Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 20 544.

Zaregistrovat se

27.05.2020 5 minut čtení

Myslete jako majitel společnosti – hledejte management, který sdílí vaše hodnoty

Pokud investujete, kupujete akcie konkrétní společnosti, nikoliv její ticker. Nakoupíte-li například akcie Amazonu, stanete se spolumajitelem tohoto e-commerce giganta. Řada retailových investorů si to však vůbec neuvědomuje.

Podnikatelé, kteří investují čas i peníze do své vlastní firmy, často riskují celoživotní úspory a nemají žádný jiný příjem, který by je mohl zachránit v případě nezdaru. Investování do vlastního podnikání tak je pro život naprosto zásadní. Majitelé firem plně respektují, že kapitál vkládaný do vlastního podniku je nenahraditelný. Proto se také o prosperitu podniku náležitě starají.

Máte-li rádi Warrena Buffetta tak jako já, pak jistě víte, že spolu s Charliem Mungerem investují pouze do společností s kvalitním vedením. Každou společnost tvoří jednotlivci a kvalita na manažerských postech je základním předpokladem pro nalezení potenciálně ziskové investice. Proto tito dva investiční bardi investují pouze do firem s kvalitním managementem, který řídí společnost, jako by byla jejich vlastní.

Dívejte se na společnosti očima spolumajitele

Nedávno jsem četl na jednom americkém blogu zajímavý příběh, který dle mého názoru představuje skvělou metaforu na to, jaký styl přemýšlení byste měli u managementu hledat.

Jedná se o příběh vyprávěný nejmenovaným americkým investorem, řekněme Johnem, jenž potkal na svých cestách na Středním východě farmáře, který zdědil datlový sad o asi 1000 stromech. Farmář vzal Johna na prohlídku sadu a běhen ní se pohybovali v místech, kde byly právě čerstvě vysazené stromy. John si nedal říct a optal se, jak dlouho potrvá, než tyto sazenice začnou plodit ovoce.

Farmář odpověděl: „Tato konkrétní odrůda asi za 20 let. Tyto plody ale ještě nebudou dost dobré k prodeji, to bude trvat přibližně 40 let.“ To Johna zaujalo ještě více a tázal se, zda existují i jiné odrůdy, které by plodily třeba rychleji. Mezitím si prohlédl všechny ty očesané stromy okolo a uvědomil si, že je tento farmář nemohl vysadit. „Ne, tyhle sázel můj otec, další můj dědeček a stále zde rostou ještě stromy, které zasadil pradědeček.“

Přemýšlejte o tom. Farmář sází datlovníky s tím, že za svého života z nich zisk nikdy neuvidí.  Dává přednost dlouhodobé hodnotě uchované pro jeho potomky, na čemž mu záleží mnohem víc.

To je přesně styl myšlení, který ve vedení společnosti hledáte, abyste nalezli dobrou investici.

Kvalita na manažerských postech je základním předpokladem pro nalezení potenciálně ziskové investice.

Žádný majitel firmy se ráno neprobouzí s otázkou: "Jakou asi má dneska moje firma na trhu hodnotu?" Vlastníci byznysu se zaměřují na budování hodnot a soustředí se na rozvoj podnikání, které přinese prosperitu jejich potomkům, případně dalším majitelům společnosti. Stejně tak by měl přemýšlet i váš management a přinášet hodnotu, která zapříčiní růst vašeho bohatství.  

Přemýšlejte nad tím, ať už kupujete jedinou akcii, nebo tisíc kusů. Vstupujete do obchodního partnerství s manažerským týmem řídícím společnost. Ptejte se sami sebe, zda se jedná o partnery, se kterými byste chtěli uzavřít obchod. Chlubí se stejnými hodnotami jako vy? Budují společnost ku prospěchu budoucí prosperity?

Pokud se vedení společnosti pouze zajímá, aby čtvrtletní zprávy měřítkem výnosů vypadaly dobře, aby uspokojily očekávání trhu, nemusí být tím nejlepším partnerem pro budování vašeho bohatství.

Firemní management základním kamenem úspěchu investora

Nalezení správného řídícího týmu je pro vaše dlouhodobé investiční úspěchy stejně důležité jako porozumění finančním výkazům. Jak odhalit management se správnými hodnotami? Poslouchejte, co říkají. Jejich slova mohou prozradit mnohem více než přečtená výroční správa. Ještě důležitější jsou činy. Až uskutečněná rozhodnutí ukážou, zda má řídící tým v plánu vytvářet skutečné hodnoty a zda jsou schopní tento plán následovat.

Činy jsou mnohem více než pouhá slova.

Buffett i Munger tráví mnoho času nejenom čtením finančních výkazů, ale skutečným poznáním společnosti a především jejího vedení. Management rozebírají na prvočinitele, aby objevili společnosti, do kterých budou ochotní investovat svůj těžce vydělaný kapitál. Dělejte to stejně, netahejte peníze z kapes, dokud si nejste stoprocentně jistí, zda sdílíte vizi vedení společnosti.

Buffett založil před lety své portfolio na investicích do společností, jejichž vedení dobře poznal. Poskytl tak dalším generacím investorů způsob, jak najít firmu, která má v managementu zakořeněný vlastnický přístup. Při rozhodování o svých investicích také studuje finanční výkazy společnosti, které odhalí její aktuální finanční zdraví. Dlouhodobé možnosti růstu však jsou determinovány především schopným managementem se správným hodnotovým přístupem.

Až budete příště chtít kupovat akcie společnosti, kterou znáte pouze z doslechu – protože o ni všichni mluví – vzpomeňte si, že peníze je mnohem těžší vydělávat než o ně přijít.

#investice #investovani #akcie #buffett #investicnitipy #management #akcie #lide #hodnoty

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
6 minut
7 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
4 minuty