3 hrubé omyly, kterým byste se při plánování financí na důchod měli za každou cenu vyhýbat!
Existuje něco podobně nešťastného, jako když se na veškeré spoření na penzi úplně vykašlete? Ano. Když se na něj sice nevykašlete, ale po 30 letech zjistíte, že jste vše dělali špatně a žádné komfortní stáří vás nečeká.
Jak lze zmírnit pocit finanční nejistoty?
Mnoho lidí dnes žije z různých důvodů ve finanční nejistotě. Na vině může být pandemie, nedostatečná finanční gramotnost, neschopnost spořit, splátkové platby nebo cokoli jiného.
Vyplatí se ještě vytvářet finanční rezervu?
Pokud jste si zvykli spořit, bohužel to již pravděpodobně není nejlepší forma vytváření finanční rezervy. Důvodem je inflace, která pomalu, ale jistě znehodnocuje kupní sílu aktiv.
Ceny se utrhly ze řetězu, inflace v září už atakovala pět procent!
Inflace pokračuje. V září tak spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 4,9 procenta. Ve srovnání s letošním srpnem byly o 0,2 procenta vyšší. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných v pondělí.
Ptáte se zda se inflace ustálí či klesne na inflační cíle? S největší pravděpodobností se tak nestane. Očekáváme, že se růst spotřebitelských cen bude držet minimálně nad hodnoutou 5% a s největší pravděpodobností dosáhneme až 7% v následujících pár měsících.
Ilustrační grafika: Novinky.cz
#news #eqforce #zpravy #inflace

Zajímalo vás někdy, kde končí všechny ty vytištěné peníze?
I když víte jen něco málo o fungování naší ekonomiky, možná vás zajímá, kde vlastně všechny ty vládami vytištěné peníze končí.
Inflace se v Česku nezastaví sama od sebe. ČNB chce pomoci tím, že by zvedla úrokové sazby, nikoliv o 0,25 % jak se očekávalo, ale hned o 0,5 %. Úroková sazba by pak mohla být na úrovní 1,25 %. Tedy o něco menší než v březnu 2020.
Centrální banky mají zajímavou historii
Centrální banky jsou základním kamenem naší doby. Nejsou tu od počátku věků (i když to tak vypadá), ale do naší historie vstoupily relativně nedávno. Jak centrální banky vznikly? Je to zajímavá historie.
?? Co že se to (doprdele) stalo v roce 1971?
Proč se ale právě od roku 1971 brutálně změnila ekonomika a celé fungování světa a následky této změny pociťujeme až do dnes? A je možné, že za to mohla konkrétní událost v tomto roce?
Ekonomika potřebuje k růstu inflaci, ale kdy se vrátí k normálu?
Možná jste již slyšeli, že ekonomika potřebuje ke zdravému růstu inflaci, což bude dnes naším hlavním tématem. Inflace roste a pandemie nám ukázala, že může růst mnohem rychleji a výše, než se očekávalo.
Co by investorovi nemělo uniknout, je prohlášení ECB, že pokud bude inflace větší než dvě procenta, pak stejně jako Fed nebude zasahovat. Stejně jako v USA se můžeme dočkat toho, že inflace nebude jen lehce nad dvě procenta, ale třeba v pásmu tří až čtyř procent. Z hlediska ECB jde trochu o pokrytectví, protože všichni vědí, že ECB sazby v této chvíli prostě zvednout nemůže. Pokud by se k tomuto kroku odhodlala, měli bychom obrovskou krizi, protože náklady na obsluhu dluhu by hned několika státům přerostly přes hlavu, a to v čele s Francií a Itálií, které jsou druhou a třetí ekonomikou eurozóny.
https://finex.cz/burza-s-odstupem-krach-jeste-neprisel-avsak-inflace-v-eu-bude-vysoka/
"A co když svoje peníze jednoduše nechám na spořícím účtu?" Pojďme si vysvětlit základní smysl investování
Byť s sebou investování jako takové vždy nese určité riziko, odměny z něj plynoucí by vás mohly donutit ještě jednou se zamyslet nad tím, zda dává smysl nechávat všechny úspory válet na nějakém spořícím účtu.
Evropská centrální banka taktéž tento měsíc ubezpečila investory, že prozatím se nic nemění na silné podpoře trhů. A to přesto, že většina Evropy se vrací do normálního režimu. Pokud tedy nepřijde nějaká událost, kterou Nassim Taleb popisuje jako „černá labuť“, budou trhy růst minimálně do konce léta.
Geniální analogie, díky níž získáte za 3 minuty klíčové základy finanční gramotnosti pro svůj život
Vysvětlovat základy finanční gramotnosti přímo na financích může být někdy trochu problém. Buď proto, že lidé mají tendenci vytvářet si k nim emoční pouto, nebo proto, že se na ně neumí dívat jako na pouhý mechanismus výměny.
Kolik peněz musíte investovat z každé výplaty, abyste se stali na akciovém trhu milionářem?
Hodláte-li s úspěchem zhodnocovat své volné finanční prostředky díky investování, klíčová je konzistence a dlouhodobost. Budete-li se toho držet, možná zjistíte, že cifra milion korun je ještě poměrně přízemní investiční cíl.
Máte obavy z vysoké inflace? 4 možnosti, jak se před ní ochránit
Pojďme si projít 4 jednoduché způsoby, jak zajistit své volné finanční prostředky před znehodnocením inflací. Rozhodně není moudré nechávat v současné době ležet peníze na spořících účtech.