05.06.2019 10 minut čtení

Stadia, Xbox, Nvidia - Jaké investiční příležitosti nabízí svět streamovaných videoher?

Společnost Alphabet, titán světa informačních technologií, rozvířila vody odvětví svým prohlášením o plánovaném spuštění streamovací herní služby Stadia. Bývalý Google však rozhodně není sám, kdo na tomto slibném poli hodlá prorazit. Schyluje se tedy k tvrdému konkurenčnímu boji, který otevírá potenciálně zajímavé investiční příležitosti pro drobné investory.

Když některá z velkých technologických společností ze Silicon Valley oznámí novinku v rámci svých produktů či služeb, vždy se jedná o velkou událost. Fanoušci jsou nadšení, odborníci zaníceně diskutují jednotlivé detaily a akcie těchto firem se povětšinou dávají do pohybu. Pro investory, kteří si tento sektor již dávno oblíbili pro jeho schopnost velmi rychle strmě růst, se tak otevírá okno příležitostí.

Nejinak tomu bylo i v polovině března, kdy Alphabet Inc. ústy svého generálního ředitele Sundara Pichaie oznámil svůj záměr spustit do konce tohoto roku novou herní streamovací službu s názvem Stadia. Ta by měla mít naprosto revoluční charakter a zpřístupnit i parametrově náročné videohry široké veřejnosti bez nutnosti vlastnit drahý počítač či konzoli.

Bývalý Google však bude v této oblasti brzy čelit silné konkurenci ze strany výrobců, jako jsou Nvidia, Microsoft, Electronic Arts či Amazon. Přestože tyto subjekty nejsou pravděpodobně se svým vlastním vývojem tak daleko, zdá se, že pole se zahušťuje a svět videoher čeká litý boj. Příležitost, kterou by si drobný investor neměl nechat ujít!

Streamování je budoucnost

Stadia se po svém představení na Game Developer Conference v San Francisku stala miláčkem médií, a to i přesto, že dodnes není přesně známo, kdy bude spuštěna a kolik celá tato „legrácka“ bude stát.

A zareagovaly i finanční trhy, když akcie firmy (GOOGL) rázem vyskočily z korekčního dna kolem 1180 USD až na 1230 USD za kus během dvou dní. Dostaly se tak přitom na úroveň z loňského října, tedy ještě pře velkým prosincovým propadem finančních trhů.

Celý projekt má být vlajkovou lodí Alphabetu v jeho již dříve vytyčené snaze stát se významným hráčem na poli videoher a virtuální zábavy, které zatím opanovala spíše jeho konkurence.

Cílem Stadia je přitom „osvobodit“ současné hráče od nutnosti hrát na neskladných konzolích či vlastnit často předražené herní počítače. Milovníci této kratochvíle by díky službě Stadia mohli v budoucnu hrát své oblíbené hry prakticky odkudkoli a na jakémkoli zařízení včetně smartphonů! Podmínkou by bylo pouze rychlé a kvalitní připojení k internetu.

Google a AMD

Revoluční služba totiž funguje na bázi streamování, tak jako v současnosti různé videotéky. Uživatel tedy již nepotřebuje vlastní zařízení, pouze se připojí k rozhraní a užívá si hru, která běží na obřích datacentrech Googlu. Dle odborníků právě tento krok představuje budoucnost hraní a tedy potenciálně nejziskovější oblast a není proto překvapením, že na něj takovýto IT gigant cílí.

Celý záměr navíc dle všeho povede ke zvýšené spolupráci mezi jednotlivými společnostmi, jež se specializují vždy na určité technické parametry. Z nejnovějšího posunu Alphabetu tak bude jistě profitovat i výrobce procesorů a výkonných čipů Advanced Micro Device (AMD). Právě jeho zařízení mají totiž pohánět herní centrály Googlu, přičemž by se mělo jednat o opravdu revoluční technologie.

Obě společnosti již systém několik měsíců testovaly, když skrz video odkaz na YouTube provozovaly graficky velmi náročný titul od firmy Ubisoft s názvem Assassin´s Creed Odyssey, který se nedávno stal naprostým hitem. Výsledkem toho všeho je dosud neupřesněná zakázka na údajně až tisíce speciálně vyvinutých herních čipů od AMD.

Jistě netřeba zdůrazňovat, že takováto zpráva velmi rozpálila i akciové investory. Ti krátkodobě vyhnali cenu akcie AMD z 24 až na téměř 27 USD za kus, přičemž z hlediska technické analýzy to vypadá na rodící se uptrend po delším období pohybů do strany.

Nvidia vrací úder

Jak již bylo řečeno, Alphabet Inc. rozhodně není jedinou velkou postavou na tomto lukrativním hracím poli. Svou herní streamovací službu totiž připravuje i společnost Nvidia, známá především výrobou špičkových grafických karet právě pro herní počítače a další zařízení.

Ta přitom již více než rok testuje vlastní službu GeForce Now, jež hráčům nabízí řadu her zcela zdarma. Záměrem je totiž vyzkoušet rozličné parametry přímo skrz betatestování a nikoli nabízet placený portál. Tedy alespoň prozatím.

Nutno přitom poznamenat, že do projektu se již zapojilo odhadem na 300 tisíc nadšených hráčů, kteří firmě poskytují patřičný feedback. A to přestože dle prvních zpráv se zdá, že Nvidia za Alphabetem přeci jenom zaostává a to především v oblasti sociálního rozměru platformy. Stadia má totiž umožnit hráčům sdílení rozličných částí hry s přáteli skrz YouTube a sociální sítě, či dokonce přímé napojení na live stream pro fanoušky daného hráče. Tento rozměr přitom GeForce Now postrádá.

