21.01.2020 5 minut čtení

Soft skill číslo 1, který musíte mít, abyste mohli uspět na dnešním trhu

Prosadit se na dnešním trhu není vůbec jednoduché. Určitě při tom ale uplatníte tuto dovednost, kterou vás pravděpodobně ve škole nenaučili. Jako bonus přidáme 4 další velmi často žádané soft skills.

Soft skills jsou do českého jazyka někdy překládány jako měkké dovednosti, ale například Wikipedia uvádí, že se jedná o chybný překlad a používá výraz jemné dovednosti. Abych předešel použití špatného termínu, budu dále používat anglický výraz soft skills, který je pravděpodobně každému dostatečně jasný.

A pokud je potřeba si ujasnit význam, tak soft skills zahrnují lidské dovednosti v oblasti chování. Jde tedy o schopnost komunikovat, spolupracovat, řešit konflikty, organizovat, rozhodovat a podobně. Většina těchto dovedností se váže k emoční inteligenci. Jsou doplňkem (nebo možná opakem) hard skills, tedy tvrdých dovedností, což jsou odborné znalosti a dovednosti.

KREATIVITA

Ano, hlavní a nejžádanější soft skill je kreativita. Podle kariérního webu LinkedIn (ze kterého budu mimo jiné dále čerpat) je právě tato dovednost tou, která vám, více než cokoli jiného, pomůže uspět na dnešním trhu práce. LinkedIn zkoumal data od svých uživatelů a také více než 20 milionů pracovních nabídek. Výsledkem zkoumání je seznam nejžádanějších pracovních dovedností pro tento rok.

Kreativita se na prvním místě v seznamu nejžádanějších soft skills umístila už pro rok 2019. Výsledek pro rok 2020 přinesl stejné první místo. Kreativita opět zvítězila. LinkedIn uvádí, že společnosti potřebují lidi, kteří dokážou kreativně přistupovat k problémům a úkolům napříč různými pozicemi od softwarového inženýrství až po HR.

Průzkum výzkumného střediska Pew, který zkoumal budoucnost pracovních míst, ukázal, že soft skills většina dotázaných označila jako klíčové pro přežití a uplatnění ve věku umělé inteligence a robotiky. I odborní se shodují na tom, že součástí soft skills jsou velmi důležité rysy, které člověk musí mít, aby v dnešní ekonomice mohl uspět.

Zakladatelka společnosti zabývající se kariérním koučingem Cheryl Palmer říká, že kreativita je dnes velmi důležitá, protože společnostem přináší výhodu. Dobré společnosti potřebují dobré a nové nápady a ty často přicházejí právě s kreativitou. Firma, která se snaží udržet si svou konkurenční výhodu na trhu, by měla mít zaměstnance, kteří jsou kreativní, protože právě oni pravděpodobně nejvíce stojí za onou konkurenční výhodou.

Nemůžeme říci, že bylo již všechno vymyšleno a objeveno, ale přijít s něčím novým je dnes o něco složitější, než tomu bylo dříve. Kreativní člověk se tím ale nenechá odradit a vymyslí něco, co ještě nikdo před ním. Anebo dokáže vylepšit něco, co již funguje. Zvláště dnes, když trhu dominuje design, móda, video, technologie a další podobná odvětví, je kreativita nezbytná.

Jak být více kreativní?

Jedno doporučení pro nás má Carlota Zimmermanová pracující v New Yorku jako kariérní stratég. Říká: "Dejte si výzvu. Ne takovou, že budete dělat více online kvízů, ale takovou, že se budete učit nový jazyk, naučíte se plavat nebo jezdit na kole či bruslích, budete se účastnit nějaké dobrovolné práce, svezete se na koni, přečtete si složitější knihu, než jste četli dosud. Zkrátka vystoupíte ze svých zajetých kolejí a uděláte alespoň jednu věc, která vás donutí být nervózní. To způsobí, že budete myslet jinak. Budete dělat chyby, ale také budete k sobě upřímní. Tím se v daný okamžik stanete kreativnější."

Další žádané dovednosti

Dovednost číslo 2 na seznamu, který zveřejnil LinkedIn, je: PŘESVĚDČIVOST. Vedení společností často najímá lidi, kteří přesvědčivě dokážou vysvětit "proč", protože to oni sami nezvládnou.

Dobré nápady nemusí být vždy nutně aplikovány jen proto, že to jsou dobré nápady. Někdo je musí prodat, prosadit. Být schopen jasně vysvětlit potenciál daného návrhu. Do větší odpovědnosti vás dokáže dostat ne dobrý nápad, ale dobrý nápad spolu se schopností přednést přesvědčivý argument. Přesvědčivost je kriticky důležitou soft skills.

Průzkum, který dělal MarketWatch, ukázal, že mnoho lidí, kteří se později stali milionáři nebo miliardáři, dříve pracovali jako prodejci. Prodejní práce samozřejmě vyžaduje především vysokou úroveň přesvědčivosti a dalších soft skills.

Přesvědčivost se můžete naučit trénováním. Sledujte přesvědčivé lidi. Zaměřte se na to, jak komunikují, jaká volí slova, jakou mají řeč těla. To vše spadá do přesvědčivosti. Využít můžete i kurz veřejného mluvení, ale především se soustřeďte na trénování v praxi.

Nejžádanější soft skills podle LinkedInu:

1) Kreativita

2) Přesvědčivost

3) Schopnost spolupráce

4) Přizpůsobivost

5) Emoční inteligence

#osobnirozvoj #softskills #dovednosti #uplatneni #prace #byznys #pokrok #schopnost #kariera #kreativita #presvedcivost

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.