01.10.2020 9 minut čtení

Hlavně se nespálit! Jak si vybrat vhodného brokera v několika krocích – 2/2

Výběr správného brokera je jedním z nejdůležitějších kroků na počátku investiční kariéry. Nejedná se sice o věc, kterou nelze později změnit, její dopad na počátky burzovního života je však neoddiskutovatelný. Možnost výběru je přitom poměrně široká.

První díl TADY.

Proces výběru té nejvhodnější brokerské společnosti na základě předchozího pečlivého průzkumu rozhodně není něčím, co by investory nějak obzvláště lákalo či bavilo. Jedná se však o jeden z nejdůležitějších počátečních kroků na burze, který je třeba učinit. Rozhodně byste jej tedy neměli podceňovat, do budoucna vám totiž jeho správné provedení ušetří spoustu peněz i starostí. Tak by se daly stručně shrnout závěry první části tohoto dvoudílného článku.

A nyní je čas se blíže podívat na vnitřní faktory výběru, jež jsou neméně podstatné.

Vnitřní faktory

Vnitřní faktory se týkají vás, tedy samotného investora, vaší osobnosti, cílů, představ a investičních možností. Je totiž nadmíru důležité, abyste byli schopni si už na začátku ujasnit své priority v investování, stanovit si rozumné limity a na tomto základě brokera vybírat.

V ideálním případě by se totiž měly vaše individuální potřeby setkat s nabídkou brokerské firmy. Ne vždy se to však podaří a není výjimkou, že burziáni po získání více zkušeností své rozhodnutí mění a přechází jinam. Je to však časově i technicky náročný krok, kterému je možno se vyhnout.

Na co se tedy při analýze „vlastního já“ zaměřit?

Zvolte si trhy, na nichž hodláte obchodovat

První bod celého návodu se týká geografického výběru trhu či trhů, na nichž hodláte své investice realizovat. To se samozřejmě týká burzovních aktiv, která jsou někde přesně lokalizovaná.

Výjimku naopak tvoří decentralizované systémy, na nichž dochází k obchodům s měnami či kryptoměnami, pro ty logicky tento krok postrádá význam. Nicméně pokud se hodláte zaměřit na akcie, futures kontrakty či jiné tradičnější investiční nástroje, dumat o výběru vhodného trhu je podstatné.

Co by vás na něm mělo zajímat? Bodů je více:

  • Druhy obchodovaných aktiv
  • Likvidita – tedy objemy uskutečněných transakcí (k nejlikvidnějším patří americké burzy, naopak třeba ty středoevropské poměrně zmírají)
  • Pokrytí ze strany brokerů – tedy jestli ve vaší preferované destinaci působí dostatek důvěryhodných zprostředkovatelů

To jsou jen ty nejzákladnější proměnné, nicméně jejich význam je ohromný. Obecně se doporučuje (a to obzvláště začátečníkům) volit již zaběhlé, dobře známé burzovní destinace jako jsou Spojené státy, Německo nebo třeba Londýn, jelikož to jsou investiční centra globálního významu, která hravě splní všechny požadované kategorie.

Vyberte si aktiva, která vás lákají

Pokud již máte zvolenou destinaci, kde hodláte investovat své peníze, je načase vybrat konkrétní druh aktiv. Pravdou přitom zůstává, že oba úvodní body na našem seznamu se prolínají a musí na sebe logicky navazovat. Pokud tedy například toužíte po investicích do českých nebo polských společností, jistě nemá smysl volit třeba německé trhy. Zaprvé na nich povětšinou akcie těchto firem ani nenaleznete, zadruhé zde budou chybět brokeři, kteří by vám jejich obchodování umožnili.

Zde se přitom opět dere dopředu výhoda velkých světových burz, na nichž jsou nejednou kótovány i cenné papíry firem prakticky z celého světa. Tak například některé kanadské, jihoamerické, evropské nebo čínské akcie je možno nakupovat i na amerických burzách jako NYSE nebo Nasdaq.

Volba základního druhu investičního aktiva by měla vycházet nejenom z vašich zájmů a tužeb, ale především z vašich reálných schopností, znalostí a také možností.

Různá aktiva mají totiž dosti rozdílný charakter. Z toho plynou výrazné odlišnosti v nárocích na investorovy zkušenosti, schopnosti analyzovat tržní situaci, psychickou odolnost, popřípadě časovou a kapitálovou náročnost.

Rozmyslete si investiční horizont a styl investování

Máte-li již vybranou burzu a vhodné aktivum, je třeba se zamyslet nad svým investičním horizontem a z něho plynoucím stylem investování. Někdy vám v tomto výrazně pomůže již volba aktiva.

