8 minut čtení

7 snadných tipů, jak žít pod své možnosti a dosáhnout tak snáze a dříve finanční nezávislosti

Pokud chcete zbohatnout nebo dokonce dosáhnout finanční nezávislosti, to nejdůležitější, co můžete udělat, je žít pod svými možnostmi. Proč?? Více vám napoví následující text.

Život pod vašimi možnostmi vám umožní ušetřit měsíčně část svého příjmu a zaplatit si takříkajíc sami sobě. Každou jednotlivou měsíční úsporu lze investovat a zdárně tak v průběhu času budovat své jmění. Rád bych se s vámi podělil o 7 jednoduchých kroků, jak nežít od výplaty k výplatě a postupně si prošlapat cestu k finanční nezávislosti. Pojďme začít základní otázkou:

Měli byste žít pod své možnosti?

Pravděpodobně hned první otázka, která vás po přečtení nadpisu napadla. Upřímně si nejsem jistý, proč napadá tak velké množství lidí. Je to asi proto, že většina lidí neví, co vlastně znamená žít pod svými možnostmi. Jednoduše: měli byste utrácet méně, než vyděláte.

Možná tato otázka vyvstává na mysl, protože si lidé myslí, že život pod vlastními možnostmi představuje doslova škudlení každé koruny a téměř asketický život, který si ani nelze užít. Jen pro informaci – to není koncept, který bych hodlal obhajovat.  

Ne, život pod vašimi možnostmi je více o prioritizaci vašich výdajů. Jde o to, abyste si osvojili ty správné návyky a nastavili svou mysl tak, abyste každý měsíc spotřebovali méně, než kolik vyděláte, aniž byste se museli výrazně omezovat. Jak tedy na to krok za krokem?

1. Veďte si pravidelný rozpočet a sledujte stav svých financí

Nejprve se musíte naučit sestavit rozpočet. Rovnice života pod vlastními možnostmi je poměrně jednoduchá. Od svého příjmu odečtete výdaje a výsledek by se měl rovnat kladnému číslu.

Pravděpodobně máte dobrou představu o tom, kolik stojí obědové menu ve vaší oblíbené restauraci, pokud si ale nesestavujete rozpočet, je těžké porozumět vašim výdajovým zvykům, které nakonec rozhodnou o vašem úspěchu či selhání. Jde o to, že malé nákupy se sčítají a pokud nesledujete své výdaje jako celek, je dosažení života pod vašimi možnostmi mnohem obtížnější. Jakmile se však naučíte zaznamenávat veškeré vaše měsíční výdaje, garantuji vám, že naleznete prostor, kde lze uspořit zajímavou částku.

Doporučuji vám také sledovat stav vašich osobních financí jako celku. Důvodem je, že sledování vašich financí vám dá motivaci pokračovat v tom, co děláte. Zaznamenávání pokroku je výkonným motorem, který vám nedovolí přestat ve snažení.  

2. Přinuťte se spořit

Další krok asi napadne řadu z vás. Pokud chcete žít pod své možnosti, musíte se přinutit, abyste ušetřili část svého přijmu. Mně se osvědčila teorie: Co nevidím, to se mi nepodaří utratit. Proto doporučuji automatizovat vaše #finance. Přesunujte své peníze ve prospěch úspor nebo investic, aniž byste je vůbec zaregistrovali na svém běžném účtu.

Takový trvalý příkaz zde poslouží naprosto spolehlivě. Nastavte si jeho odesílání v den (maximálně o den později), kdy vám přichází na účet váš příjem. Pokud vám přichází příjem z různých přivýdělků, častěji do měsíce, není až tak důležité konkrétní datum, jako nastavení trvalého příkazu. A jakou částku byste měli odkládat stranou? I když je poměrně rozumným cílem odkládat stranou 20 % vašeho příjmu, jedná se o poměrně ambiciózní plán, tak začněte s částkou, která vás nebude extra omezovat – například 5 %. S prvními pozitivními výsledky se následně dostaví motivace odkládat více.

