Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se

Investování pro začátečníky 5/7 - Jak odhalit podhodnocené akcie pomocí elementární matematiky

Za posledních 50 let se na americkém akciovém trhu osvědčilo využití dvou jednoduchých ukazatelů, které nejvíce korelovaly se zisky na akciovém trhu. Nízké poměry P/B a P/S si vedly lépe než kterýkoliv jiný parametr.

Jak ukazuje ve své knize What Works on Wall Street James O'Shaughnessy, když zapojíte při analýze jednotlivých akcií dva poměry (ratia) P/B (price to book) a P/S (price to sales) a víte, jak je použít, riziko negativního dopadu vaší investice na celkové portfolio se výrazně snižuje, zatímco pozitivní dopady jsou často znatelné.

Pokud zkombinujete tyto dva poměry s dalšími informacemi, které jste se už dozvěděli, jako je nízký poměr P/E,  strategie pravidelného investování a respektování fluktuace akciových trhů, úspěch vás s největší pravděpodobností nemine.

Indikátory podhodnocených akcií

Nízké poměry P/B a P/S korelují s úspěchem, protože ukazují potenciálně podhodnocenou akcii. Oba poměry se začnou zvyšovat, když se stane akcie populární a začne jí kupovat více investorů, což zvyšuje její cenu. Pro inteligentního investora se tak stává akcie méně atraktivní. Oba poměry jsou také spolehlivějším ukazatelem hodnoty než v předchozí kapitole popisovaný poměr P/E. Tržby firmy a účetní hodnota společnosti kolísají mnohem méně než zisk.

Možná vás to překvapí, ale se ziskem a výší zisku na akcii mohou společnosti poměrně umě manipulovat v závislosti na účetních postupech. V minulosti se tak objevila řada případů, kdy byly společnosti chyceny při manipulaci se svými zisky. Děje se tak možná mnohem častěji, než se lidé domnívají. Prodeje (sales neboli tržby – revenues, jedná se o totéž číslo) a účetní hodnota firmy je mnohem hůře manipulovatelná, a to je další důvod, proč jsou tyto dva ukazatele tak nesmírně užitečné a v přímém vztahu s akciovým úspěchem.

Co se týče prodejů (tržeb), tak povětšinou rok od roku skokově nerostou ani neklesají, na rozdíl od zisku. Pro zvýšení zisku může společnost například rychle snížit mzdové náklady velkým propouštěním zaměstnanců. Tržbu však můžete zvýšit pouze prostřednictvím většího objemu prodeje. Stejně se tak může stát, že bude mít společnost s úspěšným produktem špatný zisk v daném roce, protože pomoci zisků splácí své dluhy. P/S ratio tak ukáže reálnější a pozitivnější obraz společnosti než P/E ratio. P/S ratio pod 1 je považované za uspokojivé pod 0,8 pak za velmi dobré.

P/S = tržní kapitalizace / prodeje (tržby)

Poměr P/B ve srovnání s poměrem P/E, který je přímo závislý pouze na ziscích, je lepším způsobem, jak určit podhodnocenost akcií a je využíván v mnoha konzervativních investičních strategiích už od dob Benjamina Grahama. Otec hodnotového investování díky široké aplikaci P/B ratia na své investice nashromáždil velké mění, a navíc naučil používat stejný ukazatel i řadu investorů po něm.

Strategie nákupů u dna  

Společnosti s P/B ratiem menším než 1 se obchodují za cenu nižší, než je jejich účetní hodnota. Investice do takové společnosti vychází z myšlenky, že kupujete akcii s velmi malým prostorem pro další pokles, protože trh na ně už nahlíží s přehnaným despektem, proto mají nízký P/B poměr.

P/B = tržní kapitalizace / účetní hodnota

Účetní hodnota společnosti je zjednodušeně počítána jako součet celkových aktiv, od kterých odečtete nehmotná aktiva a dlouhodobé závazky. Zjednodušeně lze také říct, že se jedná o částku, kterou byste za společnost utržili, kdybyste prodali veškerý její hmotný majetek a umořili závazky. Pokud je P/B nižší než jedna, také to znamená, že byste z každého dolaru investovaného do akcie obdrželi více než dolar při případném prodeji společnosti za účelem likvidace.

