10.02.2021 5 minut čtení

Buďte připraveni na nejhorší. V letošním roce se mohou americké akcie propadnout o 20 %. Chcete vědět proč?

Zdá se, že aktuálně prožíváme naprosto ojedinělé časy. Uvidíme, co nám přinesou příští měsíce. Pokud bychom však vycházeli z historie, čeká nás velmi volatilní rok. Investoři by si tak měli připravit především pevné nervy.

Loňský rok na akciových trzích? Pořádný thriller pro silné nátury. Zejména jeho první třetina byla zkouškou trpělivosti a disciplíny řady investorů. Pokud ovšem ve zkoušce odolali, přinesla opět dlouhodobá investiční strategie své ovoce.

Přestože se americký akciový trh propadl o více než 30 % v rekordně krátkém čase, následovalo více než impozantní zotavení a rok 2020 zakončil benchmarkový #index v zisku téměř 16 %. Technologický index #Nasdaq pak přinesl investorům dokonce více než 40% zisk a v růstu pokračuje i začátkem letošního roku, když neustále posouvá své historické maximum.

Mají si investoři zvyknout na nový normál, kdy veškeré americké akcie rostou, nebo by se měli spíš obávat? Pokud se bude opakovat historie, investoři by měli minimálně zpozornět.

Hodnota indexu Nasdaq Composite za posledních 12 měsíců. | Zdroj: finance.yahoo.com

Propad amerického trhu až o pětinu nelze vyloučit

V prvních týdnech roku 2021 se zdá, že akciovým trhům vládne krátkodobé obchodování a spekulace na růst momentálně populárních akcií. Jsou to však zlepšené hospodářské výsledky jednotlivých společností, které mohou udržovat hodnoty akcií výrazně výše, na tento fakt bychom neměli zapomínat.

Proto je důležité věnovat pozornost ohodnocení amerického trhu jako celku, bez ohledu na to, co se na něm momentálně děje.

Měřítko, které už jsem v pár článcích zmiňoval, jež by mělo způsobovat investorům vrásky na čele, je Shillerovo P/E ratio indexu S&P 500. Od běžných poměrů P/E se liší tím, že vychází z průměrných zisků za posledních 10 let snížených o inflaci – na rozdíl od zisku za jediný rok.

Při pohledu na historii indexu S&P 500 zjistíme, že průměrná hodnota tohoto měřítka je 16,78. Po příchodu internetu jeho průměrná hodnota zjevně stoupla. To by nás však nemělo ukolébat.

Současné nízké úrokové sazby způsobily, že společnosti, které vykážou alespoň nějaký zisk, mohou další růst financovat velmi levným úvěrem. Současné akcie tak nejenom výrazně překonávají historický průměr Shillerova P/E ratia, rovněž jsou aktuálně vysoko nad průměrem za posledních 25 let.

Začátkem února Shillerovo P/E ratio překonalo hodnotu 35, což je více než dvojnásobek dlouhodobého průměru.

Historicky byl americký trh dražší pouze před splasknutím internetové bubliny. Na Černý pátek v roce 1929 činila jeho hodnota 30.

V posledních třech letech pak došlo ještě ke dvěma obdobím, kdy přesáhlo Shillerovo P/E hodnotu 30 a obou případech následoval více než 20% pokles.

Kdykoliv tento ukazatel překonal hodnotu 30, poměrně záhy došlo k propadu amerického akciového trhu alespoň o pětinu.

Hodnota Shillerova P/E ratia. | Zdroj: multpl.com

Vysoké ocenění trhu není jediný problém

Investoři ochotní platit prémiové ocenění za americké akcie rovněž předpokládají, že bude #pandemie brzy za námi. Skutečně ale máme tu jistotu?

Dokážeme proočkovat včas dostatečné procento populace, aby se zastavilo šíření zákeřného onemocnění? Podaří se vládám přesvědčit dostatek lidí, že je očkování opravdu potřebné? A bude nakonec očkování skutečně dostatečně účinné, aby se nám podařilo neviditelného nepřítele porazit? Neznám odpovědi na tyto otázky a odborníci se nechtějí pouštět příliš do spekulací. Ve vzduchu se však stále vznáší poměrně znepokojující otazník.

Budeme-li se pak držet amerického akciového trhu, je pravdou, že mnoho Američanů spoléhá na pomoc federální vlády. Miliony místních občanů přišlo o práci, případně jsou zkracovány pracovní doby. Je tak zásadní, aby se nová americká vláda domluvila včas na dalším fiskálním stimulu, který podpoří americkou ekonomiku. Pokud se tak nestane, klesne spotřeba a tím pádem zisk řady společností, bude docházet k výrazným úvěrovým delikvencím, a to je velmi znepokojující zpráva pro americký finanční sektor, který je páteří amerických akciových trhů.

Je čas odprodat akcie a stáhnout se z akciového trhu?

I když je výrazný propad akciového trhu pouze otázkou času, není na místě panikařit a strachovat se o své peníze.

Před výraznými ztrátami vás ochrání disciplína, trpělivost a dlouhodobý investiční přístup.

Pokud samozřejmě držíte v akciích peníze, které v příštích pár letech budete potřebovat, možná je vhodný čas pro odprodej těchto peněz. Dlouhodobé investice by však neměly být v ohrožení. Zvlášť pokud budete vybírat do svého portfolia inovativní a dlouhodobě úspěšné společnosti.

Faktem rovněž je, že většina z nejlepších obchodních dnů akciových trhů přišla krátce po výrazném propadu a následné zotavení akciového trhu bylo vždy v historii výraznější než propad. Pokud se budeme nadále držet předpokladu, že se bude historie opakovat, pak můžete udělat pouze jednu zásadní chybu: Začít prodávat své pozice v propadu. Vyhnete-li se panickému prodeji, dříve nebo později budou vaše investice opět v zisku.

#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #americkeakcie #propad #krach #shillerovoPE #korekce #dlouhodobeinvestovani

Hodnocení: +33
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Patriku, brilantní analýza, děkuji. Připojím takovou myšlenku - i tak exaktní pole, jakým je burza, potvrzuje do vysoké míry filozofické tvrzení, že čas je nejcennější komodita...

  0
  • díky, možná trochu silná slova, ale rozhodně se za ně nezlobím 😊 😁 ... a jinak jednoznačně souhlasím...

   0
 • Ne! Musí to vydržet do posledního injekčního balíčku od Bidena a potom ať si to rupne. To už budu venku :-D

  0
  • 😃😃 snad se s ním moc neopozdí .. víte jak to je - lesní požár může způsobit i doutnající nedopalek

   +1
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky