V ne příliš vzdálené budoucnosti se možná budeme na iPhone, který s sebou nosíme v kapse, tašce či kabelce, dívat jakožto na zbytečnost.
Nebo se aspoň zdá, že tomuto vývoji věří Apple a chystá se do něj investovat. Vyplývá to totiž z informací, které unikly z údajné neveřejné prezentace společnosti, na které byly mimo jiné prezentovány plány na několik nadcházejících let. Ty hovoří o brýlích s rozšířenou realitou, které Apple plánuje vydat v roce 2022. O rok později by pak měl dorazit nový - a lépe vypadající - model. Informace, jež měly z prezentace uniknout, přinesl web The Information.
Apple podle nich mimo jiné očekává, že během deseti let chytré brýle podporující rozšířenou realitu zcela nahradí dnešní chytré telefony a udělají z nich zastaralou technologii.
Rozšířená realita (Augmented reality, AR) je technologií, jež dokáže na displeji do reálného světa vkládat virtuální prvky, které nějakým způsobem poskytují kontextové informace. Může jít o cokoliv od šipky navigace ležící na ulici, která vám ukazuje cestu po zajímavé informace o budovách, kolem kterých zrovna procházíte či projíždíte. A ano, v rozšířené realitě se samozřejmě mohou objevit i reklamy. Virtuální realita, která je dnes asi známějším termínem, je odlišnou technologií, jež vás kompletně přesune do virtuálního světa, zatímco rozšířená realita pouze obohacuje naší realitu.
O tom, že Apple do budoucna s využitím rozšířené reality počítá ve velkém, již CEO společnosti Tim #Cook veřejně mluvil hned několikrát. Novější typy iPhonů už dnes s rozšířenou realitou umějí pracovat a nabízí například měřící aplikaci, která vám skrz fotoaparát telefonu umožňuje měřit délku či výšku libovolných objektů, místností atp. To má být ale jen začátek.
Fámy o tom, že Apple pracuje na brýlích podporujících AR, se šíří již pár let. Letos se dokonce objevily nepotvrzené informace, podle kterých společnost plánuje první model brýlí vydat již příští rok. Myšlenka je taková, že by uživatelé nosili brýle, na něž by dostávali všechny důležité informace, jako jsou zprávy, hovory či video konference. V podstatě veškeré notifikace, které se dnes objevují na zamčené obrazovce telefonu.
Únik informací z údajné prezentace je prvním svého druhu. Nikdy před tím se zatím nestalo, aby z velmi tajnůstkářského hlavního sídla společnosti unikla podle všeho potvrzená informace. Uniklé informace jsou navíc o to zajímavější, že nemluví o novém iPhonu, tabletu či hodinkách, ale o tom, jak bude vypadat budoucnost poté, co vlajkové lodi Applu a dítěti Steva Jobse zazvoní umíráček.
Co nás čeká za iPhonem, je ostatně jednou z nejdůležitějších otázek, které si dnes Apple musí klást. Produkt, jež nastartoval masivní globální úspěch společnosti, totiž pomalu a jistě z pohledu prodejů zpomaluje, což má několik logických důvodů. Poptávka je sice stále na poměry trhu velmi slušná, ale lidé si už dnes své iPhony nechávají delší dobu a nemají zájem tak často je měnit.
Předně lze dnešní chytré telefony již považovat za "hotové produkty" ve stejném smyslu, jako například notebooky. Očekáváte, že nová generace přinese lepší výkon, lepší výdrž, lepší displej a podobné věci, ale žádnou zásadní změnu, která zcela změnila způsob, jakým dnes notebooky či chytré telefony každý den používáme, už na obzoru nenajdete. A za druhé, každoroční koupi nového (z velké části téměř stejného) telefonu mnoha potenciálním zákazníkům rozmluví cenovky, které na sobě nejnovější modely mají.
Apple není společností, která by dnes každý rok na trh uváděla zbrusu nové revoluční produkty, a tak se zejména letos ve velkém místo produktů soustředila na služby, které mají dotvořit již existující ekosystém společnosti a zajistit, že se z něj zákazníkům bude chtít ke konkurenci odcházet zase o trochu méně. Mezi hlavní pilíře služeb patří Apple Music, Apple TV(+), Apple Arcade a další. Tento únik však naznačuje, že společnost snad nezapomíná ani na budoucnost svého hardwaru, jehož kořeny se budou nacházet nejspíš v AR.
Otázkou do pléna pak je, zda se Applu podaří udělat se svými brýlemi stejnou díru do světa jako s gigantickým byznysem okolo iPhonů. Pokud ano, nebude to zdaleka poprvé, co se společnosti podaří dramatickým způsobem změnit způsob, jakým žijeme a pracujeme. V tomhle je Apple ostatně historicky přeborník. Navíc se zdá, že na to nebude sám, jelikož i další technologičtí giganti jako #Microsoft a #Google po AR pokukují a vidí v něm klíčovou technologii pro své budoucí produkty.
Hlavní otázka je nasnadě - zatímco úspěch Apple Watch lze přisoudit tomu, že nosit na zápěstí hodinky je zcela běžná věc, na kterou je zvyklý prakticky každý, ne každého může pozitivně zaujmout myšlenka nošení zařízení, které má nahradit jeho telefon, na obličeji a neustále před očima. Vadilo by vám to?
#aktuality #apple #iphone #budoucnost #vize #rozsirenarealita #ar #bryle #hardware