Co mají společného střeva, mozek, imunita a rozhodování? Úplně všechno – The gut brain connection
Lidská fyziologie je extrémně komplikovaná a všechno souvisí se vším. Někdy až na překvapivých úrovních, například vědecky prokázané spojení „gut-brain“ určuje vztažnost zažívání a rozhodovacích procesů. A tenhle systém je starší než schopnost řeči.
Opravdu jsme otroky vlastního těla? Wim Hof nás učí, že můžeme silou vůle ovlivňovat své fyziologické procesy
Spousta z nás žije v domnění, že některé procesy jsou automatické a ovlivníme je jen stěží, meditací sice můžeme dojít ke zklidnění, ale bránit se třeba chladu prostě neumíme. Jenže to není tak úplně pravda, vědci potvrdili, že vůlí dokážeme cokoli.
Pro peníze cokoliv... takhle se ve stádu tvoří umělá panika. #medicina #etika #koronavirus #ekonomikavkyblupronic
Nepřítel mého nepřítele je můj přítel? Nejvražednější virus na světě je naším spojencem v boji proti bakteriím
Vypadá trochu jako lunární modul, ve skutečnosti je tento podivný organismus nejvražednější entitou naší planety. Pro člověka jsou ale bakteriofágy neškodné, co víc, mohly by vyřešit náš vzrůstající problém se superbakteriemi.
Vědci objevili neurony zodpovědné za úzkost – jejich regulace je překvapivě snadná
Úzkost je přirozená reakce mozku na situaci, kterou naše podvědomí vyhodnotí jako nebezpečnou. Problémem je, že v dnešním světě žijí miliony lidí, kteří nad těmito pocity nemají kontrolu. Možná jim teď svitla naděje a to jen díky myším.
Lidstvu hrozí, že do roku 2050 bude následkem superbakterií umírat 10 milionů lidí ročně
Jak vzniká antibakteriální rezistivita? A proč představují bakterie v současnosti ještě větší riziko než virová onemocnění? Pandemie koronaviru byla možná jen první vlnou problémů, které vznikají naším životním stylem.
Jak je to vlastně s těmi rouškami – nosit je, nenosit je?
Česko jako jedna z mála zemí nařídila plošnou povinnost nošení roušek/šátků na veřejnosti, zatímco Světová zdravotnická organizace se minulý týden vyjádřila, že jejich nošením si spíš škodíme. Lidé jsou zmatení a nikdo neví, co máme vlastně dělat.
Legální drogy pro váš mozek? Nootropika – část třetí, kam příroda nedosáhne. Syntetické kognitivní enhancery
Poslední díl seriálu se bude věnovat léčivům, které jsou vyvíjeny přímo pro jejich nootropický vliv na náš mozek, nebo jsou jako kognitivní enhancer zneužívány. To, čeho dosáhneme přirozeně v řádech týdnů, totiž některé substance zvládnou okamžitě.
Nezapomínáme na něco? Malá lekce z historie – jak se v boji s koronavirem poučit ze španělské chřipky?
Svět se za posledních sto let změnil k nepoznání, proběhlo několik technologických revolucí, západní společnost má odpovědi a léky téměř na vše. Jenže současná situace s pandemií není tak rozdílná od té, která zachvátila svět v roce 1918.
Přirozený nepřítel koronaviru? Pravděpodobně ho máte doma i vy, ale zapomíná se na něj
Co má společného bronz, mosaz a Socha Svobody? Přece měď, jednu z nejstarších objevených surovin v lidské civilizaci. Ačkoli její obliba zásadně klesá, vědci upozorňují na její důležitou vlastnost – přirozenou dezinfekci proti bakteriím i virům.
Stoletých Japonců je už více než 70 tisíc. Jaké je tajemství jejich dlouhověkosti?
Téma dlouhověkosti je staré (sic) jako lidstvo samo a pokud se dnes dá o někom tvrdit, že má na dlouhověkost recept, jsou to právě obyvatelé země vycházejícího slunce.