Pravidelné investování
Investiční strategie, která ukrývá genialitu ve své jednoduchosti. Co říkají investiční velikáni o strategii pravidelného investování? Kmotr hodnotového investování a mentor Warrena Buffetta, Benjamin Graham, popisuje ve své knize Inteligentní investor pravidelné investování jako techniku, kdy investujete na trhu fixní částku ve stejných intervalech (například měsíčních).
To není nijak světoborná definice. Jaký má však tato strategie dopady? Pokud se jednou rozhodnete pravidelně investovat, tak pro vás nemusí být krátkodobé propady trhu nijak stresující. V době, kdy trhy klesají, nakoupíte za fixní částku větší objem akcií a naopak. Vzhledem k tomu, že se o této strategii píše v knize, kterou nazval Warren Buffett: „Zdaleka nejlepší kniha o investování, která kdy byla napsaná,“ něco na tom asi bude.
V době, kdy trhy klesají, nakoupíte za fixní částku větší objem akcií.
V případě pravidelné investice je v podstatě jedno, jaký časový interval si zvolíte a jakou částku budete investovat. O vašem úspěchu a neúspěchu nerozhodují krátkodobé pohyby na trhu, nýbrž vaše disciplína a ochota dodržovat tuto velmi jednoduchou strategii.
Psychologie investora může být pěkně záludná rádkyně
V průběhu svého „investičního života“ si dejte pozor na analytiky, kteří zaručeně vědí, kdy je přesný čas pro nákup, případně prodej akcií. Z pohledu zpětným zrcátkem se všichni domnívají, že by byli schopní předpovědět cenová dna i maxima trhů, ve skutečnosti se však tyto odhady rovnají věštění z křišťálové koule.
Pokud se budete pokoušet profitovat z časování trhů, budete celou svou investiční kariéru litovat svých rozhodnutí. Během rostoucího trhu řada investorů prodává příliš brzy, a tak přijde o většinu potenciálních zisků. Na druhé straně, pokud trhy padají, pak mají investoři tendenci prodávat akcie, které výrazně poklesly, což je absolutně nejhorší čas pro prodej.
Během rostoucího trhu řada investorů prodává příliš brzy.
Psychika však může škodit i opačně, podlehnete-li přehnané euforii. Pokud se vašim investicím daří lépe, než jste očekávali, máte naopak tendenci nakupovat mnohem více. To se děje zpravidla v době, kdy jsou akcie velmi vysoko a už mají pouze málo prostoru pro další růst.
Pravidelné investování doprovázené nezbytnou disciplínou a trpělivostí, spolu s dlouhodobým investičním horizontem, je jediná stabilní cesta, jak může budovat bohatství na akciových trzích doslova každý.
Hrajete si od začátku článku v hlavě s myšlenkou, jak vám může tato strategie pomoci nakoupit více akcií v době kdy jsou ceny nízké a koupit méně, když letí vzhůru?
Vysvětlím na jednoduchém příkladu. Řekněme, že cena akcie je dnes 200 kč a vy kupujete akcie za 2 800 Kč měsíčně (jak jsem uváděl v příkladu z první části tohoto průvodce). Pokud budete investovat pravidelně, první měsíc nakoupíte celkem 14 akcií. Vstoupíte-li do trhu těsně před počátkem dosud nevídané krize a trhy spadnou o 50 %, akcie bude další měsíc stát pouze 100 Kč.
Pravidelné investování doprovázené nezbytnou disciplínou a trpělivostí dláždí cestu k investičnímu úspěchu.
Místo abyste si rvali vlasy, protože vámi vybraná akcie ztratila polovinu hodnoty, můžete v klidu tento fakt přijmout. Inteligentní investor vidí novou situaci jako příležitost ke koupi více akcií se slevou.
Pokud tedy znovu investujete ve druhém měsíci svých pravidelných 2 800 Kč s vědomím, že jste dlouhodobě orientovaný investor, nakoupíte v klidu 28 akcií. Takto můžete akcie nakupovat se slevou několik měsíců, dokud se trh znovu nezotaví. Po roce či více se najednou můžete dočkat situace, kdy cena akcí vyskočí na 300 Kč. O tom, že mají akciové trhy tendenci výrazně fluktuovat, ale v dlouhodobém měřítku růst, jsem se zmiňoval v minulé lekci – Jak funguje akciový trh.
