4 minuty čtení

Tajemství přežití na nestabilním akciovém trhu? Držte se této základní strategie

Akciové trhy od začátku roku 2020 do dneška? Horská dráha, která mohla nejednomu investorovi způsobit pěknou závrať nebo nevolnost. Podobným pocitům se však lze poměrně jednoduše vyhnout, pokud víte, jak na to…

Akciový trh charakterizovala volatilita vždycky, možná proto se stále těší nedůvěře řady potenciálních investorů, kteří dávají raději přednost méně volatilním a také méně ziskovým instrumentům. Loňský i dosavadní letošní rok je však historický extrém, který mohl přivést k pochybám i výrazné akciové nadšence.

Nejenže jsme byli před rokem svědky nevídaného propadu, ale poté následovalo oživení, jaké akciové trhy nepamatují. Co přinesou následující měsíce by vám dokázal prozradit pouze věštec, a pokud byste chtěli sami zpracovávat nějakou prognózu, možná si můžete rovnou hodit mincí a ušetřit tak čas.

I když je však akciový trh extrémně nestabilní, existuje jedno tajemství investování, které vám může pomoci přežít i ty nejhorší krachy – dlouhodobý investiční přístup.  

Dlouhodobé investice vás ušetří stresu i finanční ztráty

Akciový trh je nepředvídatelný dokonce i pro odborníky a kdo by tvrdil opak, bude vám lhát. Je téměř nemožné přesně předpovědět, kdy ceny akcií porostou a kdy budou klesat, což dělá z časování trhů extrémně náročnou disciplínu. Nákup a prodej ve špatnou dobu však může představovat velmi nákladnou chybu, ani nemluvě o stresu.

Když se rozhodnete nakoupit svoje akcie a držet je po dlouhou dobu, nemusíte se tolik starat o krátkodobou volatilitu. Pokud neplánujete prodej svých investic v nejbližší době, v podstatě nezáleží na tom, co právě dělá trh. Takže když akcie momentálně zažívají volný pád, můžete prostě sedět a čekat, až se vaše investice opět zotaví.

Klíčem k úspěšnému dlouhodobému investování je zajištění toho, abyste investovali na správných místech. Pokud vložíte všechny své peníze do momentálně atraktivní akcie a tato společnost nepřežije krach trhu, přijdete o všechno. Investujete-li však do více dlouhodobě stabilních společností, které již historicky prokázaly, že přežily i těžké ekonomické časy, je mnohem pravděpodobnější, že vaše investice obstojí i v těžkých časech nestabilního akciového trhu.

Kam byste měli investovat?

Místo, kam přesně byste měli investovat, závisí do značné míry na vaší investiční strategii a vaší toleranci vůči riziku. Chcete-li riziko omezit, může být nejlepší volbou investovat do indexových fondů.

Indexové fondy sledují výkonnost trhu jako celku, takže pokud dojde ke zhroucení trhu, váš indexový fond se také propadne. Protože se však trh vždy zotavil z kteréhokoliv poklesu, panuje velmi dobrá pravděpodobnost, že tomu tak bude i do budoucna.

Investováním do indexových fondů nedokážete porazit trh, pokud je však vaším primárním cílem, aby vaše investice přežily pokles trhu, poražení trhu nemusí být vaší prioritou. Hledáte-li vyšší než průměrné výnosy, můžete investovat do odvětvových ETF, případně vybírat jednotlivé akcie.

Odvětvová ETF sledují konkrétní průmyslová odvětví nebo segmenty trhu. Jedná se o méně riskantní investiční strategii než investování do jednotlivých akcií, protože poskytují větší diverzifikaci, nicméně nejsou tak bezpečnou investicí jako indexové fondy, neboť se většina z nich zaměřuje na určitá průmyslová odvětví namísto trhu jako celku.

Můžete se také rozhodnout investovat do jednotlivých akcí, což vám dává největší kontrolu nad vaším investičním portfoliem, tato možnost však vyžaduje značné množství zkoumání, abyste zajistili, že investujete do těch správných titulů.

Slovo závěrem

Akciový trh vždy čelil a nadále bude čelit volatilitě, takže neexistuje způsob, jak se jí plně vyhnout. Díky dlouhodobé investiční strategii vás však krátkodobé vzestupy a pády trhu nemusí probouzet ze sna.

Investoři, kteří mají více času na výběr jednotlivých akcí, se mohou pustit do stock-pickingu. Výběr jednotlivých akcií slibuje vyšší výnos než pasivní investování do indexových fondů i odvětvových ETF, pouze minorita investorů je však schopná výkonnost indexových fondů překonat. Ať už si vyberete pasivní nebo aktivní investiční strategii, v prvé řadě myslete na to, že musíte investovat dlouhodobě. Jenom tak bude vaše investiční strategie úspěšná i na nestabilním akciovém trhu.

#akcie #jakinvestovat #investovani #krize #jakprezit #dlouhodobeinvestovani

Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Jedna možnost tu překvapivě chybí: investovat s pomocí Warenga! Je zde čím dál tím víc kvalitních článků se zajímavými investičními tipy. Na jejich základě se dá cca do roka vybudovat slušně diverzifikované investiční portfolio s (nad) průměrnou výnosností. Warengo je v češtině, je zábavné a je zdarma. Co chcete víc? ?

    +3
    • @Dalibor007 Dejte k tomu raději nějaký Disclaimer, aby vás ještě někdo neobvinil z placené propagace. ?

      0