7 minut čtení

Srovnání penzijního spoření a pravidelného investování. Která možnost pro vás bude lepší?

Pro doplňkové penzijní připojištění se ustálil název penzijní spoření. V minulosti bylo velmi oblíbené mezi konzervativními Čechy pro jeho garantovaný kladný výnos. To už však neplatí. Nebylo by vhodnější hledat jiný nástroj pro zhodnocení peněz?

Začněme s tím, co mají oba přístupy společné – obvykle se jedná o způsob pravidelného zhodnocování peněz, kdy se střadatel rozhodne, že bude na měsíční bázi odesílat své přebytky na místo, kde by pravděpodobně měl dosáhnout uspokojivého zhodnocení. Tyto příspěvky jsou dobrovolné, ačkoliv je vhodné, si pravidelné platby automatizovat – nastavením trvalého příkazu, aby se stalo odkládání střadatelovou prioritou. Pokud však bude mít střadatel některý měsíc problém s nedostatečným množstvím volných finančních prostředků, částku prostě neodešle (v případě penzijka minimální částku 100 Kč za měsíc poslat musí).

Na co možná někteří zapomínají je fakt, že jak banky prostřednictvím svých podílových fondů, tak penzijní společnosti i každý jednotlivec mohou investovat do stejných aktiv.

Každý způsob zhodnocování peněz však zatěžuje odkládání jinou výší a strukturou poplatků.

Pravidelné investování

Investovat pravidelně můžete prostřednictvím bankovních i nebankovních podílových fondů, můžete za tímto účelem využít jednu z platforem typu Portu, která vám zprostředkuje pravidelnou investici do burzovně obchodovatelných fondů, případně si můžete otevřít obchodní účet u brokerské společnosti, jako je například Degiro, a nakupovat tyto fondy sami.

Mezi jednotlivými alternativami pravidelného investování panuje rozdíl ve formě správy investic.

Zatímco podílové fondy jsou spravovány aktivně – portfolio managerem, prostřednictvím burzovně obchodovatelných fondů investujete pasivně. Oba přístupy mají své plusy a mínusy, minimálně však za aktivní správu investic zaplatíte svému správci – bance či nebankovní společnosti – vyšší částku na nejrůznějších poplatcích. Stejně tak je poměrně důležité, zda má portfolio manažer v aktivně řízeném podílovém fondu vložené své peníze – historická výkonnost ukazuje, že manažeři, kteří investují spolu s penězi klientů i své vlastní, vykazují lepší dlouhodobou výkonnost.

S využitím pasivní investiční platformy se obvykle nemusíte sami zaobírat výběrem jednotlivých investic (pokud nechcete), na základě vyplněného investičního dotazníku vám je navržena investiční strategie dle vaší tolerance rizika a vy s ní můžete souhlasit, případně si navrhnout strategii vlastní, to už záleží na odbornosti a schopnostech daného investora.

Každopádně není problém přenechat odbornou stránku věci profesionálům a pravidelnou investici rovněž podobně jako v případě podílového fondu automatizovat.

Třetí možností pak je pravidelná investice „na vlastní pěst“, kdy můžete investovat pasivně i aktivně. Můžete sami investovat do jednotlivých burzovně obchodovatelných fondů a ušetřit tak cca 1% poplatek, který byste platili platformě, máte dokonce mnohem širší možnosti v aktivním výběru jednotlivých investic, tento přístup však už vyžaduje jisté znalosti a odbornost.

Podstatnou výhodou je, že můžete své zainvestované peníze kdykoliv téměř okamžitě vybrat, ačkoliv pro to nemusí být vždy vhodná doba, proto je vhodné investovat dlouhodobě.

Podíváme-li se na zhodnocení potenciálních pravidelných investic, nejvyšší zhodnocení můžete očekávat investováním prostřednictvím brokera – dlouhodobě s pasivní investiční strategií dosáhnete zhodnocení i 10 %. S aktivní strategií můžete dosáhnout dokonce lepšího zhodnocení (ale také horšího). U dalších variant je třeba počítat se zmíněnými poplatky – u investiční platformy se tak dostanete na 9 % s akciovým podílovým fondem někam kolem 7 %.

