6 minut čtení

Investování pro začátečníky 2/7 - Jak funguje akciový trh

Abyste porozuměli investování, je třeba pochopit, jak fungují obecné principy akciového trhu. Než jsem se sám vrhl na studium a získávání informací, všechny zprávy byly pouze zprostředkované a vesměs se nejednalo o nic pozitivního.

Akciový trh je zbytečně dramatizovaný

Dění okolo akciových trhů je opředeno řadou polopravd a senzacechtivých událostí. Pokud si vzpomenu, co mi nejvíce utkvělo v paměti z doby, než jsem se začal investování věnovat trochu vážněji, bude se jednat o nepovedené IPO Facebooku (první veřejná nabídka akcií), selhání amerických bank Freddie a Fannie Mae, krach Lehman Brothers a následná ekonomická krize. Nikomu pak nemohla uniknout neustále připomínaná velká internetová bublina, která praskla v roce 2000.

Vzpomínám si, jak jsem četl o emotivních příbězích běžných smrtelníků přicházejících o celoživotní úspory a chamtivých bankéřích, kteří i přes krachy bank opouštěli svá místa s naditými zlatými padáky.

Vzhledem k mým omezeným znalostem o akciovém trhu jsem si akciové investování představoval jako ve filmu Vlk z Wall street. Hollywood líčí Wall Street jako extrémní jízdu na horské dráze, kde lidé bohatnou a krachují během okamžiku.

Ano, akciový trh charakterizují jeho vzestupy a pády. Existuje riziko, že se někteří neznalí mohou spálit. Proč ale nikdy nevznikl film o Warrenu Buffettovi? On stejně jako většina jiných úspěšných investorů, investuje velmi nudně a využívá bezpečné strategie, které vedou k úspěchu, nějakou dobu to však trvá. Tito lidé rozumí základním principům trhů a neustále se vzdělávají a vědí, jak se vyhýbat rizikovým investicím.

Skutečnost: Akciový trh kolísá

Index S&P 500 je seznam 500 nejvýznamnějších amerických akcií v USA a je široce přijímán jako měřítko výkonnosti všech akcií – analytici pravidelně porovnávají výkonnost jednotlivých akcií či fondů právě s výkonností tohoto indexu.

Největší roční ztráta, kterou tento index zaznamenal čítala 38,49 % (v roce 2008). Jak však můžete vidět na grafu zobrazeném níže, index se rychle zotavil a opět získal ztracenou půdu pod nohama. Ve skutečnosti jsou období, kdy index klesá, poměrně běžná.

Historický vývoj hodnoty indexu S&P 500

Zdroj: finance.yahoo.com

Důležitým aspektem investování je uvědomění, že ceny akcií kolísají nahoru a dolů. Držíte-li však akcie dlouhou dobu, šance na kapitálové zisky exponenciálně rostou.

Skutečnost: Média propírají pouze extrémní události

Jak jste se mohli přesvědčit, investoři jako většina nepřichází o střechu nad hlavou, média však informují o tragických lidských příbězích, které jednoduše zvyšují prodejní čísla.

Lidé, kteří přicházejí na akciových trzích o všechny své peníze ve skutečnosti nebyli dostatečně diverzifikovaní a pravděpodobně nakupovali akcie ve společnostech, které byly nadměrně zadlužené, na nákup akcií si půjčili (pákové obchodování) nebo zkombinovali rovnou všechny tři chyby dohromady.

Investoři, kteří prodali své akciové podíly v roce 2008 (a že jich bylo), udělali v nejhorší možný čas. Pokud by vyčkali necelý rok, trh se zotavil a tyto zdánlivě ničivé ztráty by nijak neovlivnily jejich portfolio. V tom spočívá význam dlouhodobého investování – přečkat krátkodobé bouře na finančních trzích.

Od svého založení v roce 1957 se index S&P 500 v průměru ročně zhodnocuje o 10,83 %, pokud jsou dividendy vyplácené jednotlivými firmami automaticky reinvestovány. Ti, kteří si potřebují připomenout, jak mocné může být roční zhodnocení 10 %, ať si vzpomenou na příklad z prvního dílu tohoto průvodce.

Inteligentní investoři neposlouchají řev davu

V prvé řadě byste neměli zapomenout na to, že akcie mají být především dlouhodobou investicí.

Investujete-li do správných firem, vyplácí vám pravidelně dividendy. Pokud je pravidelně reinvestujete, přináší vám vlivem skládaného úročení časem velmi zajímavé výnosy. Je třeba pouze vytrvat a ignorovat krátkodobé pády trhu.

Jak říká velmi oblíbený americký žurnalista a autor investičního podcastu, Dave Ramsey:

„Jediní lidé, kteří se zraní při jízdě na horské dráze jsou ti, kteří z vozu vyskočí.“

Jakmile získáte jistotu a budete investovat s přesvědčením, že se po špatném období akciový trh časem jistě zotaví, snadno se dokážete vyhnout impulzivním prodejům svých akcií v nejhorším možném čase – v momentu, kdy trh dočasně ztrácí a dle zpráv to vypadá, že všichni ostatní kolem vás prodávají.

Seznámíte-li se s vyšším množstvím investičních knih, zjistíte, že jsou téměř ve všech obsažené stejné informace. Základní investiční myšlenky a poměrové ukazatele jsou známé a využívané investory po celém světě. Problém je v nedostatečné psychické vybavenosti investorů a jejich tendenci prodávat, když trh krátkodobě klesá. Není divu, z psychologického hlediska vnímáme stejně velkou ztrátu dvakrát intenzivněji nežli výnos. Pokud ovšem budete na tuto skutečnost dopředu připraveni a chápat akciový trh jako prostředek k dlouhodobému zhodnocení peněz, máte na půl vyhráno.

V prvním díle mého seriálu pro investiční začátečníky jsem vysvětloval, proč je důležité začít investovat. Pokud jste ho vynechali, pak můžete ihned sjednat nápravu.

V dalším díle seriálu vám pak vysvětlím základní investiční strategie, které vám opět vnesou do investování trochu více světla.

Přečtěte si všechny díly průvodce investování pro začátečníky:

1. Proč začít investovat

2. Jak funguje akciový trh

3. Základní investiční strategie

4. Jak využít P/E ratio: Nejvíce používaný poměrový ukazatel

5. Jak odhalit podhodnocené akcie pomocí elementární matematiky

6. Dividendové akcie jsou základem úspěchu každého akciového investora

7. Jak minimalizovat riziko?  

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #howto #knowhow

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Perfektní článek. 

  +2
 • Dovoluji si rozporovat ten film o W.B. - "Becoming Warren Buffet", HBO dokument, celkem pěkná a inspirující podívaná :). Jinak díky za článek! Čtu dál.
  0
  • Tak jestli je v nabídce HBO go, tak se na něj podívám. ;-) ...přesně byla ta věta myšlena, jako spíš nějaký Hollywoodský blockbuster...kadopádně díky za tip :-)
   0
  • Tak tak, HBO go, Vlk z Wall Street na narvané kino to není, no :)
   0
  • okay ;-) v tom případě už vím na co kouknu o víkendu
   0