Pojďme se na chvíli věnovat něčemu, co se netýká koronaviru. Viry jsou fascinující organismy samostatně operující, evololvující a adaptující se entity na pomezí toho, co vnímáme samostatně žijícím organismem. Disponují jen fragmenty genetického kódu a jejich jediným účelem je přenést tyto fragmenty do buněčného jádra jiných organismů. Jsou to mikroskopičtí smrtící parazité.
Velká část virů se soustředí na komplexní organismy a je život ohrožující i pro samotného člověka, současná pandemie budiž jasným příkladem. Bakteriofágy jsou specifickým smrtícím druhem viru, na naší planetě je víc bakteriofágů než všech ostatních organismů dohromady.
Miliardy bakteriofágů právě teď přežívají na vašich rukách, pokožce, ve vašich střevech, v podstatě všude, kam se podíváte. Dohromady tvoří největšího „predátora“ našeho světa. Na kterého, co se do počtu zabitých organismů týče, nemá ani druhý nejsmrtelnější organismus světa – člověk.
Naštěstí můžeme být klidní, jejich jedinou přirozenou „kořistí“ jsou bakterie, nejdrobnější živoucí jednobuněčné organismy, které tvoří většinu našeho ekosystému.
Podobnost s lunárním modulem není zcela náhodná. Vrchní část „fágu“ je geometricky vzato dvacetistěn, v jeho útrobách leží genetický materiál samotného viru, opěrné „nohy“ slouží k přichycení na povrchu bakterií, do nichž fág posléze vypustí svůj genetický kód. Tím přeprogramuje DNA napadané bakterie a donutí ji vyrábět další bakteriofágy, využije ji jako výrobní linku a následně ji usmrtí.
Bakteriofág proplouvá nekonečným prostorem našeho světa a kolonizuje specifické organismy. Specifikace v jejich případě hraje důležitou roli, každý typ se zaměřuje na určitou bakterii, potažmo určitý druh bakterií, přičemž všechny ostatní organismy okolo sebe ignoruje.
Fungují proto jako jasně orientované řízené zbraně, které napadají jen velmi úzké spektrum organismů. Což je přesně důvodem, proč se o ně v poslední době začala hlouběji zajímat vědecká obec.
Fagoterapie
Lidstvo od počátku civilizace bojuje se svým úhlavním nepřítelem, nebezpečným typem bakterií. V roce 1928 objevilo prostřednictvím Alexandra Fleminga taktickou zbraň, která zcela transformovala zdravotnictví a naši schopnost se s bakteriální nákazou vypořádat. Světlo světa spatřila antibiotika.
S antibiotiky se ale pojí dva zásadní problémy, kromě toho, že nezabíjí jen nebezpečné bakterie způsobující různé typy onemocnění, ale i člověku prospěšné bakterie, mikroflóru, bez které bychom nemohli vůbec existovat...
Viz: 9 neuvěřitelných faktů o bakteriích a mikroorganismech ve vašem těle
Větším a v současné době narůstajícím problémem se stává základní princip přírodní říše: evoluce. Bakterie, které jsou stále častěji v kontaktu s antibiotiky, se vyvíjejí a postupně se stávají rezistentními. V konečném důsledku vznikají tzv. superbakterie, na které lidstvo nenachází úspěšný léčebný postup.
Viz: Lidstvu hrozí, že do roku 2050 bude následkem superbakterií umírat 10 milionů lidí ročně
Právě zde by mohly bakteriofágy hrát významnou roli pro medicínu. V lidském organismu tento velmi specificky orientovaný virus napadá pouze konkrétní typ bakterií, na který se specializuje, ostatní typy tkání i bakterií ponechá bez povšimnutí.
Je doslova řízenou zbraní v našich rukách.
Možná vás napadá, proč by se bakterie jednoduše nepřizpůsobily a nevyvinuly tak, aby byly vůči bakteriofágům imunní. Pravdou je, že se o to pochopitelně snaží, již miliony let, jenže antibiotika jsou vyvíjena lidmi, kteří tak musí držet krok s přírodními procesy.
Bakteriofágy jsou živoucí organismy, které prochází evolucí stejně, jako bakterie samotné. Jednoduše spolu drží krok.
Krom toho bakterie si musí vybrat zda zaměří svou obranu vůči antibiotikům nebo bakteriofágům, obojí jednoduše odrazit nezvládne. Lékaři proto ve velmi vážných případech bakteriální nákazy mohou aplikovat antibiotika spolu s konkrétním typem bakteriofágu.
Podobné testy již v minulosti proběhly, s velmi pozitivním výsledkem, experimentální léčbě se přesto nedostává dostatečné vědecké pozornosti. Proč? Protože na ni nejsou finance, léčba není oficiálně schválená Úřadem pro kontrolu léčiv a na potřebný výzkum proto chybí miliardové investice.
Situace se ale pomalu mění, v roce 2016 proběhl masivní klinický test bakteriofágů a potenciálně zásadního typu léčebné metody si všímá stále větší část vědců i lékařů z celého světa.
Což je zásadní zpráva, protože náš boj s bakteriemi pomoci antibiotik se začíná pomalu vymykat z rukou a zlomová metoda by měla přijít co nejrychleji.
Problém může nastat až při vysvětlování léčebného postupu skeptické části populace. Skupina „antivaxerů,“ která odmítá injekci bezpečného množství oslabeného viru, díky kterému se naše tělo naučí vyrábět protilátky, bude tuto novou metodu určitě milovat.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#bakterie #medicina #lekarstvi #veda #vyzkum #teorie #bakteriofág #virus #choroba #antibiotika #superbakterie #Fleming #evoluce #mikroorganismy