Penzijní spoření

Princip penzijního spoření neboli doplňkového penzijního připojištění je podobný jako u příkladu výše. Pravidelně měsíčně odkládáte stanovenou částku do vámi vybraného penzijního fondu. Ten může být klidně akciový, proto by člověk očekával, že bude mít velmi zajímavé zhodnocení. Navíc můžete počítat se státním příspěvkem dle vámi odkládané částky:

Výše státního příspěvku

Doteď to vypadá super. Můžete střádat peníze v akciovém penzijním fondu, k tomu vám k vlastním penězům přispěje stát až 30 % a pokud vložíte do penzijního fondu více než 12 000 Kč ročně, můžete si až do výše 36 000 Kč tento rozdíl odečíst z daňového základuz každé vložené 1 000 Kč nad 12 000 Kč ušetříte na dani 150 Kč.

Tak kde vězí háček? Jednak platí, jak bylo uvedeno v úvodu, že fondy doplňkového penzijního připojištění nemají garantovaný kladný výnos.

Pokud je jediným vaším motivem pro výběr „penzijka“ právě strach ze ztráty, děláte špatně.

Dalším problémem je poplatková struktura. Na první pohled nízké poplatky se na dlouhém časovém horizontu, který ke spoření na důchod bezesporu patří, nepříjemně nasčítají. Obvykle se platí cca 1% poplatek ročně z celkové obhospodařované částky a rovněž si penzijní společnosti účtují přibližně 15 % poplatek z ročního zhodnocení. Na dlouhém časovém horizontu byste tak měli spíše počítat se zhodnocením, které horko těžko bude pokrývat inflaci.

Problém je také s výběrem peněz, budete si muset počkat až do 60 let, za předpokladu, že jste odkládali stranou alespoň 5 let. Pokud úspory s penzijka nutně potřebujete, můžete je vybrat po dvou letech. V takové případě přijdete o státní příspěvek a navíc bude váš výnos zdaněn 15% sazbou. 

Která možnost pro vás bude lepší?

Penzijní spoření může být výhodné, ale zejména pro lidi vyššího věku. Začnete-li si odkládat stranou prostřednictvím penzijního připojištění v 55 letech, můžete dosáhnout díky státnímu příspěvku v 60 letech na zajímavé zhodnocení.

Jakmile však přesáhne váš investiční horizont délku 10 let, přičemž na důchod můžete odkládat stranou i desítky let, tíhnul bych jednoznačně k pravidelné investici -> čím větší samostatnost tím lépe.

Na dlouhém časovém horizontu výrazně převáží vliv poplatků za obhospodařovanou částku a ani státní příspěvek tyto náklady nemůže vyrovnat.

Nemůžete využít i obě možnosti?

Nakonec bych zmínil možnost, jak využít obou alternativ střádání i když jste mladým člověkem. Pokud vám zaměstnavatel nabízí možnost příspěvku na doplňkové penzijní připojištění – například dorovná váš vklad, klidně bych si kromě pravidelné investice zřídil i doplňkové penzijní připojištění. Nikoliv kvůli jeho dlouhodobé návratnosti, ale právě kvůli tomu, že můžete čerpat příspěvek zaměstnavatele. 

Pokud penzijko po dvou letech vypovíte, platí zmíněno výše - přijdete o státní příspěvek a výnos vám bude zdaněn 15% sazbou, stejně tak i příspěvek zaměstnavatele, stále se však jedná o možnost, ja efektivně využít jednoho z častých firemních benefitů

--- 

Článek by mohl být klidně 5x delší, kdybych se blíže věnoval jednotlivým „spořícím“ alternativám, osobně jsem chtěl spíše poukázat na rozdíly v jejich dlouhodobém zhodnocení. Ani výpočty zhodnocení nejsou úplně exaktní a mohou se v průběhu času lišit. Podstatné však je, že pokud uvažujete o dlouhodobém odkládání peněz na důchod, měli byste dát přednost pravidelnému investování, rozdíl ve zhodnocení bude zůstávat stále markantní.  

#penzijnisporeni #podilovefondy #pasivniinvestovani #aktivniinvestovani #pravidelneinvestovani #sporeninaduchod #duchodovesporeni #penzijnipripojisteni #akciovefondy #etf #burzovneobchodovatelnefondy #investicniplatformy #duchod #penze #odchoddoduchodu #srovnani #zhodnocenipenez

Hodnocení: +37
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • V případě, že vy dáváte 1000 Kč, zamestnávatel dává 1000 Kč a stát 230 Kč, tak takového zhodnocení nikde jinde na trhu nenajdete a i přes vyšší poplatky se to proste oplatí. Vše je to podmíněno jen tím, aby přispíval zaměstnavatel slušnou částkou, což 1000 Kč mi přijde slušný a hodně slušných zaměstnavatelů to tak i dělá. 

