Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
18.01.2021 6 minut čtení

Nedaří se vám spořit? Vyzkoušejte tento jednoduchý trik, který mi pomohl ušetřit 50 % měsíčních výdajů

Letos jsem si čtvrtý rok v řadě dělal revizi svých příjmů a výdajů za předchozí rok a přišel jsem na zajímavou anomálii. Když jsem si posléze vzpomněl, jak jednoduše jsem úspory dosáhl, nestačil jsem se divit.

Novoroční revize osobních financí se mi stává pomalu tradicí, začal jsem s ní v roce 2018, poté co jsem si v březnu předcházejícího roku pořídil hypotéku na byt a nepodařilo se mi ani jeden měsíc zakončit s vyšším zůstatkem na účtu než začátkem měsíce. (Žil jsem z úspor, které jsem si vybudoval v předchozích letech na zahraničních brigádách.)

Logicky jsem si říkal, že podobný stav není dlouhodobě udržitelný. Proto jsem se s tím rozhodl něco dělat. V prvním kroku jsem se rozhodl především zaměřit na to, kam mé vydělané peníze plynou. Co si budeme…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +53
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • O jaké částce se bavíme? Jaká je výše příjmu? To je důležité říci. U nízkých příjmu vám toto moc nepomůže 🥴 například pokud bude 4 členná  rodina mít měsíčně příjem 27000 Kč čistého  měsíčně 😉

  +4
  • Nemyslím si, že výše příjmu je v tento moment důležitá. Důležité je získat správné návyky. ;-) Neutratit více než vydělám je jeden ze základů (bohužel mnoho z lidí toto nectí) Mám mezi klienty i takové s příjmem 14tis(vedou si pravidelnou kontrolu svých financí) a můžu říct, že jsou na tom lépe než leckterý "pendler" s 2500Eur (tím nechci vše házet do jednoho pytle) Ono vesměs s vysokým příjmem roste i riziko "života na vysoké noze"

   +10
  • Myslím, že cílem článku bylo spíše poukázat, že bez karty se šetří snáze.

   +1
  • @BinosCZ tak tak... konkrétní částku bych samozřejmě mohl v článku uvést, ale úmyslně jsem se jí vyhnul...

   +2
  • Realita je taková, že 4 členná rodina s příjmem 27 tisíc měsíčně utratí 5 tisíc za cigarety a pivo, co si budem. Naopak, nízkopříjmový lidé by měli mít rozpočet a sledovat výdaje dvojnásob a umět ušetřit, ale neumí to, žijí ze dne na den. Výjimka jsou lidé na pokraji chudoby, tam opravdu asi nikdo nic neušetří.

   0
  • 0
  • @Kain Pokud v matematice nepochopíte zadání, vypočtete "hausnumero". Pokud nepochopíte smysl článku nebo ho ani nedočtete do konce, napíšete nesmysl.

   0
 • Super aplikace na výdaje je Spendee. Používám několik let a nemůžu si ztěžovat, člověk si i uvědomí za jaké zbytečnosti kolik peněz “vyhodí”. Vhodné i pro lidi co milují statistiky, koláče apod. 😃

  +2
 • Mě strašně nebaví sledovat výdaje. Udělali jsme si extra účet na domácnost.Je v jiné bance, než účet, kam mi chodí výplata. Z účtu na domácnost se platí elektrika, platby, náklady na bydlení,... . Tam pošleme peníze na tyto poplatky, jsou plus mínus každý měsíc  stejné, plus tam dáme konstantní částku na jídlo a oblečení a jako rodina s tím musíme vyjít. Tyto peníze beru jako jediné, které máme k dispozici. Na účtu, kam mi chodí výplata, si nechávám malou rezervu  a u stejne bánky jako účet pro výplatu mám spořící účet. Tam a nebo na investice převádím zbytek. Samozřejmě jsou výkyvy jako na začátku školního roku, to musíme na domácí účet nalít víc. Ale už to, že musím v případě nouze převést peníze ze spořícího účtu na běžný a odtud poslat do jiné banky je oprus, tak do spořaku zbytečně nesahám. Na druhou stranu mám rezervu k dispozici v případě potřeby, ale už musím přemýšlet, na co to použiju.

  +1
 • Vidíte a my si na Covid založili kreditní kartu, protože spousta věcí tady na vsi není, takže objednáme online. Na výdajích se to nijak nepodepsalo, ale to asi díky tomu, že sledujeme rozpočet pravidelně.

  Nicméně pro někoho to určitě může být dobrá pomůcka jet pouze s hotovostí.

