Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se

CEO se podělil o nejlepší odpověď, jakou za 20 let při pohovoru na "řekněte mi něco o sobě" dostal

Pokud se budete ucházet o jakoukoli atraktivnější práci, ve které aspoň trochu záleží na vaší osobnosti, nepochybně tuto otázku nebo nějakou její alternativu dostanete.

CEO společnosti Korn Ferry International, která je největší HR firmou na světě specializující se na hledání manažerů a vedoucích pracovníků, říká větu "řekněte mi něco o sobě" na prakticky každém pohovoru již 20 let.

Která odpověď však Gary Burnisonovi za tu dobu nejvíc utkvěla v paměti? Jedna žena mu řekla: "Vylezla jsem na nejvyšší horu každého světadílu včetně Everestu."

Jasně, někdo, kdo pokořil tzv. "Seven summits" neboli stanul na nejvyšších vrcholech všech 7 kontinentů, vás zaujme i kdekoli mimo pracovní pohovor. Skutečnost, že dotázaná žena tohoto výjimečného úspěchu dosáhla, však nebyla tím hlavním důvodem, proč mezi ostatními kandidáty v pozitivním slova smyslu vyčnívala.

Aby si vás druzí pamatovali

Když vám přijde na pohovor 10 lidí a vy každého postupně poprosíte, aby vám o sobě něco řekl, dostane se vám u 9 zpravidla odpovědi, která je de facto jen odrecitováním jejich životopisu.

Tato kandidátka se ale podělila o něco, co se až tolik netýkalo její pracovní kariéry, ale zato mnohem víc ukazovalo, kdo se za tím kusem papíru s výčtem kariérních úspěchů skrývá: osoba, která je dobrodružná, zvědavá, cílevědomá a disciplinovaná. Je také téměř jisté, že člověk s takovým koníčkem nebude mít problém využít poučení z předchozí praxe pro řešení nových výzev.

Zaujatý Burnison se ženy zeptal, co jí jako první proběhlo hlavou, když se ocitla na vrcholu Mount Everestu. A k jeho překvapení se mu nedostalo žádného filozofického pojednání o tom, jak si uvědomila, že dosáhla něčeho, co si většina lidí nedokáže ani představit. Žena naopak odpověděla: "Jak se zatraceně dostanu zpátky dolů?" To podle zkušeného náboráře ukázalo na její výbornou schopnost používat při komunikaci s ostatními humor a pokoru.

Ihned mu bylo jasné, že na druhé straně stolu sedí vysoce kvalifikovaná osobnost, kterou by ve svém týmu chtěl mít každý - a tento dojem na něj žena dokázala udělat za méně než minutu vzájemné interakce.

Zapište se do paměti

Abyste během svého dalšího rozhovoru s nadřízeným, investorem, nebo HR osobou zaujali a vystoupili z řady ostatních, nemusíte si hned balit ruksak a vyrazit na nejvyšší kopec ve vašem okolí. Burnison na základě své praxe radí tyto 4 zásady, kterých byste se měli držet, aby si vás druhá osoba po větě "řekněte mi něco o sobě" dobře zapamatovala:

1. Riskujte a buďte osobní

Většina lidí se snaží především pochlubit svou praxí a ukázat, na kterých projektech se podíleli. Nebojte, na tohle bude času dost. A navíc - předpokládejte, že dotazující osoba už váš životopis viděla a později se vás určitě na bližší informace o vašich profesních úspěších a dovednostech zeptá. Když máte říct něco o sobě, je to pro vás pozvánka, abyste o sobě sdělili něco zajímavého či úsměvného, co vás charakterizuje mimo práci.

2. Nenuďte

Až se budete chtít pochlubit něčím zajímavým, nezapomeňte také na formu, kterou informaci sdělíte. Neměla by být příliš detailní, spíš heslovitá, aby šla snadno zapamatovat. Například: letos jsem dokončil/a svůj první triatlon, účastním se sportovních závodů, mám za sebou službu na zahraniční misi u armády, umím výborně hrát na klavír, nebo sbírám historické odznaky, řády a vyznamenání z druhé světové války.

Burnison připouští, že už mu o sobě lidé vyprávěli leccos a setkal se s manažery, kteří byli zároveň vyhlášení mistři suši nebo sochaři z ledu. Nakonec není tak důležité, co zajímavého chcete sdělit, ale abyste to sdělili jasně, stručně a mělo to ideálně aspoň nějaké napojení na případnou práci/projekt, do kterého se skrz pohovor snažíte dostat (jsem sportovec - jsem disciplinovaný a jdu si za svým; tesám sochy z ledu - mám cit pro design a nechybí mi trpělivost; sbírám vyznamenání - je to diverzifikace mého portfolia, díky samostudiu se vyznám na tomto trhu, vybudoval jsem si zde svépomocí i významné kontakty).

3. Ukažte, co vás pohání

Jinými slovy tazateli řekněte, proč každé ráno vstáváte z postele. Zajímá ho totiž, co je vaším motorem a vaší hlavní vášní. Nezáleží až tolik na tom, jak velké jsou vaše úspěchy. Klíčové je ukázat, že máte chuť a zájem i nadále se zlepšovat. Když jsou lidé motivovaní podílet se na něčem, co je samotné přesahuje, co má smysl a význam, přináší jim to víc uspokojení.

4. Autentičnost nadevše

Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete u pohovoru udělat, je být sám sebou. Burnison radí opravdu se uvolnit, na nic si nehrát a za všech okolností říkat pravdu. Nepřistupujte k rozhovoru, jako byste se zrovna snažili získat roli v novém hollywoodském trháku. Zkušený náborář dokáže velmi rychle poznat, že na něj zkoušíte hrát nějakou "nacvičenou roli". Stejně tak se nevyplácí nafukování vlastních činů a úspěchů. Ono se nakonec ukáže, že jste si to vymysleli, což v důsledku zpochybní i všechno pravdivé, co o sobě tvrdíte.

#osobnirozvoj #interview #pohovor #kariera #cv #uspechy #chovani #komunikace #autenticita #motivace #vasen #praxe

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se