný Amazon je úžasný příklad. Jeho obchod Amazon Go je přesně případ vývoje systému s minimální údržbou. Obchod s potravinami, který nevyžaduje vůbec žádný personál. Sklad Amazonu v US je organizovaný roboty a brzy balíky budou roznášet automatizované drony, pro které US vládní orgán vydal nedávno povolení. V Amazonu už se budoucnost děje.
Má firma na tom není jinak. Věnujeme plno času vývoji automatů k plnění větších či menších úkolů a místo najímání personálu stačí minimální počet lidí, kteří jsou šťastnější při hledání řešení, než kdyby každodenně opakovali činnosti. Výsledky se navíc dostavují rychleji.
Čeká nás šťastnější život
Kreativitou v titulku článku nemyslím jen vymýšlení programů a stavění robotů. Kreativita je přicházení s novými myšlenkami, nápady a jejich realizací. Bude více umělců, více filozofů, více spisovatelů.
Lidé budou moci dělat to, co chtějí. Ne, to je špatně. Budou MUSET dělat co chtějí. A vše budou kreativní činnosti.
Tím bude lidská populace šťastnější, spokojenější a razantně se zvýší kvalita života. Vzpomeňte si na někoho, kdo byl nadšený, že namarkoval na kase salám. Nikoho nenajdete. Ale kolik lidí skákalo radostí, když nakreslilo obraz nebo vyřešilo dlouho vzdorující problém? Těch už je hodně.
Ne všichni změnu přežijí
Řada z nás je kreativní už nyní a velká spousta lidí se přizpůsobí a najde svou vášeň, když nebude trávit 12 hodin denně v nudné práci. Ale nesporná pravda je, že spousta lidí se přizpůsobit nedokáže. Bez možnosti zaměstnání budou na podpoře, v horším případě se z nich stanou bezdomovci a někteří doslova nepřežijí.
Už se to stalo při průmyslové revoluci a stane se to znovu.
Co si odnést?
Převrat nás s jistotou čeká a často se děje. Vede ale ke spokojenějšímu životu jednotlivců i společnosti. Pokud nemáte svou kreativní vášeň nebo vzdělání, je čas to napravit. Pokud děláte vy nebo vaši lidé rutinní práci, už dnes jsou možnosti změny a každým rokem přibývají. Alternativně své lidi vzdělejte nebo motivujte, aby našli automatizované řešení.
Nezastavíme změnu, přizpůsobme se ji a budoucnost bude skvělá.
#budoucnost #trhprace #prace #kreativita #robotizace #automatizace