  +1
 • Souhlas s autorem článku, že nejlepší spořící nástroj je neutrácet. Jinak  se mi docela líbí metoda z nástroje YouNeedABudget založit si na všechny druhy výdajů "obálky" s přesným měsíčním limitem. Obálky pak prioritizovat a veškeré příjmy pak každý měsíc mezi obálky rozházet. Nepravidelné výdaje (oprava auta, dovolená) plánovat dopředu a rozmělnit v delším horizontu. https://www.youneedabudget.com/the-four-rules/ (nemám s tím nástrojem nic společného, naopak si myslím že ty pravidla se dá aplikovat i bez jejich aplikace, která stejně nemá sync s českýma bankama)

  +1
  • mrknu na to :-)) ..díky za tip

   0
  • Případně Revolut nabízí práci s ”kapsami”, Air Bank “obálky”... Doporučují se snažit držet své výdaje na úrovní původní výplaty. Třeba když jste bral 16000 a teď je to 26000, tak se chovat, jako kdyby jste měl těch 16000. Samozřejmě to upravit až budete mít hypotéku nebo jiné “dobré” výdaje.

   +1
  • @andrejJancik Air Bank taky používám a ani o této možnosti nevím :-D ..díky

   +1
  • @PatrikKudlacek U Airbank lze obálky zakládat u spořicích účtů. 😉

   +1
 • Znám jednodušší trik. 

  Každý měsíc investovat (třeba do indexů) a tvářit se, jako bys ty peníze nikdy neviděl.

  Já osobně ani nevím, za co utrácet, tak to sázím na Bitcoin a Teslu.

  +1
  • XD

   0
  • @l4kr pravidelná automatická investice do diverzifikovaného fondu je určitě super volba :-) ...je to ale trochu v rozporu s tím, co je pak uvedeno dále...

   0
  • @PatrikKudlacek Musíte číst mezi řádky. INVESTUJE do Indexů a SÁZÍ na bitcoin a Teslu 😃 dvě rozdílné disciplíny 😆

   0
  • @BinosCZ jo takhle 😁 díky za vysvětlení 😂

   0
  • @PatrikKudlacek Ono smyslem toho příspěvku možná bylo i to, že po obdržení výplaty to nejprve poslat na investice, abych to neutratil ("zaplať nejdřív sobě"). A pak už není natolik zásadní sledovat pohyby/nákupy v průběhu měsíce, protože jsem limitován "nižší výplatou". Trochu je to i jako ten přístup zmíněný výše - když se mi plat zvýší na 26 tis. Kč, žiju stále jako bych měl 16 tis. Kč a zbytek rovnou posílám na spoření/investice.

   +2
 • Platbam kartou se snažím vyhnout. Člověk nemá takovou kontrolu nad svými financemi a hlavně ho to tolik nebolí jako v hotovosti. Jednou jsem udělal opačný experiment a jak peníze mizely. Bohužel mnoho lidí podlehlo tlaku kreditek a už ani hotovost nenosí.

  0
 • Vždy jsem si vážil vydělaných peněz, a tak sklony k utrácení jsem nikdy neměl. Ať už s kartou či bez ní. Ale vždy, když jsem do něčeho šel, tak jsem na kvalitě či na poměru cena/výkon díky tomu nemusel nikdy šetřit. 

  Dle mého je to jen o hlavě, o jejím nastavení.

  0
  • @Mike99 ...to jste štastný člověk :-)) ...vzledem k tomu, kolik lidí žije na dluh ale bohužel asi budete výjimka...

   0
 • Za mě je zásadní sdělení článku na konci, tj. začíst si vést výdaje (zejména v případě nevyrovnaného rozpočtu). Odstřihnout se v dnešní době - byť třeba jen přechodně - od platební karty je téměř jistě zdroj výrazného dyskomfortu. Také bych řekl, že v případě založení rodiny velmi pravděpodobně nastane moment zásadní revize financí a jejich toků :-).

  0
  • @jiriSedlak nepopírám, že jistý diskomfort to přinést může, ale na druhé straně cca víte, jaké jsou vaše měsíční výdaje například za jídlo, což můžete vybrat na začátku měsíce..a dále se bez karty objejít..nicméně jak jsem psal v závěru, už sledování výdajů je slušný pokrok :-)

   0
  • @PatrikKudlacek V aktuální COVID době a během karantény je to pro někoho asi skutečně zajímavý způsob, jak zkusit ušetřit. Já už si to ve svém věku, s rodinou a dalšími faktory ve hře nebudu komplikovat :).

   +1
 • Člověk to vidí doma, kdy se z mého pohledu pořizují zbytečnosti, na které se časem (klidně už za týden) práší. Bohužel asi úplně nejde žít jen ekonomicky a přebytky odkládat/investovat. Zákon schválnosti funguje neúprosně. Vidíte že vám něco konečně zůstalo do plusu a v ten okamžik něco po.... Ale je pravda, že sledováním výdajů se ušetrit dá......

  0
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
7 minut
5 minut
8 minut
5 minut
9 minut
8 minut
7 minut
9 minut
5 minut
5 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
7 minut
5 minut
8 minut
5 minut
9 minut
8 minut
7 minut
9 minut
5 minut
5 minut