    Další velkou výhodu vidim v tom, že si to prostě do 60 let nemůžete vybrat a rozhodnout se, že teď jdete zato vše koupit bitcoiny, na kterých Vám to nemusí vyjít...

    Pri slušným příspěvku zaměstnavatele není šance aby se Vám to za 20 -30 let nevyplatilo. Zbytek volných peněz ať si každý investuje aktivně/pasivně dle libosti...penzijko bych považovala za takou malou jistotu a základ.

    +8
    • Krátkodobě ano... ale co na dlouhém časovém horizontu? stačí zadat vámi uvedené částky třeba tady do kalkulačky penzijního spoření: https://www.kbps.cz/kalkulacka/ ...pokud budu předpokládat, že budu 30 let u zaměstnavatele, který mi bude přispívat vámi zmíněných 1 000 Kč sám budu odkládat 1 000 Kč a k tomu mi tedy bude stát přispívat 230 Kč ..dosáhnete podle kalkulačky na 1,4 M Kč..pokud budete nakupovat 30 let ETF kopírující americký akciový trh za 1 000 Kč měsíčně dosáhnete plus minus na dva miliony a to počítáme s tím, že vám celých třicet let bude zaměstnavatel přispívat... v článku jsem zmiňoval variantu bez příspěvku zaměstnavatele... 

      Výhoda může být na druhé straně taky nevýhodou. Osobně neznám rozumný důvod proč by člověk, který si spoří na důchod, investoval veškeré své peníze do bitcoinu, jednak tím popře principy diverzifikace, zároveň by asi veškeré své peníze neinvestoval takovým způsobem ani největší bitcoinový optimista... 

      Jistota to samozřejmě je, ani jsem neříkal, že se vám to vyplatit nemusí, pouze jsem mezi sebou porovnával vícero alternativ zhodnocení peněz...mně dorovná zaměstnavatel vklad až do výše 4 000 Kč, proč bych toho nyní nevyžil, ale věřit, že mi bude zaměstnavatel přispívat na penzijko 20-30 let, nebo že nezměním zaměstnavatele... to bych si opravdu tvrdit nedovolil...

      +8
    • @PatrikKudlacek jasně, souhlasím. Taky se asi shodneme na tom, že pracujeme s předpokládaným úrokovým výnosem jak u ETF, tak u v té kalkulačce, jak to celé dopadne nevíme...

      A právě z důvodu diverzifikace bych to penzijko jako jeden z pilířů doporučila. Divili bychom se kolik lidí dokáže dát všechny své úspory na jednou kartu, jen proto, že je někdo "opil rohlíkem" 

      Určitě souhlasím s tím, že je potřeba porovnávat a zvažovat. Jinak, máte super články ohledně akcií, nějakou dobu Vás už sleduji...

      +2
    • DPS by rozhodně mělo být v portfoliu každého člověka, ale už z názvu vyplývá, že jde pouze o doplněk. Pokud zaměstnavatel přidává na DPS je to rozhodně velké plus ovšem pokud není jeho příspěvek podmíněn tím, že si zaměstnanec musí spořit stejnou částku, tak lidem s horizontem delším než 15 let radím, aby si dávali tzv. minimum pro přiznání podpory, tedy 300 Kč (90kč stát) a k tomu příspěvek zaměstnavatele. Zbylých 700 Kč případně ideálně více, by měl odkládat/investovat do běžných podílových či ETF fondů, ale ne jen kvůli zhodnocení.

      V DPS má člověk zafixované peníze do 60ti nebo více let a nikdo z nás neví, co se může stát. Pokud z nějaké nutnosti bude muset peníze vybrat, tak přichází o největší výhodu tohoto produktu = přijde o podporu, bude muset platit daň z příspěvku zaměstnavatele a ještě ze zisku. Platit daň bude muset i pokud dovrší konce smlouvy a vybere peníze jednorázově.

