Akciový trh je zbytečně dramatizovaný
Dění okolo akciových trhů je opředeno řadou polopravd a senzacechtivých událostí. Pokud si vzpomenu, co mi nejvíce utkvělo v paměti z doby, než jsem se začal investování věnovat trochu vážněji, bude se jednat o nepovedené IPO Facebooku (první veřejná nabídka akcií), selhání amerických bank Freddie a Fannie Mae, krach Lehman Brothers a následná ekonomická krize. Nikomu pak nemohla uniknout neustále připomínaná velká internetová bublina, která praskla v roce 2000.
Vzpomínám si, jak jsem četl o emotivních příbězích běžných smrtelníků přicházejících o celoživotní úspory a chamtivých bankéřích, kteří i přes krachy bank opouštěli svá místa s naditými zlatými padáky.
Vzhledem k mým omezeným znalostem o akciovém trhu jsem si akciové investování představoval jako ve filmu Vlk z Wall street. Hollywood líčí Wall Street jako extrémní jízdu na horské dráze, kde lidé bohatnou a krachují během okamžiku.
Ano, akciový trh charakterizují jeho vzestupy a pády. Existuje riziko, že se někteří neznalí mohou spálit. Proč ale nikdy nevznikl film o Warrenu Buffettovi? On stejně jako většina jiných úspěšných investorů, investuje velmi nudně a využívá bezpečné strategie, které vedou k úspěchu, nějakou dobu to však trvá. Tito lidé rozumí základním principům trhů a neustále se vzdělávají a vědí, jak se vyhýbat rizikovým investicím.
Skutečnost: Akciový trh kolísá
Index S&P 500 je seznam 500 nejvýznamnějších amerických akcií v USA a je široce přijímán jako měřítko výkonnosti všech akcií – analytici pravidelně porovnávají výkonnost jednotlivých akcií či fondů právě s výkonností tohoto indexu.
Největší roční ztráta, kterou tento index zaznamenal čítala 38,49 % (v roce 2008). Jak však můžete vidět na grafu zobrazeném níže, index se rychle zotavil a opět získal ztracenou půdu pod nohama. Ve skutečnosti jsou období, kdy index klesá, poměrně běžná.
Historický vývoj hodnoty indexu S&P 500
Zdroj: finance.yahoo.com
Důležitým aspektem investování je uvědomění, že ceny akcií kolísají nahoru a dolů. Držíte-li však akcie dlouhou dobu, šance na kapitálové zisky exponenciálně rostou.
Skutečnost: Média propírají pouze extrémní události
Jak jste se mohli přesvědčit, investoři jako většina nepřichází o střechu nad hlavou, média však informují o tragických lidských příbězích, které jednoduše zvyšují prodejní čísla.
Lidé, kteří přicházejí na akciových trzích o všechny své peníze ve skutečnosti nebyli dostatečně diverzifikovaní a pravděpodobně nakupovali akcie ve společnostech, které byly nadměrně zadlužené, na nákup akcií si půjčili (pákové obchodování) nebo zkombinovali rovnou všechny tři chyby dohromady.
Investoři, kteří prodali své akciové podíly v roce 2008 (a že jich bylo), udělali v nejhorší možný čas. Pokud by vyčkali necelý rok, trh se zotavil a tyto zdánlivě ničivé ztráty by nijak neovlivnily jejich portfolio. V tom spočívá význam dlouhodobého investování – přečkat krátkodobé bouře na finančních trzích.
Od svého založení v roce 1957 se index S&P 500 v průměru ročně zhodnocuje o 10,83 %, pokud jsou dividendy vyplácené jednotlivými firmami automaticky reinvestovány. Ti, kteří si potřebují připomenout, jak mocné může být roční zhodnocení 10 %, ať si vzpomenou na příklad z prvního dílu tohoto průvodce.
Inteligentní investoři neposlouchají řev davu
V prvé řadě byste neměli zapomenout na to, že akcie mají být především dlouhodobou investicí.
Investujete-li do správných firem, vyplácí vám pravidelně dividendy. Pokud je pravidelně reinvestujete, přináší vám vlivem skládaného úročení časem velmi zajímavé výnosy. Je třeba pouze vytrvat a ignorovat krátkodobé pády trhu.
Jak říká velmi oblíbený americký žurnalista a autor investičního podcastu, Dave Ramsey:
„Jediní lidé, kteří se zraní při jízdě na horské dráze jsou ti, kteří z vozu vyskočí.“
Jakmile získáte jistotu a budete investovat s přesvědčením, že se po špatném období akciový trh časem jistě zotaví, snadno se dokážete vyhnout impulzivním prodejům svých akcií v nejhorším možném čase – v momentu, kdy trh dočasně ztrácí a dle zpráv to vypadá, že všichni ostatní kolem vás prodávají.
Seznámíte-li se s vyšším množstvím investičních knih, zjistíte, že jsou téměř ve všech obsažené stejné informace. Základní investiční myšlenky a poměrové ukazatele jsou známé a využívané investory po celém světě. Problém je v nedostatečné psychické vybavenosti investorů a jejich tendenci prodávat, když trh krátkodobě klesá. Není divu, z psychologického hlediska vnímáme stejně velkou ztrátu dvakrát intenzivněji nežli výnos. Pokud ovšem budete na tuto skutečnost dopředu připraveni a chápat akciový trh jako prostředek k dlouhodobému zhodnocení peněz, máte na půl vyhráno.
V prvním díle mého seriálu pro investiční začátečníky jsem vysvětloval, proč je důležité začít investovat. Pokud jste ho vynechali, pak můžete ihned sjednat nápravu.
V dalším díle seriálu vám pak vysvětlím základní investiční strategie, které vám opět vnesou do investování trochu více světla.
Přečtěte si všechny díly průvodce investování pro začátečníky:
3. Základní investiční strategie
4. Jak využít P/E ratio: Nejvíce používaný poměrový ukazatel
5. Jak odhalit podhodnocené akcie pomocí elementární matematiky
6. Dividendové akcie jsou základem úspěchu každého akciového investora
#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #howto #knowhow
Perfektní článek.
@petas1492 díky za pozitivní zpětnou vazbu :-)