8 minut čtení

Investování pro začátečníky 1/7 - Proč začít investovat

Vítejte v tomto sedmidílném průvodci akciovým trhem pro začátečníky. V následujících článcích se ve zkratce naučíte vše potřebné, co byste před investováním prvních peněz měli vědět.

Proč je důležité začít investovat?

Historie investování u nás není tak zakořeněná jako v západních zemích, proto bych vám pro začátek rád popsal, jak bude pravděpodobně vypadat váš život, pokud se do investování nepustíte. Celý život budete docházet do zaměstnání, kde budete 8 hodin denně pracovat, párkrát vám zvýší plat, možná vás čeká i nějaké povýšení. Pořídíte si pěkný dům, auto, děti. Jednou ročně zajedete na dovolenou a budete si užívat produktivního života, jak nejlépe dovedete.

Pokud však během produktivního života neinvestujete, budete se muset na stáří spokojit s důchodem od státu, který, co si budeme povídat, není kdovíjak vysoký. Možná jste vydělávali pěkné peníze, když jste byli mladší, pokud ovšem všechny šly na spotřebu nebo jste úspory nechali ležet pouze někde ladem, v důchodu vám moc velkou parádu nezahrají.

Budu-li optimista, pak můžu předpokládat, že si budete schopni odkládat třeba 2 800 Kč měsíčně po dobu 26 let (pracovat budete asi déle, ale nějakou dobu potrvá, než si zajistíte bydlení, vychováte děti apod.) Necháte-li peníze jen tak ležet ladem na účtu za 26 let si takto naspoříte přibližně 800 000 Kč. Pokud byste si chtěli ke státnímu důchodu přilepšit o 10 000 Kč měsíčně, peníze vyčerpáte za 7,5 roku. Odejdete-li do důchodu v 65 letech, asi se dopočítáte, od jakého věku se budete muset spolehnout pouze na stát.

Možná si teď říkáte, co tedy můžete dělat, abyste se měli v důchodu lépe. Nyní provedeme výpočet se stejnými čísli, pouze přidám do rovnice proměnou v podobě investic.

Síla úspor + investování

Znovu budeme počítat, že si budete odkládat 2 800 Kč měsíčně po dobu 26 let. Všechny tyto peníze ale budou nepřetržitě pravidelně investovány jako součást dlouhodobého investičního plánu, jehož podstatné základy se dozvíte v tomto průvodci pro investiční začátečníky.

Budeme-li počítat i s dividendami, můžeme směle říct, že dlouhodobé investice na akciových trzích přináší roční zhodnocení 10 %.

Stejných 2 800 Kč měsíčně kombinovaných ročně s 10 % výnosem, proměňuje vaše čisté mění na hranici důchodu z 800 000 Kč na 4 000 000 Kč!

A to stále nekončíme.

S takto velkou částkou na prahu vašeho důchodu, můžeme opět kouzlit. Nejprve provedeme realokaci vašich úspor na konzervativnější aktiva, čímž snížíme riziko ztráty kapitálu. Řekněme, že jsme vaše portfolio transformovali z větší části na dluhopisy, přičemž můžeme předpokládat, že vaše portfolio bude stabilně generovat zisk 3 % ročně neboli 120 000 Kč. Takto si můžete pravidelně vybírat z vašich naspořených peněz částku 10 000 měsíčně až do konce života, aniž byste částku 4 000 000 nějak snižovali.

Možná si říkáte, že vám teď věším bulíky na nos. Nestavím vám tady ale žádné vzdušné zámky. Určitě vás napadá řada otázek a věřte mi, že odpověď na téměř všechny je poměrně jednoduchá.

Kouzlo složeného úročení

Tím že využíváte ve svůj prospěch kouzlo složeného úročení, využíváte jednu z největších sil ve vesmíru (jak by řekl Einstein nebo Buffett), která vám postupem času pomáhá vytvářet vaše bohatství.

Nejedná se o žádné tajemství ani magii, ale o časem prověřenou metodu, jak se stát bohatým a finančně nezávislým. V podstatě nehovořím o ničem jiném, než co dělal Warren Buffett po celý svůj život – odkládal peníze stranou a nechal na ně pozitivně působit složené úročení.

Ti, kteří nechtějí myslet na budoucnost si asi stejně pomoci nenechají, věřte však že budoucnost skutečně přijde.

Chtěli byste raději strávit zbytek života bez konkrétního plánu a odkázaní na pomoc druhých? Nebo byste raději udělali krok směrem k poklidné budoucnosti. Dnes můžete relativně malé částky zasít, nechat vyrůst a po letech sklízet obrovské plody vaší práce. Volba je pouze na vás a pouze vy budete žít s jejími následky.