      Naopak podílové fondy nabízí tzv. daňový test a po 36 měsících člověk zisk nedaní. Navíc, když bude nejhůř může do svých úspor kdykoliv sáhnout a nebude za to nijak trestán.

       

      Z těchto důvodů radím lidem, aby si většinu volných prostředků ukládali na své soukromě investiční účty a nakupovali majetkové cenné papíry.

      Jinak souhlasím s některými komentáři, že článek je celkem povrchní a nejde nijak zvlášť do hloubky těchto produktů. Čtenář si na základě tohoto článku není schopen udělat jednoznačný obrázek, co je a co není lepší. Ale něco lepší než nic ?.

       

      Hezký den všem!

      +1
    • @JarkIva je to tak oba vaříme víceméně z vody ? ... opravdu záleží jakým pohledem se na oba srovnávané přístupy podíváme... 

      a určitě nejsem vyloženě proti penzijku... sám využívám benefitu, kdy přispívá zaměstavatel, ale jak jsem psal, nevěřím, že ho budu mít uzavřené X dekád a kdybych měl volit čistě mezi těmi dvěma možnostmi, volil bych pravidelnou investici, ale pro někoho může být i výhodou, že nemůže peníze vybrat, to pravda je... 

      A jinak díky za pozitivní zpětnou vazbu :-)

      +1
    • @vladimirPavlosek díky za komentář, víceméně souhlasím se vším co jste napsal, včetně toho, že článek nejde úplně do hloubky, to jsem ale i sám v textu v závěru psal, takže díky :-)

      0
  • jinak je asi pravda, že čím je člověk mladší tím jsou i jiné možnosti a vhodnější, ale já pořád nevidím možnost jak malou částku měsíčně investovat do ETF třeba 1000 kč a neplatit vysoké poplatky za nákup toho etf, bavíme se malé pravidelné částce, aby mělo smysl to porovnávat, je jasné ,že při větších částkách jsou poplatky minimální..

    -penzijko má jednu ohromnou výhodu, že 5 let před důchodem ho může člověk využít na předdúchod, tzn. nemusí po dobu až 5 let platit sociální a zdravotní pojištění a nesníží se mu za toto období důchod, soicálka a zdravotní to je dnes cca 5 tis měsíčně, to je dobré vzít také do propočtu, pokud budu mít naspořeno jen v ETF, a přestanu 5 let před důchodem pracovat tak musím do doby důchodu zaplatit na pojistném cca 300 tis Kč, a o tuto dobu se mě sníží důchod, protože nebudu mít žádný příjem (neřeším tady ted že důchod nebude téměř žádný, ale technicky platbu pojistného).....proto může být zajímavě třeba pár let před důchodem do penzijka část prostředků vložit a tím si zajistit tuto výhodu

    ...těch faktorů je mnoho, a opravdu záleží kdo je v jaké situace, jak dlouho před dúchodem, jak rozumí investicím, kolik může měsíčně odkládat, takže je to hodně individuální, věřím, že do budoucna bude každý více schopný se svojim investicím věnovat sám, velkou výhodu penzijka vidím v tom, že neumožnuje prodej ve vypjatých situacích, znám kolegyni co léta pravidelně spořila a vloni v březnu to nezvládla a vše prodala

    ...a to je to podstatné, že teoreticky pravidelné spoření funguje perfektně a  např do ETF to dává smysl větší než do penzijka pravidelně, ale musí to lidé zvládnout emočně..ona ta možnost kdykoliv prodat oproti penzijku je velká výhoda, ale také ve špatném okamžiku to může zničit několikaletou "práci" jako u té kolegyně co to prodala...

    +4
    • zkoušel jste degiro? Nabízí poměrně dost ETF ke koupi jednou měsíčně bez poplatku... 

      jinak jsem i psal, že ve vyšším věku je penzijko určitě rozumný nápad a tohle co zmiňujete je určitě dobrý poznatek :-) 

      a co se týče zmiňovaných emocí..to je samozřejmě problém, pokud má někdo pochybnosti, ať si klidně spoří na penzijku, to je každého volba, já se snažil srovnávat hlavně potenciální zhodnocení. 

