30.03.2020 8 minut čtení

Legální drogy pro váš mozek? Nootropika – část třetí, kam příroda nedosáhne. Syntetické kognitivní enhancery

Poslední díl seriálu se bude věnovat léčivům, které jsou vyvíjeny přímo pro jejich nootropický vliv na náš mozek, nebo jsou jako kognitivní enhancer zneužívány. To, čeho dosáhneme přirozeně v řádech týdnů, totiž některé substance zvládnou okamžitě.

V prvních dvou dílech seriálů jsme si udělali jasno v jedné věci – Pokud uvažujete o suplementech na zvýšení mentálního výkonu, nejprve se ujistěte, že vašemu mozku nechybí nějaká esenciální živina – a hydratace!

Dalším přirozeným krokem je rozhlédnout se kolem sebe a zjistit, co vše nám již příroda nabízí. Některá nootropika jsou lidmi využívaná již tisíce let, jsou součástí tradičních léčitelství a takzvaných „babských rad,“ jiná jsou ale známá teprve krátce. 

Ačkoli se vědci při syntetizaci léčiv a suplementů, které lze užívat i jako nootropika většinou inspirují přírodou a vzorci, které imitují přírodní procesy, v rostlinách byste tyto látky hledali stěží. Polemiku nad tím, zda jsou syntetizované látky tělu škodlivější než ty přírodní, ponechám na vás. 

Je důležité zmínit, že většinu syntetických léčiv doprovází vedlejší účinky, hlavně při dlouhodobém užívání, takže ačkoli vám mohou krátkodobě pomoci při stresových úkolech nebo situacích, článek rozhodně není doporučením. Před experimentováním s těmito látkami je dobré znát svůj zdravotní stav a probrat jejich případná rizika s lékařem. 

Některá léčiva zařazuji čistě pro informativní charakter – přestože jsou známy pro svůj nootropik efekt, jejich užití je možné pouze na předpis.

První dva díly seriálu najdete zde:

1. část první, přírodní cestou k vyššímu kognitivnímu výkonu

2. část druhá, žádná syntetika! Všemocné rostliny a přirozené látky
 

1. Piracetam

Jedním z nejzákladnějších syntetických nootropik je chemická látka C6H10N2O2 nazvaná piracetam, lze ji najít pod různými obchodními značkami, jako: Geratam, Nootropil, Lucetam. Účinná látka je cyklickým derivátem GABA (důležitého neurotransmiteru.)

I přes jeho marketingovou propagaci nebyly účinky piracetamu zásadně podpořeny vědeckými studiemi. Látka sice prokazuje pozitivní efekt na zhoršující se paměť starších lidí – u zdravého mozku však podobný efekt nebyl dostatečně potvrzen. Uživatelé piracetamu hovoří o jeho účinnosti až při vyšších dávkách – okolo 1600 mg denně. 

Poslední studie, které podpořily účinky látky u zdravého mozku dospělého člověka, proběhly v 70. letech minulého století a od té doby nebyly zopakovány.

Piracetam je přesto široce dostupnou a často propagovanou chytrou drogou, bez ohledu na chybějící podpůrné studie. 

Souhrn: Chemická látka propagovaná jako nootropikum, jejíž účinky nebyly uspokojivě prokázány. Může vykazovat žádoucí efektivnost při vyšším dávkování.

2. Noopept

Další látka s děsivým oficiálním názvem: N-Phenylacetyl-L-prolylglycine ethyl ester je nejčastěji známá pod obchodním názvem Noopept. Poprvé byla syntetizována v roce 1996 a je vylepšenou generací původního piracetamu.

Na rozdíl od svého předchůdce, Noopept prokazatelně ovlivňuje funkci mozku již v malých dávkách a oproti většině přírodních nootropik, její účinky lze pocítit téměř okamžitě a po dlouhou dobu.

Pokusy na zvířatech prokázaly, že Noopept urychluje zpracovávání informací v mozku, zlepšuje paměť a navyšuje úroveň BDNF faktoru (neurotrofin zodpovědný za růst neuronové tkáně.) 

Suplement byl podrobně zkoumán odbornými studiemi a podle některých dokonce podporuje zvýšenou schopnost regenerace mozku po úrazu. Je jedním z nejvyužívanějších nootropik vůbec a jeho účinky jsou uživatelsky hodnoceny jako okamžité a výrazné.

Souhrn: Rychle nastupující chemická látka, která ovlivňuje úroveň BDNF faktoru v mozku, působí pozitivně na paměť i kognitivní schopnosti.

 

3. Karfedon

Dalším derivátem piracetamu je látka zvaná fenylpiracetam neboli fenotropil, u nás známá hlavně pod názvem karfedon. Derivát je účinný ke zvyšování fyzické vytrvalosti, odolnosti proti chladu a dále se používá k léčbě ztráty paměti.

Byl vyvinut v Rusku a používal se jako stimulant například při tréninku kosmonautů. Lékaři je občas využíván pro různé typy neurologických onemocnění.

Do povědomí široké veřejnosti se dostal poté, kdy jej jedna americká firma začala prodávat na internetu jako doplněk stravy a řada olympijských sportovců byla následně diskvalifikována z OH z důvodu nedovoleného dopingu. 

Karfedon aktivuje operantní chování (podmiňování) odstraňuje psychodepresivní účinky dazepamu, zlepšuje postrotační nystagmus a brání rozvoji retrográdní amnézie. Ve vysokých dávkách může mít depresivní účinky.