3. Snižte své majoritní výdaje

Když se snažíte žít pod svými možnostmi, maličkosti se nasčítají a třeba uspoříte i dostatečnou částku. Možná to však stačit nebude. Pak můžete ale také popřemýšlet o zásadních krocích, které vám mohou přinést téměř jackpot.

Pro drtivou většinu lidí je bydlení nejvýznamnějším výdajem. Pokud chcete udělat skutečně velký krok, abyste snížili své výdaje, dokázali byste zauvažovat i o přestěhování? Pokud žijete v bytě, byli byste schopní se přestěhovat někam jinam, kde byste na nájemném ušetřili třeba 2–4 tisíce korun měsíčně?

Uvědomuji si, že to není vždy možné, ale pokud jste ochotní zvážit snížení výdajů za bydlení, byť jen na pár let, uděláte obrovský krok k finanční nezávislosti. A věřte, že někdy se dokonce více vyplatí bydlet v nájmu než se dobrovolně přihlásit do krysího závodu a splácet neúměrně vysokou hypotéku.

4. Snižte výdaje, které nejsou vaší prioritou

Jak jsem psal výše, je vhodné přemýšlet o vašich výdajích v rámci sestavování rozpočtu. Jsou všechny ty nákupy skutečně důležité? Kolik kalhot a košilí zahrnuje váš šatník? A kolik jich nosíte? Patery? Nikoho nenutím do omezování, ale sám jsem rychlou revizí šatníku zjistil, že pravidelně nosím tak 30 % oblečení, a navíc nejčastěji střídám jenom pár kousků. Díky tomuto „uvědomění“ se mi výrazně podařilo snížit útratu za nové oblečení.

Vy můžete přemýšlet o jiných maličkostech, za které utrácíte peníze. Mým „hříchem“ je pravidelné placení obědů. Nejsem zdatný kuchař, pokud vás ale kulinářské umění baví, není důvod k tomu, abyste každý den obědvali v restauraci. Zkuste pro začátek omezit tyto obědy na 3 v týdnu. Jakou částku ušetříte? 1 000 Kč s přehledem. Navíc můžete domácí stravou prospět i svému zdraví.

Dám vám ale i další náměty k přemýšlení – co různá členství, předplatná apod. Jsou pro vás všechny tyto věci pro život nezbytné, nebo byste raději dali přednost splnění dlouhodobých finančních cílů?

5. Snižte své pravidelné výdaje

Můj další tip, jak žít život pod svými možnostmi? Co když existuje způsob, jak ušetřit peníze na běžných výdajích jako je televize, mobilní telefon, energie apod…

Všichni asi znáte nejrůznější srovnávače, přičemž zde nehodlám žádný propagovat. Zkuste si ale nějaký takový najít a porovnat dostupné nabídky služeb s vašimi současnými cenami. Každá ušetřená stokoruna na pravidelných výdajích může být slušným příspěvkem do vašeho investičního fondu.

6. Místo nákupů na úvěr plaťte hotově  

Žít pod svými možnostmi znamená, že za nákupy platíte hotově. Ano, v současné konzumní společnosti je občas náročné nekoupit si nový iPhone, ale raději si na něj našetřete i když by vás jeho splácení stálo „pouhou“ jednu měsíční splátku navíc. Samozřejmě, není to možné u každého nákupu (zejména pořízení bydlení a automobilu) za vše ostatní byste však měli platit v hotovosti.

7. Zvyšte svůj příjem

Můj poslední tip není až tak úplně o výdajích, ale spíše o příjmové stránce. Opět platí, že život pod svými možnostmi je pouze vytváření rozdílu mezi vašimi výdaji a příjmy a velikost tohoto rozdílu můžete ovlivnit nejenom snížením výdajů, ale také zvýšením příjmů. Ačkoliv kombinace obou přístupů je samozřejmě ideálem.

