Možná vám končí stavební spoření podobně jako mně, nebo jste obdrželi mimořádné odměny v práci. Také byly plošně všem zaměstnancům sníženy daně, co kdybyste namísto okamžité spotřeby tyto peníze do konce roku spořili a pak je začátkem příštího roku jednorázově investovali? Stejně tak jste mohli inkasovat nějakou menší částku v dědickém řízení nebo jste prostě v posledních letech žili pod své možnosti a nyní disponujete zajímavými úsporami, pohotovostní fond je dostatečně saturovaný a vy přemýšlíte, jak naložit s finančním přebytkem.
Mám pro vás jeden návrh. Co kdybyste peníze dlouhodobě investovali na akciovém trhu a pak na ně prostě zapomněli? Možná vás výkonnost vaší investice za 30 let mile překvapí. Jakou myslíte, že byste dnes museli investovat jednorázovou částku, aby se proměnila za zmiňovanou dobu v milion korun? ?
I tak exaktní pole, jakým je burza, potvrzuje do vysoké míry filozofické tvrzení, že čas je nejcennější komodita...
Tady jsem si do nadpisu vypůjčil komentář, pod článkem Buďte připraveni na nejhorší. V letošním roce se mohou americké akcie propadnout o 20 %. Chcete vědět proč? od @reznicekjan1, protože se v něm skrývá ta nejpodstatnější věc, kterou byste o akciovém trhu měli vědět. ?
Akciový trh je totiž velmi chytrým prostředkem, jak generovat bohatství a nemusíte investovat ani mnoho peněz, abyste dosáhli významného zisku. Stačí, pokud svým investicím dáte dostatek prostoru pro růst a necháte působit vliv složeného úročení.
Chcete příklad z praxe? Pak vám dám odpověď na otázku zmíněnou v nadpisu. Pokud byste dnes investovali 58 000 Kč a nechali tyto peníze „pracovat“ po dobu 30 let se zhodnocením 10 % ročně, skutečně byste bez jakékoliv další aktivity po zmíněném časovém období dosáhli na částku 1 000 000 Kč.
Pokud byste pak každý měsíc k původní investici 58 000 Kč, investovali ještě každý měsíc pravidelně pouhých 500 Kč měsíčně, konečná hodnota vaší investice by byla dokonce 2 000 000 Kč.
Čas je pro zhodnocení vašich investic naprosto klíčový, protože čím déle necháte své peníze růst, tím více vyděláte. Proto je také důležité začít s pravidelným investováním, jakmile je to možné.
Kam vložit své peníze, abyste získali z investice maximum?
Samozřejmě záleží na situaci každého jednotlivce, můžete využívat doplňkové penzijní připojištění, případně uvažovat o pravidelném investování na akciových trzích. Pokud zůstaneme čistě u potenciálního zhodnocení, pak se jako vhodná volba jeví právě pravidelná investice.
Pokud se rozhodnete investovat na akciovém trhu, je zásadní zajistit, abyste investovali na správných místech. Investice všech vašich peněz do jediné akcie může být receptem na katastrofu. Ačkoliv sám momentálně koketuji s myšlenkou, že bych podstatnou část svých volných peněz investoval do akcií #Apple, stále si nejsem jistý, zda se jedná o moudrý krok. Investiční portfolio dlouhodobého investora by mělo být dostatečně diverzifikované.
Pokud byste se rozhodli pro investování do jednotlivých akcií, investujte alespoň do 10-15 titulů v různých průmyslových odvětvích. Byť může budoucnost jakékoliv společnosti vypadat sebelíp, každému investorovi hrozí jistý faktor X, který nemůže ovlivnit. (pozn. právě jsem přesvědčil sám sebe, že moje úvaha o výrazné investici do akcií Apple je nesmysl. ?) Tuto myšlenku si uvědomoval už Benjamin Graham, otec hodnotového investování, a nevím, proč by se na ní dnes mělo něco měnit.
Mnohem vhodnější tak je investovat prostřednictvím ETF, což jsou velké kolekce akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů spojených do jediné investice. Jednotlivá #ETF i akcie můžete nakupovat prostřednictvím brokerů, které objevíte na Market Place Warengo – XTB, Degiro, eToro.
Přesná alokace vašich peněz pak bude do značné míry záviset na vaší toleranci vůči riziku a investičním stylu.
Pokud si nejste v těchto otázkách jistí, pak vám může investice do ETF obstarat i prostředník, který vám s nastavením vhodné investiční strategie pomůže.
Pokud toužíte po zkoumání jednotlivých investičních příležitostí a jste-li ochotní podstoupit větší riziko, můžete preferovat investici do jednotlivých akcií.
Pokud máte vyšší averzi vůči riziku a preferujete jednodušší investiční přístup, pak pro vás budou lepší alternativou právě zmiňovaná ETF.
Bez ohledu na to, kam se rozhodnete investovat, dbejte na dlouhodobý investiční přístup. Zaměřte se na kvalitní společnosti, případně ETF, kterým se bude na dlouhém časovém horizontu pravděpodobně dařit a vaše investice vám přinesou zajímavé bohatství, aniž byste se museli přehnaně snažit.
Nezapomínejte pak na zmíněné: „I tak exaktní pole, jakým je burza, potvrzuje do vysoké míry filozofické tvrzení, že čas je nejcennější komodita...“
---
PS nenašel jsem na internetu českou kalkulačku složeného úročení, proto jsem musel použít americkou a počítat s dolary, pokud byste zadali stejné korunové hodnoty tady do kalkulačky MONETY, dosáhli byste při výpočtech zhodnocení 58 000 Kč stejné cifry v korunách.
#akcie #jakinvestovat #investovani #dlouhodobeinvestovani #cas #navratnost #zisk #pravidelneinvestovani #etf #fondy #jednotliveakcie #aktivniinvestovani #pasivniinvestovani #investicnistrategie
Děkuji za článek. Efekt složeného úročení je potřeba dobře vidět, aby člověka zaujal, aby jej člověk správně pochopil a následně pro jeho realizaci ve svém životě začal něco dělat. Tento a podobné články jsou tomu značně nápomocné. ?
Mám tip pro "už náš web warengo". ? Co kdyby na webu přibyla někde nahoře na stálo "investiční kalkulačka", která by umožňovala čtenářům provádět své simulace při hledání svého řešení dle vlastních možností. Aby podobné výsledky z článku si mohl spočítat každý.
Vím, tyto kalkulačky jsou na jiných webech...ale právě proto, proč by nemohly být na tom našem? Aby to bylo všechno pěkně pohromadě. ?
díky za komentář...na kalkulačce se pracuje :-) taky mi tady chybí, byla by relevantní u víceročlánků...