6 minut čtení

Jak rozděluji své volné peníze? Investiční přístup, kterým se může inspirovat i začátečník

Investování je pouze tak náročná činnost, jak si ji sami nastavíme. Sám jsem měl s disciplínou docela velké problémy, proto jsem si stanovil několik pevných pravidel, kterých se držím a pokud někdo hledá cestu, jak začít, může se inspirovat.

Abyste vůbec mohli uvažovat nad nějakým rozdělováním volných peněz, je třeba v prvé řadě sledovat své výdaje, abyste byli schopní dosáhnout přebytkového rozpočtu. Už jen tenhle úkol se mi nedařil hned na první dobrou a chvilku mi trvalo, než jsem se začal ke svým financím chovat zodpovědně.

Nyní sleduji své finance na měsíční bázi, vyplňuji si tabulku s rozpočtem a na začátku roku si dělám jedné velké shrnutí, ve kterém se snažím zhodnotit, co se mi za posledních 12 měsíců podařilo, co ne a na čem budu ještě pracovat.

Upřímně říkám, že jsem se nejdříve rozhodl pro hledání vedlejšího příjmu, díky čemuž jsem začal dosahovat přebytkového rozpočtu. Své výdaje jsem příliš neřešil. Jakmile jsem je však začal sledovat, což šlo ruku v ruce s mými prvními investičními „úspěchy“, zjistil jsem, že některé z pravidelných zbytných výdajů mohu „osekat“. I nyní si samozřejmě občas udělám radost, nebo popiji s přáteli (pokud to vláda povolí), uvědomil jsem si však, že mi omezení aktuálních výdajů může v budoucnu přinést mnohem více. Shrnuto v jedné větě: Naučil jsem se odkládat spotřebu.  

Mimochodem, pokud máte problém s vytvářením přebytkového rozpočtu, možná se vám bude hodit jeden trik, o kterém jsem se rozepsal v článku tady.

Prvním krokem je vytváření finančních přebytků a nyní vyvstává otázka, co s nimi?

Nejsem velkým příznivcem spoření

Přiznám se, že jsem si v nějaké slabší chvilce před necelými 6 lety uzavřel stavební spoření. Ukládám si tam 20 000 Kč ročně, protože mi státní příspěvek ve výši 10 % přišel velmi atraktivní, kde jinde by mi nabídli podobné zhodnocení? Že za zmíněných 6 let dosáhnu průměrného ročního zhodnocení mých vkladů včetně úroků a státního příspěvku přibližně 3,5 % jsem se dopočítal až později.

Jinak jsou pro mě tabu i spořící účty, termínované vklady a doplňkové penzijní připojištění využívám dočasně jako prostředek pro čerpání příspěvku od zaměstnavatele. Shrnu-li tak své nastavení, jak už možná tušíte, ke zhodnocování peněz využívám především #investování, přičemž 100 % mého investičního portfolia tvoří #akcie – jsem ještě poměrně mladý, takže si myslím, že si to mohu dovolit.

Měsíční přebytky rozděluji mezi pravidelné investice a splácení dluhů

Částku, která mi měsíčně přebývá rozděluji na tři části. Jednu část investuji pravidelně a pasivně. Druhou pravidelně a aktivně a třetí část pak padne na mimořádnou splátku úvěru na bydlení. Když jsem si pořizoval hypotéku (tu splácím pouze v pravidelných splátkách – momentálně se příliš nevyplatí ji splatit předčasně), dostal jsem se do „drobných“ problémů při pořizování bydlení a rozdíl mezi kupní a odhadní cenou nemovitosti jsem musel do značné míry pokrýt úvěrem na bydlení. Ten stále mám, a protože je jeho úrok kolem 6 % snažím se ho doplatit co nejdříve

Co se týče mé investiční strategie, ta je poměrně jednoduchá a aplikovat ji například prostřednictvím platformy Portu může opravdu každý začátečník.

Zkrátka jsem si zvolil fixní částku, kterou každý měsíc investuji prostřednictvím burzovně obchodovatelných fondů.