      Díky za komentář :-)

      0
    • @PatrikKudlacek zhodnocení souhlas, já jsem především rád za Vaši věcnou diskuzi, že se na to dokážeme podívat z několika stran a vzájemně se tak obohatit a to je super,  degiro..díky to je cesta, je také pravda, že dnes v posledních letech je mnoho alternativ, před lety  prostě bylo bud penzijko nebo drahé podílové fondy a pak to byla relativně jasná volba..

      děkuji také jak za článek tak za komentáře

      0
  • já bych si s dovolením vypůjčil skvělé video na tohle téma od @Investicnibrambora , kde je vysvětleno mraky dalších možností a alternativ :) (nejoblíbenější investiční YT kanál. díky za něj Richarde!)

    https://www.youtube.com/watch?v=AmKR-6vIXUE

    +2
  • ještě moje osobní zkušenost, mám Conseq za 7 let udělal 80% což je myslím velmi slušné, výhoda je, že když si zadám vlastní strategii, tak si mohu přesouvat peníze mezi jejich fondy - akciový, dluhopisový a pak je tam ten povinný peněžní,  takže vloni když to bylo nízko tak jsem z dluhopisového, který klesl minimálně vše přesunul do akciového.. když bych měl pocit, že jsou trhy vysoko mohu vše přesunout zpět do dluhopisového a při propadu opět vrátit zpět..pro mě je tohle docela zajímavé, i když většina lidí to asi nepoužije, ale jen na přesunu z dluhopisového do akciového, který jsem udělal v říjnu jsem vydělal 25%....takže pro mě jako pro člověka, který je trochu aktivní je tohle zajímavé, jinak mám zde je tolik peněz, které mě pokryje předdúchod, vše ostatní mám v ETF...souhlasím s tím, že to samé a jednodušeji mohu dělat s ETF, ale já jsem penzijko zakládal v roce 2000 :), kdy v podstatě jiné možnosti nebyly a výnosy v té době nebyly vůbec špatné i přesto, že se jednalo o "staré penzijko"..

    +2
  • Stát měl zajímavý nápad, jak otevřít lidem brány do investování skrze spoření. A banky si to zvaly po svém, naházely tam 1%, 15%, 5% atd. do toho nutnost to střádat až do důchodu a stal se z toho téměř nepoužitelný paskvil.

    +2
  • Nedávno jsem zrovna toto řešil a díky poplatkům banky (1% vedení, 15% z výnosů + další skryté poplatky v podobě nákupů finančních aktiv samotným fondem) jsem došel k tomu, že se penzijko na dlouhodobý horizont zkrátka nevyplatí oproti jiným finančním instrumentům. Ono se nevyplatí ani oproti základnímu ETF na S&P 500, kdy pokud se podíváme na výnosnost v minulých letech, tak penzijní připojištění v dynamické variantě mají vždy nižší výnos, případně větší ztrátu oproti S&P 500 a to v tom nejsou započítané zmíněné poplatky. Ono to zní lákavě, že máte 23% zhodnocení hned díky příspěvku od státu, ale bohužel vás o toto zhodnocení obere hned banka. Pěkný shrnující článek i s výpočtem na jak dlouhý investiční horizont by se to vyplatilo napsal na webu Rozbité prasátko: https://rozbiteprasatko.cz/penzijni-sporeni-srovnani/ (snad nevadí odkaz jinam), kde je jasně vidět, že i se státním příspěvkem fond vždy po pár letech prohraje oproti běžnému trhu.

    +1
    • @miroslavnovak díky za komentář. Očividně se nám tady v komentářích střetávají dva názorové proudy, což není vůbec špatně a já se tedy více přikláním k tomu vašemu.

      +1
    • @PatrikKudlacek Podle mě každý, kdo uvažuje o delším časovém horizontu než 10 let, tzn. každý komu je méně než 50 let a umí alespoň základně používat excel se musí dopočítat k nevýhodnosti "penzijka". Bohužel zde trpíme pozůstatky mýtů a polopravd šířených bankami / vládou / MLM pojišťovacích agentů, kteří používají argument o 23% zhodnocení díky státu a často omílaném diverzifikování portfolia. Jak se ale může jednat o diverzifikování, když fondy penzijního připojištění investují do velmi podobných akcií, stejně jako můžu sám pomocí ETF nebo Portu? Jediná diverzifikace je to, že investuju přes jiného "brokera", pěkně předraženého brokera.

