Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
21.10.2020 4 minuty čtení

Skryté riziko, které na vás často číhá při nákupu nemovitosti

Covid vládne pevnou rukou, český hypoteční trh ale netrpí, naopak, po loňském ochlazení opět roste. Možná za to mohou i částečně uvolněné požadavky na žadatele o hypotéku ze strany ČNB. Na řadu žadatelů o hypotéku je však nastražena nebezpečná past.

V říjnu 2018 zavedla ČNB nové limity na hypotéky. Obavy z přehřátí hypotečního trhu dohnaly centrální banku ke zpřísnění požadavků na žadatele o hypoteční úvěry. Výše dluhu žadatele nesměla překročit devítinásobek ročního čistého příjmu (ukazatel DSTI), zároveň neměl přesahovat součet měsíčních splátek všech úvěru 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele (ukazatel DTI). Hypotéky pak mohly být poskytovány pouze do výše 80 % hodnoty zastavené nemovitosti.

Tato restriktivní opatření vedla k nižšímu zájmu o hypotéky (méně žadatelů…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Co mam posledni dobou zkusenost, tak odhadce minimalne v Brne od nakupni ceny prumerne odecita 10%, ted jsou banky opatrnejsi a tlaci na ne.

   

  Kazdopadne je to argument pro vyjednavani o cene nemovitosti. Aktualne dokonce mam domluveny prvne odhad a po nalezeni shody na cene pudu podepisovat rezervacni smlouvu.

   

  Je dulezite nebyt pod tlakem, vy jste jako kupujici ta nejdulezitejsi osoba v celem procesu a je potreba si udrzet chladnou hlavu a nedelat zbrkla rozhodnuti.

   

  Toto jen nahrava realitnim maklerum a prodavajicim a ceny lezou nahoru. A take neverte clankum na novinakch, ze vse frci jako by se nic nedelo. Povetsinu to jsou vyjadreni lidi, kteri z vysich cen tezi (makleri, banky, developeri). 

  +3
  • U mě to bylo 4 roky zpátky skoro 10... je pravda, že dneska už bych se choval jinak, ale bohužel tehdy jsem věděl prd. I proto jsem o tom chtěl napsat. Kupa lidí nakupuje nemovitost jenom jednou za život.

   0
 • Patriku, díky za sdílení. Když jsem kupoval první nemovitost, tak mi odhad také nevyšel, ale tehdy jsem mohl ještě čerpat 120% hypotéky (dnes nemyslitelné). Dnes už vím, že nejdřív mám schválený rámec, pak znám danou lokalitu a pak jdu teprve nakupovat. Bohužel dnes je nutné během pár hodin i bez prohlídky vědět, jestli nemovitost chcete koupit, neboť zástup lidí, kteří jsou ochotní vás přeplatit u většiny lukrativních nemovitostí prostě je. Škoda, že nás nikdo neučí, kupuješ si byt, vem si někoho na pomoc, někoho, kdo se tím živí a dělá to pořád.

  +2
  • @janSladovnik , koukám, že jsem úplně přehlédl komentář :-( ...protože, co píšete, je bohužel stoprocentní pravda... Já jsem se musel poučit v praxi a doufal jsem, že někomu třeba moje osobní zkušenost pomůže dřív, než bude pozdě. 

   +1
  • @PatrikKudlacek souhlas. my jsme dokonce potkali v bance (tuším v roce 2007/8) na přepážce paní, které takhle přislíbili (na pobočce, podle oficiálních kritérií) hypotéku, tak zaplatila provizi, a posléze jí z centrály zamítli hypotéku při podrobnějším zkoumání, a dopadlo to tak, že neměla další zdroje, provize propadla realitce a ona zůstala i bez bytu. od té doby jsem v tomhle extrémně opatrný...

   +1
  • @Peter_  díky za sdílení zkušenosti... bohužel se tomu tak děje no..a myslím si, že tržní ceny nemovitostí jsou od těch odhadních stále více odtržené, takže to asi nebude ani ojedinělí případ...

   +1
 • Díky za sdílení nabyté zkušenosti 

  0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím