5 minut čtení

Proč byste měli začít investovat ještě dnes? Podívejte se, jak pomohlo složené úročení zbohatnout Buffettovi

Nebylo skládaného úročení už dost? Nikoliv. Dokud bude existovat jediný člověk, který ukládá peníze na spořícím účtu, tak má smysl skládaný úrok omílat. Tady je další skvělý příklad, který ukazuje, proč může být čas mnohem důležitější než peníze.

Zkoušeli jste už někdy překládat na půl kancelářský papír? Přeložili byste ho maximálně 7x, byť byste se snažili sebevíc. S každým přeložením se totiž zdvojnásobuje počet vrstev a po 7. přeložení má papír již 128 vrstev a dále není v lidských silách papír překládat.

Počet vrstev exponenciálně roste a lidský mozek má s chápáním exponenciálního růstu problém. 2+2+2+2+2+2+2 každý dovede spočítat hned. Ale 27? To už tak snadno každý nespočítá.  

Proč mluvím o exponenciálním růstu? Uplatňuje se při skládaném úročení. Přičtete-li k číslu jedna 30x 0,1 výsledkem je číslo 4. Ale (1+0,1)30 = 17,45…Uvedeme-li příklad do praxe, tak za každou investovanou tisícikorunu byste při zhodnocení 10 % ročně, obdrželi za 30 let 17 450 Kč, nikoliv 4 000 Kč.

Není divu, že Albert Einstein údajně prohlásil:

„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, kdo ne, tak ho platí“

Existují určité rozpory, zda tuto větu skutečně pronesl či nikoliv, ale bez ohledu na původního autora citátu jeho logika platí. Síla složeného úročení funguje na akciovém trhu, když vám umožňuje akumulovat zisk mnohem rychlejším tempem díky tomu, že již dosažené zisky můžete reinvestovat. 

Kromě toho Einstein také jednou řekl:

„Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist.“

Nechci se nikoho dotknout, ale ryzím příkladem lidské hlouposti je nepochopení principu složeného úročení, v horším případě jeho ignorance.

Složený úrok je spravedlivý. Měří stejně jak boháčům, tak běžným smrtelníkům a umožňuje i nám průměrným investorům, abychom se stali milionáři. Vezměte si například aktuální průměrný příjem, který se v čistém vyjádření rovná přibližně 28 000 Kč. Pokud by 35letý člověk investoval každý měsíc 10 % svých příjmů se zhodnocením 10 % ročně, do 65 let by si přišel na 5,5 milionu korun.

Mnohem zajímavěji se pak jeví příklad 25letého mladíka, který by si za 40 let přišel dokonce na 15 milionů Kč. Příklad se opírá o předpokládanou návratnost 10 %, což je ekvivalent dlouholetého růstu amerického akciového trhu.

Příklady zajímavé, ale stále zatím teoretické, tak se pojďme podívat na to, jak se vyvíjelo bohatství Warrena Buffetta.

Věštec z Omahy vydělal investováním 70 miliard dolarů až v důchodovém věku

Warren Buffett oslavil loni v srpnu 90. narozeniny a nyní se výše jeho jmění odhaduje na téměř 90 miliard dolarů. Většinu svého majetku však nashromáždil až po padesátce a celých 70 miliard dolarů až v důchodovém věku

A teď si vezměte, že Buffett podnikal první investiční krůčky už ve svých 11 letech, když se spálil při nákupu prvních akcií, které prodal dříve, než měl. V 17 letech rozjel byznys s hracími automaty, který mu za počáteční investici 25 dolarů (cena pořízení prvního automatu) přinesl už za rok zisk 1 000 dolarů. Fungující podnik prodal, za 40násobek původní investice, takže ani není divu, že se Billu Gatesovi později přiznal, že se jednalo o nejlepší investici v jeho životě.

Nutno podotknout, že už tehdy využíval složeného úročení. První automat mu vydělal 25 dolarů za týden a on se rozhodl investovat tyto peníze do nákupu dalšího automatu a takto pokračoval dále. Jeho další aktivity z dospívání mu do 20 let přinesly majetek v hodnotě 5 000 dolarů a ve třiceti se stal již dolarovým milionářem.

Následně se plně vrhl na dráhu profesionálního investora, přičemž se mu dařilo zhodnocovat jeho majetek 22% tempem každý rok.

22 % ročně nemusí vypadat jako výrazný roční růst, ale do 65 let se mu podařilo zhodnotit počáteční milion dolarů 20 000x!

V důchodu už se mu podařilo majetek zvýšit pouze 4,5x v absolutních číslech se však jednalo o dalších 70 miliard dolarů!  

Je zjevné, že mu jeho svědomitost z mládí přinesla ve stáří neuvěřitelný zisk. Hlavní měrou však může za růst svého bohatství děkovat kouzlu složeného úročení, neboť právě dlouhodobý investiční přístup a vysoce nadprůměrná návratnost nakonec přinášejí spoustu peněz, nikoliv schopnost spořit.

Warren Buffett je jen jeden, to ale vůbec nevadí

Samozřejmě by bylo velmi ambiciózní předpokládat, že se někomu z nás bude dařit dlouhodobě dosahovat takové návratnosti jako Buffettovi. Velmi zajímavým mezníkem však je návratnost 7 % ročně, která zajistí, že se hodnota vašich investovaných peněz každých 10 let zdvojnásobí. Dokážete-li však efektivně sledovat tržní výnos, reálně můžete uvažovat i o 10 % ročně.

Úspora peněz a jejich vložení na spořící účet vás bude z dlouhodobého hlediska vlivem inflace okrádat o peníze – hodnota koruny dnes je vyšší než zítra.

Investice na akciovém trhu vám však umožní překonat míru inflace a dosáhnout výnosů, které vám umožní dělat si v budoucnu, co si přejete. Nevadí, že se vám nepodaří vymyslet nový iPhone, není nutné do důchodu pracovat a poté pouze přežívat. Začněte investovat, chcete-li sílu skládaného úročení vidět v praxi, nikoliv o ni pouze číst.

#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #skladaneuroceni #slozeneuroceni #slozenyurok #buffett #dlouhodobeinvestovani

Hodnocení: +54
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.