Například pokud nejste velmi bohatý investor, nedává žádný smysl věnovat se dlouhodobým obchodům s futures kontakty na páku. Takovou volba může být přímo zničující. U akcií se naopak spíše nabízí několikadenní držení v podobě swingového obchodování či dokonce dlouhodobé hodnotové investování, kdy své pozice držíte několik měsíců či let.

Vše závisí na tom, kdy a jak plánujete své potenciální zisky realizovat. Je rozdíl, dáváte-li přednost pravidelnějšímu vybírání drobných profitů nebo se naopak snažíte svého cílového zhodnocení dosáhnout pomocí několika málo vybraných investic. Z toho se následně odvíjí četnost zadávání investičních příkazů i potřeba pracovat se speciálními daty.

Krátkodobější obchodování totiž logicky vede k vysokému měsíčnímu objemu příkazů a často vyžaduje živá online data. Pokud je toto vaše cesta, pak dává smysl se poohlédnout po brokerovi nabízejícím nízké poplatky, který se třeba navíc na vámi vybranou oblast specializuje.

Naopak dlouhodobý akciový obchodník si s tímto nemusí příliš lámat hlavu a je tak schopen akceptovat i vyšší brokerské provize výměnou například za dodatečné analytické služby.

Nicméně zde je nutno dávat dobrý pozor! Výše poplatků některých brokerů bývají přímo navázané na velikost objemů. Nízké taxy se tak rychle mohou změnit ve vysoké, pokud v daném časovém období neučiníte požadovaný počet transakcí. Vždy si tedy nabídku v tomto směru pečlivě prostudujte a zvažte, jak je pro vás výhodná.

Popřemýšlejte o velikost investičního kapitálu

Je třeba se smířit s realitou, že brokerské společnosti z různých zemí musí plnit rozličná legislativní kritéria při otevírání obchodních účtů svých klientů, přičemž zvláště v případě západních subjektů se nejedná o pravidla pro drobného českého investora příliš přívětivá.

Jinak řečeno, představa, že sbalíte pár stovek ušetřených dolarů a bez problémů si v Americe otevřete akciový účet, prostě není reálná. Kapitálová omezení, která dle zákonodárců mají drobné investory chránit před jejich vlastní „hloupostí“, jsou bohužel realitou a je třeba se s nimi vyrovnat.

Raději proto dopředu přemýšlejte spíše v rovině tisícovek dolarů či eur a pečlivě prozkoumejte, jaké má vámi vybraný broker minimální kapitálové požadavky pro vámi zvolená aktiva a styly obchodování.

Buďte rovněž připraveni, že po vás jeho zaměstnanci mohou chtít i informace o vašich majetkových poměrech, aby tak mohli posoudit přiměřenost vámi zamýšlených investičních kroků. Ano, je to nebývale otravné, nicméně těmto krokům se prostě nevyhnete.

Ohodnoťte úroveň vaší jazykové znalosti

V tomto bodě se kruh uzavírá a fakticky se opět dostáváme na začátek k otázce výběru mezi zahraničním nebo domácím brokerem. Tentokrát je však třeba se na věc podívat z vlastní perspektivy a zhodnotit sebe sama. Jaké jsou doopravdy vaše jazykové znalosti? Faktem totiž je, že například i německé brokerské firmy nabízejí možnost obchodování amerických trhů, takže pokud je vám jazyk našich sousedů bližší než globálně užívaná angličtina, Německo může být vaši volbou.

Buďte však kritičtí. Proces otevírání a obsluhy brokerských účtů je povětšinou již značně standardizovaný, přesto se mohou objevit komplikace. A ruku na srdce, rozumět romantickému filmu s titulky a řešit finanční záležitosti s cizím člověkem po telefonu jsou zkrátka dvě dosti odlišné záležitosti.

Některé velké brokerské domy sice s tímto počítají a využívají multikulturního charakteru svých zaměstnanců pro komunikaci v cizích jazycích. Nicméně toto není zvláště u levnějších firem standard. Volba tuzemského, byť třeba dražšího brokera proto vůbec nemusí být nesmyslná, ačkoli je toto názor, s nímž se často na různých diskusních fórech setkáte.

Vše do sebe musí zapadnout

Tolik tedy k vnitřním faktorům ovlivňujícím výběr vhodného brokera. Až je projdete, promyslíte a učiníte rozhodnutí, srovnejte je s vnějšími faktory z předchozího článku. Obě poloviny do sebe musí zapadnout, aby bylo možno získat ideální profil vámi požadované firmy.

Pak už jen zbývá sednout k počítači a přetavit ideál v realitu. Buďte připraveni učinit kompromisy a ústupky v některých okrajovějších otázkách, nicméně váš základní investiční profil je něco, čemu by se měl broker ideálně přizpůsobit. Nikoli naopak!

#investovani #investor #broker #trading #platforma #obchodovani #tipy #navod

Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.