5 minut čtení

Jak je to vlastně s těmi rouškami – nosit je, nenosit je?

Česko jako jedna z mála zemí nařídila plošnou povinnost nošení roušek/šátků na veřejnosti, zatímco Světová zdravotnická organizace se minulý týden vyjádřila, že jejich nošením si spíš škodíme. Lidé jsou zmatení a nikdo neví, co máme vlastně dělat.

V době před světovou pandemií nového typu koronaviru byly roušky (technicky vzato ústenky) používány hlavně doktory a dalším personálem zdravotnických zařízení. Asijské národy jsou jejich nošením na veřejnosti pověstné – jenom v jejich případě byly používány jako ochrana před smogem a prachem, nikoli před viry.

Funkce roušek

Princip chirurgických ústenek je prostý, fungují jako filtr, čímž omezují šíření aerosolů (kapének) a většiny bakterií. Bakterie a viry jsou mikroskopické organismy a lidmi jsou často zaměňovány, pravda je ale taková, že je mezi nimi zásadní velikostní rozdíl.

Bakterie jsou totiž plnohodnotné jednobuněčné organismy – jsou živé, viry, oproti tomu, jsou jen fragmenty genetického kódu, nejčastěji RNA,v bílkovinovém obalu, ke svému přežití potřebují hostitelský organismus, proto umírají daleko rychleji než bakterie. 

Vir koronaviru je sférická částice o velikosti přibližně 125 nm v průměru. Bakterie mají zhruba 1 000 nm, to je pro představu rozdíl mezi kuličkou hroznového vína a grapefruitu. Chirurgická maska slouží perfektně k zachytávání bakterií, kterými by lékaři mohli infikovat své pacienty.

Šíření virů nijak zvlášť nebrání, za to však zachytávají kapénky, které se dostávají do vzduchu z dýchacích cest nakaženého při kašlání nebo kýchání – Odtud pochází notoricky známé: „Já chráním tebe, ty chráníš mě.“ Nikdo totiž nevíme, kdo z nás může být nakažený a potenciálně přenašeč viru.

Daleko lépe slouží tzv FFP2 respirátory/N95, které blokují 95 % vzdušných částic, včetně virů. Ty jsou užívané na infekčních odděleních nemocnic a chrání hlavně zdravotníky před vzduchem se šířícím virem.

Jak všichni víme, tyto respirátory jsou dražší a méně časté a jsou životně důležité hlavně pro veškerý zdravotnický personál, který jich má v současné době extrémní nedostatek

Nelidský design?

Bohužel ani N95 respirátory nejsou bez chyby, ačkoli jsou daleko bezpečnější, mají jednu zásadní nevýhodu, kromě dražší ceny se v nich i hůře dýchá. Lékaři a zdravotníci proto častěji nosí obyčejné roušky i tam, kde by respirátor byl lepší volbou.

Na rozdíl od roušky totiž respirátor chrání oběma směry, nejen okolí člověka, který ji nosí, ale i jeho samotného. Zásadním problémem je i samotný design masek, velmi často nelícují kolem nosu, lidem s brýlemi se při jejich nošení mlží skla a doktoři při dlouhodobém nošení mívají až do krve otlačené pevné hrany masek v obličeji.

U většiny roušek/masek lidé často bojují s jejich padáním z nosu a neustálým popotahováním. A samotné nedoléhání k obličeji jasně naznačuje, že vzduch neproudí výhradně skrze filtr, ale i okolo něj

Roušky DIY

Český Cimrmanovský národ situaci vyřešil po svém, když roušky nemůžeme koupit, zasedneme ke strojům a ušijeme si je sami. Jejich účinnost je pochopitelně minimálně stejně diskutabilní, ne-li horší než u chirurgických ústenek. Ale držíme se hesla – lepší než nic, ne?

Právě tady se názory odborníků rozchází, roušky ušité z látky s dostatečnou gramáží – nejlépe z bavlny, sice poskytují ochranu okolí před kapénkami nositele a pomáhají i s dalším neduhem: Lidskou potřebou si neustále sahat na obličej, olizovat prsty a drbat se na nose. 

Na druhou stranu, jejich delším nošením látka pojme vlhkost našeho dechu a ve vlhké látce se výborně zachytávají vzdušné virové částice. I samotná manipulace s rouškou při jejím snímání a opětovném nandávání je dost nebezpečná.

Opětovným nebo delším používáním tak jejich účinnost prudce klesá a praním a následným žehlením zase dochází k únavě materiálu a řídnutí látky, která tak propouští stále více částic ze vzduchu.

Na našich ulicích v poslední době můžete potkat širokou škálu roušek/šátků/masek/šál a všech dalších improvizovaných ochran. Ale pozor! Velký problém nastává u respirátorů s výdechovým ventilem, které se obvykle používají ve vysoce prašném prostředí.

Ventil totiž způsobuje, že zatímco při nádechu je rouška vysoce účinná a chrání jejího majitele před infekcí virem, při výdechu způsobí, že vzduch (i s případnými kapénkami) proudí nefiltrovaně do okolí

Takže částečně chráníte sebe (říkám částečně, protože přenos koronaviru probíhá nejčastěji v rámci komunity nebo při kontaktu rukou s obličejem, přenos vzduchem je méně častou variantou.) Za to se však míjí hlavním účelem – chránit okolí před vlastní potenciální nakažlivostí nositele.

Pokud budeme věřit slovům Billa Gatese, který tvrdí, že svět musí počítat s opakujícími se světovými pandemiemi, pak bychom měli mimo jiné i silně přemýšlet o tom, zda sektor roušek a masek nestojí za to inovovat. Viz například to, že některé firmy začaly obličejové masky „na míru“ tisknout na 3D tiskárnách. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned

#rousky #masky #zdravotnici #doktori #lekari #krize #koronavirus #pandemie #epidemie #WuChan #bezpecnost #medicína #respirator #N95 #design

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.