Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.12.2019 4 minuty čtení

Tyhle zaměstnance neberte: 5 varovných signálů v jejich životopisech

Každý podnikatel chce být obklopen týmem talentů a profesionálů – lidí, na které se bude moci spolehnout. Životopis je to první, co dostanete do rukou. A pokud se v něm objeví jedna z následujících 5 věcí, radíme zpozornět!

Pravopisné chyby

Hledáte někoho se smyslem pro detail? Měli byste. Ten je potřeba v každé práci, ať už jde o zedníka nebo o marketingového specialistu. Překlepy a pravopisné chyby v životopisu či motivačním dopisu vám napoví, že si na něm kandidát nedal dostatečně záležet. Většina náborářů okamžitě kandidáty s chybami v CV vyřazuje z konkurzu. 

Podle průzkumů obsahuje pravopisné chyby nebo překlepy až 58 % všech životopisů. Vyberte kandidáta s bezchybným psaním a oddělíte zrno od plev.

Velké časové rozestupy mezi zaměstnáními

Klasickým varovným signálem je také podezřele dlouhá pauza mezi zaměstnáními. Není neobvyklé, že se objeví prodleva v délce týdnů či několika měsíců, ale pokud je delší než půl roku, musíte se na ni uchazeče zeptat na pracovním pohovoru. Je možné, že se vzdělával, cestoval nebo řešil rodinné problémy. Každopádně musí být schopný a ochotný vám to vysvětlit. Pokud se bude snažit kličkovat, raději ho neberte.

Neaktuální reference

Reference jsou pro zaměstnavatele důležité. A je jasné, že vám uchazeč dá kontakt na zaměstnavatele, který o něm pravděpodobně bude hovořit v superlativech. Problém ale může nastat, když u tohoto zaměstnavatele pracoval dříve než třeba před pěti lety. Vy nepotřebujete vědět, jaký zaměstnanec byl před pěti lety, ale jaký zaměstnanec je teď.

Pokud v životopisu už nespatříte žádné další podezřelosti, neházejte uchazeče hned přes palubu. Nebojte se ho kontaktovat a požádat ho o novější reference, třeba byste kvůli tomu mohli přijít o talent!

Přílišná obecnost

„Jsem entuziastický a rychle se učím.“ Řekne vám to snad, jestli umí kandidát pracovat s Excelem? Jestli dokáže vytvořit grafiku webové stránky? Jestli má certifikát z jazykových znalostí? Ne. A víte proč? Pravděpodobně těmito dovednostmi a znalostmi neoplývá. Vy přeci víte, co od uchazeče potřebujete. Víte, co hledat. A když místo toho v životopisu najdete jen snůšku neurčitých frází a klišé, raději neztrácejte čas.

Také si dejte pozor na to, aby u pracovních pozicí měl kandidát napsáno, co přesně bylo jeho pracovní náplní. V dnešní době si každý, kdo sdílí pár příspěvků na Facebook, říká „Social media specialist“, ale pravda to být nemusí.

Nedostatek úspěchů

V dnešní době byste neměli hledat v životopisu pouze dokončené vzdělání a předchozí pracovní pozice. Na pohovor zvěte kandidáty, kteří v životopisech mají konkrétní výsledky. Dokázali zvednout obrat firmy? Získali pro firmu důležitého klienta? Úspěšně dokončili marketingovou kampaň? Cokoliv, co je reálný výsledek jejich práce vám dává najevo, že se uchazeč právě na výsledky soustředí. A to přece chcete, ne?

Podezřelost informací

Není pochyb o tom, že by kandidát ve svém životopisu neměl lhát. Proto když budete mít sebemenší podezření, že něco nesedí, nebojte se oslovit firmy a školy, které si uchazeč do životopisu uvedl. Máte na to právo.

Upřímnost je vlastností, kterou by měl od svých zaměstnanců vyžadovat každý. Zajišťuje jejich schopnost jednat s vámi i s kolegy na rovinu. Od někdo, kdo lže už v životopisu nebo na pohovoru, to rozhodně nemůžete čekat.

Přečtěte si také:

 

#pohovor #HR #podnikani #zivotopis #cv #tipy

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Pokud by měl někdo v životopise mezi posledním (úspěšným) projektem a současností třeba 9 měsíců prodlevu a neměl by zájem mi říct, co během té doby dělal, myslím, že by mi to nevadilo. Jinak fajn tipy, ty konkrétní výsledky ještě stále dneska moc nefrčí a co je nejhorší - mnoho lidí o nich ani moc nemá přehled, takže když si je pak do CV doplňují zpětně, často si musí trochu vymýšlet.
  +4
 • Ty obecné řeči, to je mor dnešních životopisů, každý je flexibilní, proaktivní, pozitivní...a realita je takové, že v kanceláři sedí plno "depresivních konzerv" :D
  +2
 • Toto je klasický pohled HR který si nechce takzvaně ušpinit ruce. Když například vyřadí kandidáta který má v CV pravopisné chyby tak si jistě obhájí u svého šéfa Je by mně zajímalo jak bude pak například obhajovat že nevzal vědomostně nejlepší kandidáta (příklad vývojář a spol kteří se zákazníky naprimo většinou nekomunikuji a proto to nepovažuji za tak důležité člověka kvůli tomu vyřadit)
  0
 • A čo hovoríte na fotky v životopisoch? Je to nutnosť alebo nie sú potrebné? Často sa ľudia pozastavujú nad tým, že ak nemá niekto fotku v CV, tak je to neistá osoba, nechce sa ukazovať, hanbí sa za seba a podobne. Podľa mňa je to hlúposť, ja sama som pozvala na pohovor človeka bez fotky v CV a nakoniec bol z kandidátov najlepší :)
  0
  • Určitě to nepovažuji za nutnost, ale jsem spíš pro. Kromě toho, že zaměstnavatel předem ví, jak kandidát vypadá a bude mít pocit „povědomosti“, si také ověří, jestli je kandidát schopen přiložit vhodnou fotku, v odpovídající kvalitě, dobře oříznutou atd. Díky vizuálnímu vjemu zároveň zvyšuje uchazeč šanci, že si ho nadřízený po prvním prolétnutí životopisu lépe zapamatuje, což nikdy není na škodu.
   0
  • Asi na to neexistuje jednoznačná odpověď. Na jednu stranu se jako zaměstnavatel můžu chytit do pasti "prvního dojmu", protože ať chceme nebo nechceme, vzhled pro nás hraje roli, a tím se můžeme připravit o potenciálně zajímavého kandidáta. Na stranu druhou, jak píše Natali, přítomnost fotky nám může ukázat zodpovědnost a pečlivost daného kandidáta. Takže za mě fotky ano, ale nebrat je jako rozhodující faktor.
   0
  • Stačí poslat odkaz na svůj LinkedIn a mají to i s fotkou, ať se jim to líbí nebo ne. :D
   -1
  • @tomasdurcak ani na LinkedIn foto nemam a aktualne jsem ke svym 45 narozeninam upgradovala CV odstranenim i data narozeni. Úspěšně jsem prošla videopohovorem aniž  by se mě na to někdo ptal. Takže za mě foto k CV ne. Navic mam zkusenosti, ze se v nekterych firmach na pohovor vybira podle fotek uchazecu, tj. ktera slecna se nejvic sefikovi oddeleni libi.

   0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím