@janZelezny
Pro sledování či spojení s uživatelem se prosím
přihlašte nebo zaregistrujte.
author
Jan Železný
@janZelezny
photo

Obchodní deník – investorův kouč pro dodržování obchodního plánu

Finanční ztráty a nenaplněná očekávání provází život nejednoho investora. Důvodem neúspěchu přitom často není nedostatek snahy či zájmu, ale neschopnost dodržovat svůj investiční plán. S tím však může výrazně pomoci tzv. obchodní nebo investiční deník, jehož pravidelná tvorba je nutností pro každého úspěšného burziána.

author
Jan Železný
@janZelezny
photo

Hlavně se nespálit! Jak si vybrat vhodného brokera v několika krocích – 2/2

Výběr toho správného brokera je jedním z nejdůležitějších počinů na počátku investiční kariéry. Možnosti jsou přitom poměrně široké, ne všechny společnosti však nabízejí relevantní a především adekvátně oceněné služby. Několik drobných kroků vám však pomůže se správně rozhodnout.

author
Jan Železný
@janZelezny
photo

Hlavně se nespálit! Jak si vybrat vhodného brokera v několika krocích – 1/2

Výběr toho správného brokera je jedním z nejdůležitějších kroků na počátku investiční kariéry. Nejedná se sice o věc, kterou nelze později změnit, její dopad na počátky burzovního života je však neoddiskutovatelný. Možnost výběru je přitom poměrně široká, ne všechny společnosti však nabízejí relevantní a především adekvátně oceněné služby. Několik drobných kroků vám však pomůže si správně vybrat.

author
Jan Železný
@janZelezny
photo

Stadia, Xbox, Nvidia - Jaké investiční příležitosti nabízí svět streamovaných videoher?

Společnost Alphabet, titán světa informačních technologií, rozvířila vody odvětví svým prohlášením o plánovaném spuštění streamovací herní služby Stadia. Bývalý Google však rozhodně není sám, kdo na tomto slibném poli hodlá prorazit. Schyluje se tedy k tvrdému konkurenčnímu boji, který otevírá potenciálně zajímavé investiční příležitosti pro drobné investory.

author
Jan Železný
@janZelezny
photo

Akcie marihuanových firem jsou opět „high“. Vyplatí se naskočit na zelenou vlnu?

Legální marihuana po čase opět láká spekulativní kapitál. Ceny akcií některých společností proto zaznamenávají výrazný růst a často i zdvojnásobují svoji hodnotu. Investoři jsou však již mnohem opatrnější a více přemýšlí, do jakého projektu své peníze vloží. Jaké jsou tedy příležitosti a rizika nové „konopné vlny“ a na co si dát pozor?

author
Jan Železný
@janZelezny
photo

Vyplatí se být specialistou na burze? Klady a zápory úzkého zaměření 1/2

Dříve nebo později se toto rozhodnutí dotkne každého investora. Být specialistou na určitá odvětví nebo využít ohromné šíře a barvitosti finančních trhů? Pro specializaci hovoří mnoho argumentů. Nepřekvapí proto, že tuto cestu volí řada především již trochu zkušenějších burziánů. Nicméně vše má svoji cenu a i tento přístup trpí výčtem neduhů a omezení. Volba tedy nemusí být tak jasná, jak se na první pohled může zdát.

author
Jan Železný
@janZelezny
photo

Nevíte jak na dlouhodobé investice? Zeptejte se anglikánských kněží!

Velcí institucionální investoři, to již dávno nejsou jenom mezinárodní banky, podílové fondy či mamutí investiční skupiny. Přiřadit k nim lze často i subjekty, jejichž primární činnost má od burzovního světa hodně daleko. Mezi ty nejúspěšnější a stále vlivnější patří v posledních letech i Church of England. Strategie anglikánských kněží je přitom více než zajímavá a nabízí mnoho inspirace i individuálním investorům.

author
Jan Železný
@janZelezny
photo

Od špinavé ropy k větrným turbínám: Na co lákají klasičtí těžaři investory?

Těžaři tradičních energetických komodit jako je ropa, zemní plyn či uhlí, nezažívají v posledních letech nejlepší období. Tlak veřejnosti na ochranu klimatu a životního prostředí, dosud mířený především na automobilový průmysl, zasáhl již i je a nutí je ke změně svého zaměření. Jak se klasičtí těžaři stávají zelenějšími a čím tak mohou být zajímaví pro drobné investory?

author
Jan Železný
@janZelezny
photo

Dávejte si pozor na nesprávný investiční horizont, může vás stát i celý kapitál

Zvláště začínající investoři se často při své práci soustředí na řadu detailů. Podrobně zkoumají vlastnosti aktiv, snaží se nalézt nejlepší nastavení vstupů a výstupů ze svých pozic, popřípadě řeší, jak co nejvíce omezit ztráty. Některé důležité a velké otázky jim však unikají. Mezi ně rozhodně patří dilema investičního horizontu, neboli na jak dlouho své investice v průměru časovat. Tato otázka se může zdát triviální, avšak její podcenění nejednou vede k nenávratným ztrátám a zklamáním.

author
Jan Železný
@janZelezny
photo

Kryptoměny jako nástroj elitářů a gangsterů aneb komu budou bitcoin a spol. opravdu sloužit?

Kryptoměny se během posledních tří let staly hojně diskutovaným tématem. Jejich zastánci hovoří o vzniku revolučního platebního systému, jenž zajišťuje anonymitu, bezpečnost a rozšiřuje lidský prostor svobody. Z řad odborníků však sílí kritika, že tyto neregulované digitální peníze mohou vést k posílení elitářství finančních kruhů, upevnění moci ilegálních mocenských organizací a opresi běžných střadatelů.