Akcie společnosti přesto v posledních týdnech posilují. Jejich cena sice velmi razantně propadla v rámci předvánočních výprodejů, když se zhroutila z 290 USD až na pouhých 125 USD, nicméně od té doby nabírá síly a v době psaní tohoto příspěvku roste na úroveň 175 USD za kus.

Souboj o Mellanox

Je přitom možné, že investoři oceňují razantní kroky, které výrobce pro zkvalitnění svých služeb podniká. Mezi ně patří dosud největší akvizice v dějinách firmy, která se týká nákupu technologického zázraku jménem Mellanox (MLNX) v hodnotě bezmála 7 miliard USD. Společnost se přitom zabývá výrobou polovodičů a vysoce výkonných počítačových čipů pro speciální účely. Právě v této oblasti ostatně spolupráce obou subjektů začala, když Nvidia Mellanox požádala o pomoc při výrobě supervýkonných počítačů pro americké ministerstvo energetiky.

Celý deal je však především splněným snem pro akcionáře Mellanoxu. Společnost, která se stala veřejně obchodovanou v roce 2007, totiž dlouhodobě vykazuje více než uspokojivá čísla. Za posledních 13 let totiž v 10 z nich dosáhla profitu, od roku 2005 si drží pozitivní cashflow a loni dokonce její prodeje přesáhly hodnotu 1 miliardy dolarů.

Ostatně i sama nabídka Nvidie byla více než štědrá, neboť odpovídala ceně 125 USD za kus, což je úroveň, na níž se MLNX předtím nikdy nedostala. V době ohlášení záměru vše představovalo téměř 15% prémii pro investory. Ty drobnější a nové pak jistě bude zajímat, že cena po tomto oznámení nadále roste strmým tempem, když se ze dna na 80 USD na konci ledna vyšplhala až na téměř 120 USD v době tvorby článku.

Důvodem takovéhoto nadsazení ceny byl zřejmě fakt, že stejný záměr na nákup již dříve oznámil i rival Intel Inc. za odhadovanou cenu 5,5 miliardy dolarů.

Akcie Intelu přitom v posledních měsících vykazují značnou rozkolísanost a to i v rámci jednodenních pohybů. Jejich ceny se tak trochu paradoxně příliš nedotkl již mnohokrát zmiňovaný prosincový propad, nicméně od té doby stejně jako většina kolegů v odvětví rostou směrem k severu. Po dosažení dna na úrovni kolem 43,5 USD výrazně posilují a v době tvorby tohoto článku se pohybují na hranici 54 USD za kus.

S Gatesovo dítětem se musí počítat – přivítejte nový Xbox

Své tanečky kolem Mellanoxu přitom měl předvádět i sám velký a obávaný Microsoft, přestože detaily těchto jednání nejsou známy. Technologický gigant přitom svůj záměr na zřízení herní streamovací služby oznámil již v polovině minulého roku, krátce poté, kdy ztroskotal podobný pokus ze strany japonského Sony.

Jenže Microsoft si věří a slibuje spuštění plně funkční služby nejdéle do tří let. Ta by měla umožnit hraní videoher na zařízeních Xbox, herních počítačích i smartphonech.

Zvláště poslední zařízení je důležité, neboť přestože společnost oznámila, že nadále pokračuje ve zdokonalování a vývoji své vlajkové konzolové lodi Xbox, jejím záměrem je oslovit i ty hráče, kteří k ní dosud byli skeptičtí. Microsoft totiž odhaduje, že na světě v nejbližší době budou až 2 miliardy aktivních či alespoň příležitostných hráčů videoher. Netřeba zdůrazňovat, že se jedná o obrovský trh s ještě větším potenciálem pro zisk.

Přestože tedy herní divize Microsoftu nepatří k výkladním skříním firmy, jejíž příjmy se zřejmě i nadále budou točit kolem vývoje operačních systémů, kancelářského softwaru a nově i cloudových řešení pro velké korporace, budoucnost může mít více než zajímavou. Důkazem budiž i fakt, že dítě slavného Billa Gatese utratilo v posledních letech celkem v tichosti stovky miliónů dolarů za aktivizice menších technologických společností, které se gamingem a streamováním zabývají. Z těch nejznámějších zmiňme alespoň nákup Havoku v roce 2015, Symplygonu o dva roky později, i loňský zisk firmy PlayFab.

Akcie Microsoftu přitom fakticky kopírují scénář zmíněný u ostatních technologických titulů v tomto článku, snad jen s tou výjimkou, že vše je u nich mnohem výraznější. Jejich cena totiž v prosinci 2018 zřítila ze 113 USD až na dno v podobě 94 USD. Od té doby však zaznamenala markantní vzestup až na současných zhruba 118 USD za kus, přičemž překonala úroveň 50ti i 200tě denního klouzavého průměru a ocitla se tak v teritoriu, jež je všeobecně považováno za býčí.

Speciální příležitost pro investory? Zatím těžko říci

Jak se tedy zdá, před fanoušky videoher se v nejbližší době otevře zcela nový svět dosud netušených možností, který pravděpodobně ještě dále rozšíří počet těch, kdo takto tráví alespoň část svého volného času. To s sebou přinese nové zákazníky. A pokud se tento model osvědčí, pak i tučné zisky pro firmy, které dokážou nabídnout nejkvalitnější streamovací rozhraní.

To vše je však zároveň i potenciálně zajímavou šancí pro drobné individuální investory, jak vydělat. V současnosti není ještě možné oddělit zrno od plev a nelze vyloučit, že i Stadia od Alphabetu skončí neslavně jako podobné pokusy Sony. To však neznamená, že by investoři tento trend měli přehlížet.

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.