      +1
    • opět asi platí výjimka, pokud vám přispívá výraznou částkou zaměstnavatel, ale jinka v podstatě píšete totéž, co jsem psal i v článku, takže souhlas...

      0
    • @PatrikKudlacek Příspěvek zaměstnavatele je vlastně obdoba příspěvku od státu a akorát dle jeho výše posune délku období, na kterém se penzijko možná vyplatí oproti trhu, což si musí spočítat každý podle reálného příspěvku, který od zaměstnavatele dostane. Vystavuje se tak ale riziku, že jeho firma tento benefit zruší / omezí a nebo že změní zaměstnavatele, který už tak štědrý nebude a pak je opět v situaci, kdy krmí banku na poplatcích. A kdo z nás má jistotu, že dalších 30 let bude mít tento benefit od zaměstnavatele?

      0
    • joo to určitě, ale pořád můžete penzijko po 2 letech zrušit a vybrat vlastní vklady plus příspěvky zaměstnavatele zdaněné 15% daní... já jsem psal výše, taky bych nepočítal, že mi bude zaměstnavatele přispívat na penzijko X desítek let, případně nedojde ke změně zaměstnavatele...

      0
  • myslím, že výběr po 15 letech, poloviny částky byl možný u starého penzijka, ale není možný u nového tedy doplňkového penzijního připojištění

    +1
    • máte pravdu to platilo u toho starého, tu pasáž jsem v článku opravil, díky za opravu :-)

      +1
  • Jak je možné mít dlouhodobé zhodnocení v pasivní strategii 10 %, když růstový ETF má 7 %. Nulové informace o minulém zhodnocení v českých DPS fondech. Nulové informace o vlivu daňové úlevy a roli zaměstnavatele na průměrné zhodnocení v DPS. Článek je trochu povrchní.

    0
  • Zdravím, dobře dobré je mít určitě rozložený kapitál na důchod samozřejmě podle situace na trzích tak jako to mám já na 33% penzijko konzervativní 33% ETF kopirující index $US500 a 33% drahé kovy jako dlouhodobou investici. Já to momentálně mám nastaveno NA 85% drahé kovy a 15% penzijko, I když nemám plnou státní podporu. Z drahých kovů nakoupit mince s možností odpočtu DPH (když to ještě šlo) trochu zlata a v budoucnu podle zhodnocení drahých kovů nakoupit dividendové akcie a z tohoto příjmu (dividend) rozdělit (ještě nemám poměr cen jen odhad zisku) do spoření na důchod a ETF $US500. A samozřejmě nechat část drahých kovů jako dlouhodobou investici a ochranu proti inflaci. A potom co vyklouže cena drahých kovů zase nakoupit drahé kovy z dividend, je to na (u mě) na 35 let po cca 6 letech recese čili cca 5,83 krát měnit drahé kovy a akcie plus i penzijko na ukládání penízků ? kvůli podpoře.

    0
    • určitě je vhodné investice diverzifikovat a každý může mít svou vlastní strategii určitě bych ale nespoléhal pouze na "jednoho koně". Díky za sdílení vaší strategie :-)) ...každopádně proti penzijku nic nemám a pokud ho někdo hodlá využívat jako prostředek spoření na důchod, třeba kvůli příspěvku - proč ne :-)

      0
  • Jelikož mi zaměstnavatel přispívá za mých vložených minimálně 300,- kč na penzijko dalších 1 850,- kč ze svého, což praktikuji, + 90,- kč stát, za 14 let jsem opravdu spokojený, volné peníze posílám na Portu, zatím se necítím co se týče investic navíc...

    0
    • no tak pokud vám zaměstnavatel přispívá 6násobek vašeho vkladu, tak by samozřejmě byl hřích příspěvku nevyužít... ?

      0
    • @PatrikKudlacek Opravdu je to tak! Jsem za to rád a samozřejmě využívám!!!

      0
    • @PatrikKudlacek A to ještě musím doplnit jednu věc, znám pár lidí, kteří si to diky své lenosti nejsou schopni zjednat nebo nezjednali vůbec! Nechápu!

      0
    • možná mi jim měl někdo vysvětlit, že to nemusí být dlouhodobý závazek...pokud změní po půl roce zaměstnavatele, stačí když sníží příspěvek na sto korun měsíčně a po 24 měsící si budou moci zdaněný příspěvek zaměstnavatele vyzvednout...

      0