Pravopisné chyby
Hledáte někoho se smyslem pro detail? Měli byste. Ten je potřeba v každé práci, ať už jde o zedníka nebo o marketingového specialistu. Překlepy a pravopisné chyby v životopisu či motivačním dopisu vám napoví, že si na něm kandidát nedal dostatečně záležet. Většina náborářů okamžitě kandidáty s chybami v CV vyřazuje z konkurzu.
Podle průzkumů obsahuje pravopisné chyby nebo překlepy až 58 % všech životopisů. Vyberte kandidáta s bezchybným psaním a oddělíte zrno od plev.
Velké časové rozestupy mezi zaměstnáními
Klasickým varovným signálem je také podezřele dlouhá pauza mezi zaměstnáními. Není neobvyklé, že se objeví prodleva v délce týdnů či několika měsíců, ale pokud je delší než půl roku, musíte se na ni uchazeče zeptat na pracovním pohovoru. Je možné, že se vzdělával, cestoval nebo řešil rodinné problémy. Každopádně musí být schopný a ochotný vám to vysvětlit. Pokud se bude snažit kličkovat, raději ho neberte.
Neaktuální reference
Reference jsou pro zaměstnavatele důležité. A je jasné, že vám uchazeč dá kontakt na zaměstnavatele, který o něm pravděpodobně bude hovořit v superlativech. Problém ale může nastat, když u tohoto zaměstnavatele pracoval dříve než třeba před pěti lety. Vy nepotřebujete vědět, jaký zaměstnanec byl před pěti lety, ale jaký zaměstnanec je teď.
Pokud v životopisu už nespatříte žádné další podezřelosti, neházejte uchazeče hned přes palubu. Nebojte se ho kontaktovat a požádat ho o novější reference, třeba byste kvůli tomu mohli přijít o talent!
Přílišná obecnost
„Jsem entuziastický a rychle se učím.“ Řekne vám to snad, jestli umí kandidát pracovat s Excelem? Jestli dokáže vytvořit grafiku webové stránky? Jestli má certifikát z jazykových znalostí? Ne. A víte proč? Pravděpodobně těmito dovednostmi a znalostmi neoplývá. Vy přeci víte, co od uchazeče potřebujete. Víte, co hledat. A když místo toho v životopisu najdete jen snůšku neurčitých frází a klišé, raději neztrácejte čas.
Také si dejte pozor na to, aby u pracovních pozicí měl kandidát napsáno, co přesně bylo jeho pracovní náplní. V dnešní době si každý, kdo sdílí pár příspěvků na Facebook, říká „Social media specialist“, ale pravda to být nemusí.
Nedostatek úspěchů
V dnešní době byste neměli hledat v životopisu pouze dokončené vzdělání a předchozí pracovní pozice. Na pohovor zvěte kandidáty, kteří v životopisech mají konkrétní výsledky. Dokázali zvednout obrat firmy? Získali pro firmu důležitého klienta? Úspěšně dokončili marketingovou kampaň? Cokoliv, co je reálný výsledek jejich práce vám dává najevo, že se uchazeč právě na výsledky soustředí. A to přece chcete, ne?
Podezřelost informací
Není pochyb o tom, že by kandidát ve svém životopisu neměl lhát. Proto když budete mít sebemenší podezření, že něco nesedí, nebojte se oslovit firmy a školy, které si uchazeč do životopisu uvedl. Máte na to právo.
Upřímnost je vlastností, kterou by měl od svých zaměstnanců vyžadovat každý. Zajišťuje jejich schopnost jednat s vámi i s kolegy na rovinu. Od někdo, kdo lže už v životopisu nebo na pohovoru, to rozhodně nemůžete čekat.
Přečtěte si také:
- CEO se podělil o nejlepší odpověď, jakou za 20 let při pohovoru na "řekněte mi něco o sobě" dostal
- Mileniálové rádi mění práci, ale jejich CV pravidelně obsahují tyto 3 zásadní chyby
- Investor, který předpověděl krizi v roce 2008, tvrdí, že na trhu vidí novou podobně velkou bublinu
- Apple na tajné prezentaci odhalil svou budoucí vizi a produkt, který jednoho dne nahradí iPhone
- Dolarovým milionářem už ve 26 letech. Přesto šetří 97 % svých příjmů a za 2 věci odmítá utrácet
@tomasdurcak ani na LinkedIn foto nemam a aktualne jsem ke svym 45 narozeninam upgradovala CV odstranenim i data narozeni. Úspěšně jsem prošla videopohovorem aniž by se mě na to někdo ptal. Takže za mě foto k CV ne. Navic mam zkusenosti, ze se v nekterych firmach na pohovor vybira podle fotek uchazecu, tj. ktera slecna se nejvic sefikovi oddeleni libi.