Pokud byste namísto pravidelné investice dali přednost jednorázové a investovali například 33 600 Kč (12 x 2 800 Kč), nakoupili byste akcie při cenně 200 Kč za kus a po měsíci byste je v panice prodávali v nejhorší možné chvíli. Pravděpodobně byste usoudili, že akciový trh není místo pro vás a třeba byste na něj nadobro zanevřeli a peníze si odkládali na spořící účet.
Proto je pravidelné investování základní investiční strategií, která vám pomáhá vyvarovat se impulsivních chyb, přičemž pomalu a trpělivě budujete bohatství.
Nezapomeňte: Nezkoušejte časovat trh
I když by se mohl zdát uvedený příklad jako extrém, byli byste překvapeni, jak často se jedná o první zkušenost investorů s akciovým trhem.
Málokdo ví, že jednoduchá strategie, jako je pravidelné investování snižuje negativní dopady případných propadů trhů, napomáhá k disciplíně a z dlouhodobého hlediska přináší zisk. Pokud by cena místo poklesu zaznamenala hned po vašem prvním nákupu velký vzestup vzhůru, krátkodobě byste si polepšili, ale jak se říká: „První vyhrání z kapsy vyhání.“ Z dlouhodobého hlediska a po provedení vícero objemných jednorázových obchodů byste zjistili, že se vám časování trhu mnohem častěji nevyplácí.
Nikdo není schopen předvídat budoucnost.
Jak byste navíc věděli, kdy máte svou jednorázovou investici prodat? Nikdo není schopen předvídat budoucnost. Bez ohledu na to, jak analytici přesvědčivě zní, skutečnou odpověď nikdo nezná. To je důvod, proč je důležité investovat pravidelně a získávat drobné zisky v průběhu času. Nebuďte proto chamtivý a nepokoušejte se prodávat na maximu a nakupovat u dna prostřednictvím časování trhu.
Pokusy o časování trhu vás dovedou k zoufalství a ti, kteří tvrdí, že se jim trhy časovat daří, se s největší pravděpodobností nakonec také spálí.
Slovo závěrem
Doufám, že pro vás byl tento rychlý nástin strategie pravidelného investování užitečný a informačně hodnotný.
Zajímá-li vás více informací o akciovém trhu, podívejte se na předchozí díl tohoto průvodce investování pro začátečníky a pokud stále váháte, proč byste měli začít, skočte rovnou na úvodní díl.
Jakmile si přečtete první dva díly, nezapomeňte, že jste stále na začátku, už příště vás čeká článek o nejvíce využívaném poměrovém ukazateli P/E, který se používá k porovnávání atraktivity ceny jednotlivých akcií.
Přečtěte si všechny díly průvodce investování pro začátečníky:
3. Základní investiční strategie
4. Jak využít P/E ratio: Nejvíce používaný poměrový ukazatel
5. Jak odhalit podhodnocené akcie pomocí elementární matematiky
6. Dividendové akcie jsou základem úspěchu každého akciového investora
#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #howto #knowhow
@PatrikKudlacek Psal jste ten článek? Jaký je název? Díky
@petrSulc1 článek jsem nepsal, ale vedli jsme na toto téma diskuzi tady: https://warengo.com/diskuze/detail/58-daneni-vynosu-z-prodeje-akcii ..vyplatit se to může, pokud hodláte prodejem ve ztrátě snížit svůj zisk za celý rok a snížit si tak daně...
@petrSulc1 a to mě trochu mrzí vlastně..ideální doba na článek byla v prosinci :-D
@PatrikKudlacek Jojo, tohle téma jsem zaregistroval. To je ale z jiného soudku.
Jistě prověřujete koupené akcie, zda je dobré je stále držet (přikupovat) a to byla prvotní myšlenka @minyPB (co jsem tak pochopil). Co by mě mělo upozornit (který parametr), abych se začal zbavovat danné společnosti. Čili, jak dovnitř se už napsalo, ale jak z toho bezpečně ven? Díky
@petrSulc1 to bude hodně individuální :-D ...něco málo je tady: https://warengo.com/stories/73477-premyslite-zda-prodat-ci-neprodat-vlastni-investice-polozte-si-nejdrive-techto-5-otazek ..jinak doporučuji jednu ze dvou knih, co napsal Deniel Gladiš v jedné to určitě rozebírá..
@PatrikKudlacek Super díky za tip. Teď jsem začal číst Inteligentní investor ;-)