Možnosti investování

Existuje celá řada míst, kam investovat, abyste dosáhli návratnosti, která vám vlivem času a skládaného úroku pomůže dosáhnout velkého bohatství. Mezi nejoblíbenější patří:

  • Akcie
  • Dluhopisy
  • Nemovitosti
  • Bitcoin/zlato
  • P2P půjčky

Každá z nich má své výhody i nevýhody a rozepisovat bychom se o nich mohli celé hodiny. Tady se však sluší uvést pouze krátkou charakteristiku.

P2P půjčky  

Jedná se o relativně nový investiční model, který je nabízen vícero společnostmi (u nás je nejznámější Zonky). V podstatě půjčujete peníze někomu jinému. Riziko je v tom, že osoba, které půjčíte, také nemusí svou půjčku splatit. Většinou to pak bývá tak, že pokud chcete za své peníze vidět vyšší návratnost, budete muset vsadit na někoho s rizikovějším profilem, a to není právě ideální.

Bitcoin/zlato

Využíváno nejčastěji jako zajištění proti inflaci a rostoucím vládním dluhům. Jejich ceny stoupají, když trhy zachvátí panika. Upřímně nejsem moc velkým příznivcem investic do bitcoinu, zlata, stříbra a dalších drahých kovů z jednoduchého důvodu – nevytvářejí žádný příjem – růst jejich ceny nepodléhá složenému úročení.

Nemovitosti ­

Obecně se traduje pravda, že cena nemovitostí neklesá. V Japonsku by však mohli vyprávět. Investice do nemovitostí mají řadu nevýhod. Jednak jsou vaše peníze trvale vázané ve fyzickém statku a vy musíte platit vysoké transakční náklady, pokud se rozhodnete pro prodej. Kromě toho většinou nekupujete nemovitost hotově – musíte platit úroky bance za hypotéku, a navíc máte dodatečné náklady s údržbou a hledáním nájemníků.

Pro většinu populace není investice do nemovitosti příliš praktická. Nemluvě o tom, že výnosy jsou často nižší, než co můžete získat na akciovém trhu.

Dluhopisy

Nyní směřujeme k bezpečnějším a spolehlivějším investicím. Dluhopis je půjčka velké korporaci nebo státu, která vám bude splacena i s výnosem v podobě tzv. kupónu, pokud zůstane emitent dluhopisu solventní. V současné době jsou výnosy z dluhopisů zanedbatelné, dlouhodobě však mohou být fantastickým způsobem, jak získat konzistentní a spolehlivý příjem bez větší práce.

Nevýhodou dluhopisu je, že v dlouhodobém horizontu svou výkonností za akciemi zaostávají, a to především kvůli skutečnosti, že nemají tendenci k růstu hodnoty.

Na rozdíl od toho akcie poskytuje stabilní příjem v podobě dividendy, a navíc získáváte hodnotu, která s časem roste, jak se rozrůstá společnost.

Akcie

Jedná se o velmi praktickou možnost investování a začít může i lajk, navíc k tomu nepotřebuje moc peněz. Nákup akcií je koupě podílu v konkrétní firmě. To znamená, že získáváte jako vlastník nárok na část podílu ze zisku. Jak se stává firma díky své prosperitě cennější, stává se hodnotnější i váš podíl. Akciový trh je pro začátečníky skvělým místem, jak začít s investováním a po desetiletí dosahovat průměrného zhodnocení 10 % ročně.

Jak už jsem psal, jedná se o velmi obecný přehled některých vašich možností. Jedním z cílů tohoto průvodce pro začátečníky je zjednodušení. Rád bych odhalil pro někoho možná trochu obskurní svět investování v jasnějším světle.

Doufám, že jsem vás přesvědčil o důležitosti investování a zároveň vás zaujala možnost investování do akciových titulů. Nyní byste už mohli být připraveni ke studiu toho, jak funguje akciový trh.

Přečtěte si všechny díly průvodce investování pro začátečníky:

1. Proč začít investovat

2. Jak funguje akciový trh

3. Základní investiční strategie

4. Jak využít P/E ratio: Nejvíce používaný poměrový ukazatel

5. Jak odhalit podhodnocené akcie pomocí elementární matematiky

6. Dividendové akcie jsou základem úspěchu každého akciového investora

7. Jak minimalizovat riziko?  

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #howto #knowhow

Hodnocení: +27
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.