Warren Buffett se v minulosti nechal slyšet, že je akciový trh místem, kde peníze plynule putují od netrpělivých lidí k těm trpělivým, což je obecně platná pravda. Pokud budete nejenom trpěliví, ale navíc i důvtipní, dostanete se do skupiny investorů, kteří profitují a budují své bohatství.
Pojďme trochu zapracovat na důvtipu a projděme si 9 neuvěřitelných faktů o akciovém trhu, které z vás mohou udělat lepšího investora, kromě toho s nimi můžete také oslňovat své okolí…
Fakt č. 1: Akcie existují delší dobu, než si možná myslíte
Začátečníci mohou být překvapení, jak dlouhou historii už za sebou akciové trhy mají. Pokud definujeme akciový trh jako regulované tržiště, kde mohou lidé nakupovat a prodávat své investice, pak se můžeme vrátit až do 11. století, kdy se ve Francii obchodovalo se zemědělskými dluhy. V 16. století pak vznikl propracovanější trh s dlužními úpisy v Belgii.
První veřejně obchodovatelnou akcií pak byla zřejmě akcie Holandské východoindické společnosti, která byla založena v roce 1602. Dodnes se jedná o veřejně obchodovatelnou společnost, která dosáhla vůbec nejvyšší hodnoty v historii. V přepočtu na dnešní ceny dosáhla hodnota Holandské východoindické společnosti v době největšího rozkvětu na 7,4 bilionu dolarů.
Nejstarší burzou v USA je pak newyorská #NYSE, která vznikla v roce 1792 na dnes již proslulém místě #WallStreet.
Fakt č. 2: Dow Jones index je sestavován jinak, než si řada investorů myslí
#DowJones index považuje řada lidí za vzorek amerického akciového trhu, ve skutečnosti ho však tvoří pouze 30 akcií a mnohem lepší vypovídající hodnotu tak má #index S&P 500 tvořený 500 nejvýznamnějšími americkými akciovými společnostmi.
Komponenty indexu #Dow se navíc každou chvíli obměňují. V současnosti v něm najdete tituly jako #Apple, #Nike nebo #Visa. Zajímavé také je, že na rozdíl od většiny indexů, které váží své komponenty podle jejich tržní kapitalizace je Dow vážen podle ceny, takže akcie s cenou 125 dolarů ovlivní index mnohem méně než akcie s hodnotou 500 dolarů. I proto došlo po splitu akcií Apple k poměrně výrazné obměně indexu a je to také důvod, proč nejsou v indexu obsažené akcie tipu #Google nebo #Amazon.
Fakt č. 3: Nejdražší akcie stojí téměř 350 000 dolarů
Věřili byste, že se akcie jedné konkrétní společnosti obchoduje za 344 tisíc dolarů? Jedná se o akcie třídy A Buffettovy #BerkshireHathaway. Akcie, které se obchodují se čtyřcifernými hodnotami jsou poměrně vzácné a akcie #Berkshire jsou pak v úplně samostatné kategorii. Pro zájemce o nákup akcií Buffettova konglomerátu však existují i mnohem dostupnější akcie třídy B, které se obchodují poblíž hranice 230 dolarů za kus.
Fakt č. 4: Existuje více podílových fondů, než si myslíte
Pokud předpokládáte že máte na výběr ze stovek podílových fondů, mýlíte se. Ve skutečnosti jich je na světě více než 122 tisíc všech typů (#akcie, #dluhopisy, #ETF, peněžní trh atd.)! Jenom v USA existuje 6 000 akciových fondů.
Fakt číslo 5: Akciový trh se po propadu zotavuje překvapivě rychle
Mnoho investorů má obavy z korekcí a pádů akciových trhů. Je ale naivní doufat, že se jim vyhnete – protože k nim určitě dojde. Budou si lišit v intenzitě a délce svého trvání, ale obecně se nejedná o události, které by měly dlouhodobého investora znepokojovat.
Od roku 1950 dochází k propadu alespoň o 10 % každých 16-18 měsíců, přičemž k navrácení na původní hodnoty dojde v průměru za 112 dní. Zotavení z 15% propadů pak trvaly v průměru 262 dní a objevují se každé cca 4 roky. Propady o více než 20 % se objevují přibližně každý 6 let a trvají průměrně 401 dní. Letos jsme se však mohli přesvědčit, že zotavení s 30% propadu také může trvat jenom 5 měsíců.
Fakt číslo 6: 55 % globálního akciového trhu tvoří americký trh
Rozhodnete-li se investovat na akciových trzích, velmi pravděpodobně budete nakupovat i americké akcie. Proč? Tento akciový trh tvoří více než polovinu z hodnoty globálních akcií. Americkému akciovému trhu se tak jenom těžko vyhnete.
Fakt číslo 7: Akcie často přinášejí vyšší pravidelný příjem než dluhopisy
Často se investuje do akcií za účelem růstu jejich ceny a do dluhopisů z důvodu výplaty pravidelného příjmu. Ale i akcie mohou nabídnout významný příjem – prostřednictvím dividendy, přičemž právě ty české patří v celosvětovém měřítku mezi premianty, jak můžete vidět v tabulce dividendových výnosů níže. Kromě akcií #Kofola a #Čez se tam nacházejí také dividendoví aristokraté, vyplácející nepřetržitě dividendu alespoň 25 let.
V období nízkých úrokových sazeb, v nichž se nacházíme právě není, není neobvyklé, že spousty akcií vyplácejí vyšší dividendu, než jsou mnohé sazby dluhopisů.
Fakt číslo 8: V minulosti praskla spousta spekulativních bublin
Říkáte si, že jsou spekulativní #bubliny pouze realitou posledních desítek let, kdy jsou podporovány hamižností investorů? Není tomu tak. Bubliny jsou staré jako samotné akciové trhy. Už od vzniku akciových trhů se událo několik doslovných akciových šílenství. V 17. století to byla tulipánová horečka. 19. století praskla bublina, která byla spojená s kolonizačním šílenství.
Stačí trochu zabrouzdat na internetu a dozvíte se víc. Případně se můžete začíst i do nějaké knihy. Osobně doporučují knihu „Tentokrát je to jinak“ od C. M. Reinhartové a K. Rogoffa.
Fakt číslo 9: Úspěšná investiční strategie není žádným tajemstvím
I když se může zdát investiční úspěch na první pohled jako nedosažitelný, nemusí tomu tak být. Zkrátka si to nemusíte komplikovat. Spokojíte-li se s „průměrným“ zhodnocením okolo 7 % ročně, postačí investovat do indexových fondů.
Případně můžete vzít za příklad úspěšné investory a pokusit se výkonnost trhu překonat. Čím více se o akciovém trhu dozvíte, tím větší na vás udělá dojem. A čím více znalostí si osvojíte, tím rychleji poroste vaše investiční portfolio.
#akcie #akciovytrh #investovani #portfolio #strategie #americkeakcie #ceskeakcie
Cože, 350 tis dolarů, tak to je mazec. :)
Je to tak. ? Buffett vzdycky odmítal split akcii berkshire...
@DavidFenderl Pro "běžné smrtelníky" Buffett v roce 1996 vydal Class B akcie, které ještě navíc v roce 2010 byly splitnuty v poměru 1:50. Class A akcie však nikdy (aspoň dokud o tom Buffett bude rozhodovat) žádný split nezažijí.