Přiznávám se, že jsem v poslední době hodně přemýšlel nad svou investiční strategií. Říkal jsem si, jestli bych přeci jenom nemohl využít současného vývoje na americkém akciovém trhu trochu více a dosáhnout vyššího výnosu prostřednictvím nějaké střednědobé investiční strategie.
Většinu mého portfolia i nadále tvoří dlouhodobé investice typu #Alphabet, #Intel, #Apple, #Oracle, #Biogen a Coca-Cola a další. Zhruba pětinu peněz jsem si však vyhradil na spekulativnější investice. Spekulativnější v tom smyslu, že je charakterizuje kratší investiční horizont – počítám s jejich prodejem v horizontu roku a prvním iniciátorem jejich zkoumání je výrazný pokles ceny. Přitom si myslím, že mám i u těchto společností nastavená poměrně rozumná kritéria, která by měla zajistit, že žádná z těchto spekulativních investic nebude propadák.
Právě výrazný pokles ceny akcií eHealth 29. ledna vzbudil můj zájem.
Proč právě eHealth?
Před 10 dny jsem zveřejňoval tady na Warengo status týkající se hospodářských výsledků a následného vývoje akcií Apple. Kromě jiného se mi tam také objevil komentář od @Lukefer zmiňující právě akcie #eHealth. Akcie společnosti ten den náhle klesly z ceny okolo 84 dolarů až někam k 50 dolarům za akcii. To mě celkem zaujalo, proto jsem se podíval na akcie eHealth ve screeningové aplikaci finviz. Akcie se zdála na první pohled zajímavě ohodnocená, nulový dlouhodobý dluh a poměrně nízké krátkodobé zadlužení. Růst EPS v posledních 5 letech 38,5 %. Ukazatele ROA a ROE uspokojivé.
Pořád jsem ani moc neřešil, čím se společnost zabývá, ale zajímalo mě, co způsobilo páteční propad akcií. (propad nastal v pátek, přes víkend jsem se podíval na společnost blíže a v pondělí realizoval nákup).
Z toho, co jsem se mohl dočíst, se jednalo pravděpodobně o reakci investorů na snížení předpokládaných hospodářských výsledků za Q4 2020, které budou skutečně oznamovány 18. února.
Moje úvaha byla zřejmá, skutečně klesla hodnota akcií eHealth o nějakých 35 %, jenom proto, že se nyní očekávají horší hospodářské výsledky?
Následně jsem se podíval na roční graf a zjistil jsem, že se eHealth obchodovalo v březnu loňského roku dokonce za 146 dolarů. To mi stačilo, abych si nastudoval o společnosti něco více.
Co je vlastně eHealth za společnost?
Jedná se o mateřskou společnost eHealthInsurance Services Inc., která poskytuje zdravotní pojištění online. Prostřednictvím internetu ho prodává už od roku 1998. Ve všech státech USA společnost poskytuje své služby jednotlivcům, rodinám i malým podnikům. Nejedná se přitom o pojišťovnu ale o brokera – podobných srovnávačů/zprostředkovatelů budete znát u nás několik.
EHealth tak necharakterizuje žádný převratný business model, ale když jsem se podíval na ocenění globální konkurence, v podstatě mi to stačilo, abych uvažoval o koupi této akcie.

Tržby i ziskovost společnosti dlouhodobě rostou a při současném ocenění jsem došel k závěru, že se jedná o zajímavou střednědobou investici. Zvlášť když jsem vzal v úvahu oblasti, na které se chce v nejbližší době zaměřit americký prezident Joe Biden. Je to samozřejmě má spekulace, ale ty tři zvýrazněné oblasti by měly eHealth hrát do karet.
- Covid-19
- Obnovení ekonomiky
- Klimatické změny
- Rasová rovnost
- Imigrace
- Zdravotní péče
- Práva homosexuálních menšin
Jaká je moje exitová strategie?
Zvolit vhodný okamžik pro prodej akcií je jednou ze stěžejních částí investiční strategie. Vzhledem k tomu, že se nejedná o klasickou dlouhodobou investici, vzal jsem si k ruce elementární technickou analýzu.

Jenom z grafu je zjevné, že se akcie v posledním půlroce stabilně obchodovaly kolem 70 dolarů, proto mám cílový profit nastavený na 69 dolarech. Akcie jsem nakupoval za cenu 49,98 dolarů v současnosti jsem tak v zisku cca 15 %, pokud dosáhnou na cílovou cenu, zaznamenám zisk 38 %. Cílový profit jsem si nastavil jenom kvůli tomu, že platformu navštěvuji pouze 1 týdně a možná bych mohl promeškat vhodný okamžik pro prodej.
Uvidíme-li v reálném čase akcie kolem 68 dolarů, nastavím si stop loss na 65 dolarů a nechám pozici dále otevřenou…
Pokud by se neměl naplnit můj předpoklad, pak jsem vzhledem k ocenění a nulovému dluhu připraven akcie držet i dlouhodobě, proto jsem při nákupu nenastavoval žádný stop loss. Myslím si, že to je hlavní rozdíl oproti tradingu, ačkoliv byl impulsem k nákupu pokles ceny, stále jsem se zaměřoval i na hodnotu společnosti vůči její ceně. Tradeři obchodující pouze cenové signály obvykle nastavují poměr stop loss / profit tak, aby dosahovali dlouhodobě zisku – nejsem trader – stop loss nepoužívám.
Slovo závěrem
Snad se mi podařilo v článku shrnout důvody, které mě vedly ke koupi, stejně jako ukázat připravenou exitovou strategii. Pokud vám něco ze zmíněného přijde jako holý nesmysl, klidně mi to napište do komentáře, rád se dozvím něco nového.
Jednou týdně, když navštěvuji obchodní platformu si nyní dělám i rychlý screen akcií, zda nenarazím na něco podobného. Hledám akcie, které splňují některé ze základních kritérií ohodnocení akcií, jež se obchodují alespoň 15 % pod 20denní maximem…
Pokud se ptáte, proč chodím na platformu pouze jednou týdně, tak kromě časového hlediska jsem také zjistil, že častější návštěvy a kontrola mého portfolia z dlouhodobého hlediska přináší horší výkonnost mých investic.
---
PS obchoduji prostřednictví platformy eToro, klidně můžete kouknout na její detail na market place a pokud by vás k obchodování zaujala právě tato platforma, můžete si tam otevřít obchodní účet a zkontrolovat si, že jsem vám nelhal ??.
#akcie #aktivniinvestovani #vyberakcie #americkeakcie #etoro #investovani #akcie #akciovyinvestor #akciovytrh #investicnistrategie