Snižování výdajů je často snazší, zvýšení příjmů však může být mnohem efektivnější. Existuje přitom spousta způsobů, jak vydělat peníze navíc. Takový oblíbený koníček lze v dnešní online době poměrně snadno zpeněžit a postupem času si vybudovat třeba i pasivní příjem.

---

Život pod vlastními možnostmi není nijak složitý. Jak už nyní víte, vyžaduje to pouze utrácet méně než vydělávat, přičemž cest, jak toho dosáhnout je celá řada. Odměna za menší dnešní „oběť“ se vám však může za pár desítek let několikanásobně vrátit.

#osobnifinance #rozpocet #uspory #investice #vedlejsiprijem #knowhow #pasivniprijem #financninezavislost

Hodnocení: +29
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Naprosto souhlasím s vašimi radami! :)) Předpokladem pro aplikaci tohoto všeho je to, o čem nepíšete: mít svůj cíl, pro který toto vše člověk rád podstoupí. Pokud by se cítil jako ubožák a chudák, nedopadne to dobře. Pokud se bude litovat a naříkat, jak on se má špatně a jiní dobře, je to taky nekonečné kolečko. Pokud toto vše bude dělat s pohledem na svůj cíl, který je blízký jeho srdci, nebude to "co je mus, to je hnus". A v důsledku zjistí, jak mnoho věcí vlastně vůbec nepotřebuje! :D Kdo chce, hledá cesty, jak to udělat, kdo nechce, hledá důvody, proč to nejde. Nezaměřuj se na problém, zaměř se na jeho řešení! (T. Goodkind - jedno z čarodějových pravidel)

    0
  • Je to hezký článek a do značné míry pravdivý, ale platí jen od určitého příjmu výše. Lidem, kteří se nachází pod touto hranicí pomůže teoreticky jen podlesní rada, ale ta nemusí být vůbec jednoduše realizovatelná. Taková prodavačka, která bere 20 000,- hrubého má dvě děti a bydlí v bytě 2+1 s těmito tipy nedokáže nic udělat.

    0
    • @suchan máte pravdu. Článek ale píšu z vlastního pohledu a kromě stěhování (raději jsem výrazně zapracoval na příjmové stránce) se mi daří poslední rok aplikovat všechny zmíněné tipy. Asi není možné a ani nemám tu ambici, psát článek podobného typu, který může pomoci opravdu všem (nic proti prodavačce, která bere 20 000,- hrubého má dvě děti a bydlí v bytě 2+1)

      +2
    • @PatrikKudlacek Chápu. Jen jsem chtěl poukázat ne to, že je to občas složitější a více provázané. Třeba změna bydlení, které by znamenalo úsporu se v podstatě rovná zvětšení vzdálenosti od práce kam pak musíte dojíždět. V okolí dobře placených míst se zřídkakdy vyskytují cenově výhodná bydlení. Takže se zase zvednou náklady na dojíždění. Nehledě na to, že nezanedbatelným nákladem je samotný čas strávený na cestě do práce. Takže změna bydlení nemusí přinést ve skutečnosti výraznou úsporu.

      Podobně nesouhlasím ještě s bodem "platit hotově."  Sice chápu psychologický efekt, ale je to z mého pohledu zbytečná komplikace, který, pokud si vedete rozpočet a sledujete svoje útraty, je zcela zbytečný. Osobně toto řeším debetní platební kartou bez kontokorentu, a právě cíleném sledování rozpočtu.

      +1
    • Nikdy žádné pravidlo nebude platit stoprocentně, takže s vámi souhlasím... u mě by ale naopak stěhování za prací znamenalo úsporu na bydlení i časovou úsporu na cestě do práce, ale bydlení v místě, kde jsem momentálně pro mě má zase jiné benefity... 

      "Platit hotově" bylo myšleno vyhnout se nákupům na splátky...jinak souhlasím, že cílené sledovaní rozpočtu je plně dostačující :-)) 

      0