Jednotlivé díly průvodce by měly obsahovat skutečně to nejdůležitější z daného okruhu, každá část pak hraje svou roli a tvoří dílek skládačky, bez kterého nebude konečný obrázek kompletní. Pokud jste některou z částí průvodce přeskočili, můžete se vrátit a přečíst si, co jste vynechali. Způsob, jak minimalizovat riziko pak je obsahem závěrečné kapitoly průvodce investování pro začátečníky.
3. Základní investiční strategie
4. Jak využít P/E ratio: Nejvíce používaný poměrový ukazatel
5. Jak odhalit podhodnocené akcie pomocí elementární matematiky
6. Dividendové akcie jsou základem úspěchu každého akciového investora
V tomto posledním kroku průvodce se dozvíte, jakým způsobem lze objevit skryté riziko vaší investice, jak se mu vyhnout a jak ochráníte svůj kapitál před katastrofickými ztrátami. Díky mnoha zpětným testům vyšlo najevo, co charakterizuje většinu společností, které se chystají zaznamenat výrazný pokles ceny nebo bankrot. Jedná se o vysokou úroveň dluhu vůči vlastnímu kapitálu společnosti.
Vyhněte se riziku tím, že se vyhnete dluhu
Dluh vůči vlastnímu kapitálu je standardním měřítkem rizika při investování. Pokud o tom popřemýšlíte více, má to svou logiku. Velmi zadlužená osoba rovněž čelí vysokému riziku osobního bankrotu, totéž platí i pro společnosti.
Pokud nemá uvažovaná společnost dostatek aktiv nebo vlastního kapitálu k pokrytí svých závazků, pak stoupá její D/E (debt to equity) ratio doslova až do nebes.
D/E = dluh společnosti / vlastní kapitál společnosti
Společnosti z finančního sektoru, jako jsou banky, mají ve srovnání s jinými průmyslovými odvětvími extrémně vysoký poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu. Podle mého názoru však můžete stále D/E ratio využít k určení rizikovosti investice.
U běžné průmyslové společnosti byste měli hledat poměr D/E, který je pod úrovní 1. U bank je pak vhodné, pokud se vyhnete investicím s D/E přesahujícím 10.
Například Lehman Brother’s měla těsně před bankrotem poměr dluhu k vlastnímu kapitálu na úrovni 60, pokud by investoři tuto skutečnost brali v čas v úvahu, bez problémů by se vyhnuli trvalé ztrátě svého kapitálu. Mnoho investorů přehlíží poměr výše dluhu k vlastnímu kapitálu a následně je šokováno, když vidí ohromující ztráty svého portfolia. I proto jsem tento poměr vybral jako poslední a nejdůležitější kritérium při výběru akcií.
Když byl odhalen význam D/E ratia je čas ukázat, jak ho vypočítat. Opět existují dvě možnosti. Staromilci mohou vzít jednotlivé rozvahy společností a na základě údajů v příslušných řádcích počítat D/E ratio jednotlivých akcií manuálně. Způsob, na kterém není nic špatného, akorát je dost zdlouhavý.
Podobně jak jsem vám ukazoval v 5. díle tohoto seriálu, můžete i zde využít možností screeningové aplikace od finance.yahoo.com a prostě si akcie s nízkým dluhem vůči vlastnímu kapitálu vyfiltrovat dle vašich požadavků. Stačí pouze kliknout na tlačítko „Add another filter“ a vybrat filtr „Debt/Equity (D/E) %. Všechny společnosti s nižší hodnotou než 100 % mají D/E ratio menší než 1.
Na obrázku níže jsou například vyfiltrované velké v USA veřejně obchodovatelné společnostmi s D/E ratiem <0,2. Obdržel jsem výsledek čítající 248 firem, mezi kterými naleznete největší americké společnosti jako Google (Alphabet), Facebook nebo McDonald’s.
Přidáním dalších kritérií, jako jsou nízká P/B, P/E a P/S ratia by výsledky samozřejmě pozměnilo, na výsledcích D/E ratia však můžete vidět, že známé a kvalitní společnosti mají povětšinou poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu opravdu nízký.
Možnosti filtrování akcií dle jednotlivých kritérií jsou v rámci screeningové aplikace od Yahoo nepřeberné, a nakonec je na vás, jaká konkrétní kritéria zvolíte. Jaká je jejich optimální výše jsem se vám však snažil v průběhu tohoto průvodce sdělit.
Kupujte pouze akcie, které za to stojí!
V závěrečném díle tohoto průvodce jsem vás vybavil nástrojem, který potřebujete k tomu, abyste mohli konečně začít investovat na akciovém trhu.
Už víte jak omezit riziko vašich investic, jak vypočítat důležité poměrové ukazatele a jak funguje strategie pravidelného investování. Doufám, že jste si čtení sedmidílného průvodce užili a pomohl jsem vám osvojit základy investování. Sdílel jsem informace, které jsem se za posledních pár let dozvěděl a naučil z různých zdrojů, přičemž jsem vám je chtěl předat alespoň trochu příjemnou cestou.
Důrazně vás žádám, abyste podnikli další kroky a aplikovali to, co jste se naučili při výběru konkrétních akcií. Nezapomeňte pak, že se jedná stále o začátek cesty kontinuálního vzdělávání, která by vás měla snad dovést až na práh finanční nezávislosti.
Přečtěte si všechny díly průvodce investování pro začátečníky:
3. Základní investiční strategie
4. Jak využít P/E ratio: Nejvíce používaný poměrový ukazatel
5. Jak odhalit podhodnocené akcie pomocí elementární matematiky
6. Dividendové akcie jsou základem úspěchu každého akciového investora
#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #howto #knowhow
Super informace díky ?
Jsem rád, že se někomu hodí ?
Dobrý den, průvodce velmi zajímavý pro laika a ženskou k tomu, protože pojem investování je pro mnohé velkým strašákem, už jen oblasti samotné .... Určitě mi to mnohé dalo a vzbudilo ve mně chuť dále poznávat a vzdělávat se.... Díky moc, Patriku
@AlMa to jsem rád. :-) ..určitě neváhejte studovat i dále :-)