Pokud se pak omezíte při posuzování atraktivity akcií na společnosti se stabilní dividendou, objevíte pouze kvalitní společnosti, které se v krátkodobém výhledu obchodují za nízkou cenu, v dlouhodobém horizontu však mají velký potenciál pro růst.

Investování do společností s nízkým P/B poměrem se ukázalo jako esenciální součást investičního úspěchu. V úvodu zmiňované knize What Works on Wall Street James O'Shaughnessy jasně ukazuje, že tomu tak skutečně je. Autor rozsáhle prozkoumal mnoho základních poměrových ukazatelů. Zjistil, že investice do společností s 50 nejnižšími poměry P/B za období více než 40 let by vám poskytly druhý nejvyšší zisk portfolia ve srovnání s jakoukoliv jinou zkoumanou proměnnou. V kombinaci s dalšími benefity této strategie, což je především snížení rizika, se stává nízký P/B poměr základním stavebním kamenem při posuzování akcií v praxi.

Jak nalézt podhodnocené akcie v praxi

Máme v dnešní době štěstí, že žijeme v době internetové, proto pro nás nebude dohledání akcií dle následujících kritérií velký problém:

My naštěstí už nemusíme, jako Benjamin Graham nebo jako kterýkoliv jiný investor ještě 20 let zpátky, pročítat výroční zprávy jednotlivých veřejně obchodovatelných společností. Jednoduše využijeme stránky finance.yahoo.com, kde je k dispozici jednoduchá screeningová aplikace, která nám vyfiltruje požadované akcie za pár sekund.

1. Na domovské stránce finance.yahoo.com zvolte záložku Screeners

 

2. Vytvořte si nový screener

 

3. Nastavení kritérii ve screeningové aplikaci

Nastavení parametrů je zcela na vás. Osobně vybírám z akcií velkých firem obchodovaných v USA. Pokud nemáte momentálně žádnou preferenci na sektor ani průmysl, necháte tato políčka prázdná a přistoupíte k přidání hodnotových filtrů.

 

Sami vidíte, že po nastavení hodnotových filtrů máme stále 109 výsledků.

Pokud byste navíc svůj filtr rozšířili ještě o akcie s alespoň 5% dividendou, stále ještě dostáváte výsledek čítající 58 akcií s nižší než účetní hodnotou, které vyplácejí pravidelně dividendu, a navíc jsou i dle dalších hodnotových kritérií velmi levné.

 

4. Výsledky screeningu

Jakmile stisknete tlačítko pro zobrazení výsledků, obdržíte podobné výsledky jako jsou níže.  

 

Mezi výsledky naleznete i velmi známé společnosti jako holandskou pojišťovnu NN, sít čerpacích stanic OMW nebo automobilku Peugeot.

Samozřejmě je čistě na vás, jaká poměrová měřítka si zvolíte a jaké společnosti si vyberete k dalšímu zkoumání. Pokud však provedete screening s podobně nastavenými kritérii značně zvýšíte šanci, že se se svou investicí netrefíte vedle.

Slovo závěrem

Pokud jste dočetli až sem, zasloužíte si pochvalu, máte za sebou už 5 lekcí z průvodce investování pro začátečníky. Nově nabyté informace se mohou zdát ohromující a možná i trochu děsivé. Vy, co jste se dostali až sem každopádně máte slušné základy, abyste se jednou stali ziskovým investorem. Co však potřebujete úplně nejvíc je touha neustále se vzdělávat. Skutečnost, že jste prošli už 5 lekcí investování pro začátečníky to dokazuje víc než dost.

Čekají vás už jenom poslední dva kroky, abyste prošli celým investičním průvodcem pro začátečníky. Přečtením 7. dílu vás však konec nečeká. Spíše naopak bude se jedna teprve o začátek cesty za skutečným investičním mistrovstvím.

Přečtěte si všechny díly průvodce investování pro začátečníky:

1. Proč začít investovat

2. Jak funguje akciový trh

3. Základní investiční strategie

4. Jak využít P/E ratio: Nejvíce používaný poměrový ukazatel

5. Jak odhalit podhodnocené akcie pomocí elementární matematiky

6. Dividendové akcie jsou základem úspěchu každého akciového investora

7. Jak minimalizovat riziko?  

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #howto #knowhow

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Autor má dar srozumitelného písemného projevu. Děkuji!

    1
    • Super, děkuji Jiří, to je jeden z cílů, o který se snažím. slight_smile

      0

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se