Nákup je to snadný, rychlý, automatický a s dostatečně dlouhým časovým horizontem se v podstatě nemusíte vůbec o nic starat.

Zbývající přebytek (který se každý měsíc drobně liší) dělím rovným dílem mezi aktivní pravidelnou investici a splácení zmiňovaného úvěru. Uvědomuji si, že bych investováním všech zbývajících peněz pravděpodobně dosáhl vyššího zhodnocení, než je 6% úrok z úvěru, takže by z čistě matematického hlediska dávalo smysl celý měsíční přebytek investovat. Bude se mi ale asi lépe spát, pokud bude moje celkové zadlužení klesat – ačkoliv tak pomaleji roste rozdíl mezi mým zadlužením a celkovým jměním.

Pravidelná aktivní investice: Jak se v praxi ochránit před výraznými tržními propady

Možná už vícero z vás tuší, že na americkém akciovém trhu něco trochu „smrdí“. Trh jako celek charakterizuje velmi vysoké ocenění. Tržní kapitalizace amerických společností vůči americkému HDP dosahuje rekordních hodnot a takových indikátorů, které naznačují, že je americký akciový trh nadhodnocený, je celá řada.

Osobně jsem tak i v rámci aktivního investičního přístupu zvolil strategii pravidelných nákupů, která mi v případě výrazného propadu může z dlouhodobého hlediska zajímavě zprůměrovat nákupní náklady – když je trh/akcie nízko, nakoupíte podílových jednotek/akcií více a naopak.

I v rámci svých aktivních investic tak investuji pouze jednou měsíčně.

Investuji přitom buď vyšší částku do fundamentálně podhodnocených akcií, nebo investuji v poslední době nižší částky do spekulativních obchodů, což jsou dle mého stále kvalitní akcie, které v poslední době prodělaly výrazný pokles ceny.

Ačkoliv bych si nyní mohl dovolit investovat i vyšší jednorázovou částku, mám ze současného vývoje akciového trhu opravdu respekt. Díky pravidelným nákupům mám jistotu, že budu ze současného růstu částečně těžit a zároveň vím, že můžu vydělat i na případném propadu, neboť budu následně přikupovat akcie za nižší ceny. Možná, že vás popisovaná strategie rovněž zaujme ?

Osobně investuji prostřednictvím brokera eToro, ale vy si pro aktivní investiční přístup můžete vybrat i XTB, Degiro nebo kohokoliv jiného. Případný výběr platformy je zcela na vás.

Slovo závěrem

Loni jsem také realizoval jednorázovou investici do českých dividendových akcií prostřednictvím Fio banky, abych pravdu řekl, za poslední půl rok jsem byl na platformě e-broker 2x. Tyto investice držím kvůli výplatě zajímavé dividendy a v podstatě se pro mě jedná o alternativu k dluhopisům – cena příliš neroste, příjem je však poměrně stabilní.  

Kromě výše zmíněného mám také vybudovaný dostatečný pohotovostní fond, bez něhož bych se do dlouhodobého investování na akciovém trhu nepouštěl a také další hotovostní rezervu připravenou k investování, kdyby přeci jenom v dohledné době došlo k výraznějšímu tržnímu propadu.

#akcie #jakinvestovat #investovani #americkeakcie #ceskeakcie #akciovytrh #aktivniinvestovani #pasivniinvestovani #investicnistrategie #strategie

Hodnocení: +60
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Patrik Kudláček -  a co vložit současný úvěr 6% do úvěru Hypotečního za 2,45%(nebo níže)? To by pak přeci dávalo větší smysl. Ne? ;-) Nejsem zastánce zadlužování ale co jsem začal používat PJL (peníze jiných lidí- Kiyosaki) v tomto případě i banky, příjem se tak značně zvedl :-)

    +6
  • Pěkný článek, mám to osobně nastaveno velmi podobně a od doby, kdy jsem tyto principy začal praktikovat se mi mnohem lépe usíná :)

    +1