Pro svůj prokazatelný efekt ve zvýšení tolerance chladu a fyzické kondice je využíván i jako kondiční suplement. Světovou antidopingovou agenturou byl ale registrován na seznam zakázaných látek.

Souhrn: Derivát piracetamu zvyšuje kondici a odolnost vůči chladu, zlepšuje paměť  a aktivuje podmiňování.

4. Modafinil

Látka známá pod obchodní značkou Provigil je ve většině zemí dostupná pouze na předpis. Stimuluje kognitivní výkonnost, pomáhá proti ospalosti, zlepšuje rychlost zpracovávání informací a podporuje přesnost myšlení i činnost paměti.

Lék je určen výhradně dospělým a je řazen k silným léčivům. Lékaři je předepisován k léčení narkolepsie, spánkových poruch a spánkové apnoe. Uživatelé léku popisují časté vedlejší projevy, jako bolest hlavy, úzkosti a nevolnost.

Jeho stimulační účinky jsou přirovnávány k amfetaminům nebo kokainu, studie na zvířatech však prokazují nižší úroveň fyzické závislosti. Kromě redukce únavy a zlepšení paměti vede jeho užívání k vyšší koncentraci a koordinaci time managamentu.

Při dlouhodobém užití ve vyšších dávkách byli u uživatelů léčiva sledovány abstinenční příznaky. Látka má silný nootropik efekt, pozitivem jejího užití je, že v lidském organismu nebylo vysledováno navýšení tolerance ani při delším užívání.

Souhrn: Léčivo na předpis, které zvyšuje funkci mozku, pomáhá při spánkových poruchách a zvyšuje koncentraci, užívání může mít silné vedlejší účinky.

5. Adderall

Adderall dříve známý jako obetrol je amfetamin a psychostimulant používaný ke zvýšení mentální bdělosti a aktivity. Používá se k léčbě poruchy pozornosti (ADHD.) a narkolepsie. Zvyšuje tvorbu dopaminu (neurotransmiter ovlivňující chování,) a noradrenalinu, potlačuje chuť k jídlu. 

Ačkoli je léčivo dostupné pouze na předpis, je často zneužíváno hlavně studenty ke zvýšení pozornosti a koncentrace. Jeho účinky jej řadí mezi nootropika ačkoli svou podstatou má blíže k tvrdým drogám (spadá do kategorie amfetaminů.)

Studie prokázaly, že Adderall při nízkém dávkování zásadně zlepšuje schopnost kontroly chování a dlouhodobou paměť, efekt trvá až 12 hodin po užití. Mezi jeho časté vedlejší účinky patří úzkosti, snížené libido a pocení.

Souhrn: Léčivo na ADHD a narkolepsii, často zneužíváno pro svůj nootropik efekt. Při nízkých dávkách stimuluje kognitivní výkon a paměť, vyšší dávky vedou k závislosti a silným vedlejším negativním projevům.

 

6. Ritalin

Mehylfenidát (MPH) je dalším z léčiv na předpis používaným k léčbě ADHD a narkolepsie. Prodává se pod obchodními názvy, jako: Ritalin, Attenta, Concerta, Focalin nebo Methylin. Podávání Ritalinu dětem při léčbě poruchy pozornosti je častým předmětem kontroverzních diskuzí pro jeho značnou shodu s pouličními drogami a návykovost.

Stejně jako Adderall působí hlavně na tvorbu neurotransmiteru dopamin. Je často zneužíván k rekreačnímu užívání v klubech nebo studenty za účelem zlepšení koncentrace. Na rozdíl od Adderallu ale nespadá mezi amfetaminy.

Ve zdravém mozku dospělého člověka zlepšuje krátkodobou paměť, navyšuje rychlost zpracovávání informací a koncentraci. Vedlejší negativní účinky zahrnují insomnii, bolest žaludku, bolest hlavy a ztrátu apetitu

Souhrn: Léčivo na předpis, zneužíváno jako kognitivní enhancer (nootropikum,) navyšuje psychickou výkonnost, zlepšuje paměť a zpracovávání informací.

Nootropik existuje celá řada, většina z nich však funguje na podobných principech, jako ta, které jsem zmínil (ať už přírodní nebo syntetická.) Úkolem seriálu bylo hlavně zprostředkování základních informací a zmínění nejznámějších nootropik (a léků, které jsou k těmto účelům zneužívány.) 

Tento poměrně mladý vědní obor se neustále rozrůstá se stále hlubší znalostí procesů lidského mozku a vlivu různých látek a sloučenin na jeho funkci. Otázkou je, co přinese budoucnost a jaké látky budou běžně používány k podpoře kognitivních funkcí. 

Prozatím bychom se měli soustředit na to, že vyvážený jídelníček není podstatný jen pro naši imunitu a celkové fyzické zdraví, ale i pro správně nastavenou psychiku a zdravý mozek. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned

#biohacking #nootropika #neuroveda #neurologie #veda #vedci #vyzkum #medicina #mindfulness #meditace #stres #mozek #kognice #Adderall #Ritalin #Modafinil #Karfedon #Noopept #piracetam

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
8 minut
8 minut
8 minut
8 minut
4 minuty
4 minuty
12 minut
4 minuty
6 minut
4 minuty
7 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
8 minut
8 minut
8 minut
8 minut
4 minuty
4 minuty
12 minut
4 minuty
6 minut
4 minuty
7 minut
5 minut