26.08.2020 4 minuty čtení

Překvapivý poražený splitu akcií Apple? Exxon bude vyřazen z indexu Dow Jones - kdo na splitu naopak vydělá?

Exxon Mobil, Pfizer a Raytheon budou nahrazeny v indexu Dow Jones společnostmi Salesforce, Amgen a Honeywell. Hned tři akcie naráz jsou v indexu měněny poprvé od roku 2013. Budou mít tyto změny nějaký vliv na cenu akcií?

Foto: Reuters

Teprve potřetí v tomto tisíciletí dojde najednou k nahrazení tří společností v indexu Dow Jones. V 30akciovém cenově váženém indexu nahradí přední světový poskytovatel CRM systémů, #Salesforce, ropného giganta, #Exxon Mobil, biotechnologická společnost, #Amgen, zaujme místo výrobce léčiv, #Pfizer, a softwarový a průmyslový konglomerát, #Honeywell, nahradí předního světového dodavatele vojenské techniky, #Raytheon.

Změny byly podníceny krokem společnosti #Apple, která se rozhodla ke splitu svých akcií v poměru 4 ku 1. Nečekané rozhodnutí má za následek snížení váhy technologického sektoru v indexu, na což nyní navazují poměrně překvapivé konsekvence.

„Ohlášené změny pomáhají kompenzovat snížení váhy technologického sektoru v indexu. Pomohou také diverzifikovat index odstraněním společností podobného zaměření a přidáním nových podniků, které lépe odrážejí strukturu americké ekonomiky,“ uvedlo vedení indexu Dow Jones.  

Apple se připojil k indexu v roce 2015 krátce po předchozím rozdělení akcií. Nyní se očekává opětovný split po konci pátečních obchodních hodin, přičemž se jedná o velmi vzácný tah v rámci akcií indexu Dow Jones.

Od roku 1980 proběhlo pouze třikrát rozdělení akcií v poměru 4 ku 1 a to v případě akcií #Visa v březnu 2015, Walt Disney v květnu 1992 a Philip Morris v říjnu 1989. Celkem pak proběhlo od roku 1999 pouze 17 akciových splitů akcií zařazených do nejstaršího burzovního indexu a poslední v poměru 2 ku 1 u akcií #Nike v roce 2005.

Důležitou zprávou je, že nebude nijak narušena současná úroveň indexu. Dělitel využívaný k výpočtu indexu z cen komponent na jejich domovských burzách se změní před otevřením obchodování 31. srpna, tak aby ke změně hodnoty indexu nedošlo. Změní se však pozice Apple. Z největší pozice v indexu se Apple propadné až na pozici 17. První tři místa pak zaujmou #UnitedHealth, Home Depot a nově zařazený Amgen.

Zdroj: finance.yahoo.com

Akcie společností, které budou nově do indexu zařazeny ihned po oznámení zprávy vzrostly kolem 4 %, zatímco vyřazené se o 1,6-3 % propadly. Nemělo by však jít o dlouhodobý trend.

Můžou být nově vstupující společnosti příležitostí k investici?

Historicky se projevuje u akcií, které jsou nově zařazeny či vyřazeny z indexů tzv. „Efekt Indexu“. Pamatujte, že společnosti jsou běžně přidávány a odebírány z různých indexů a na jejich reálné hodnotě by se to nemělo nijak projevit (to ovšem nevyprávějte investorům do akcií #Tesla a Apple, jejichž split by se také neměl nijak na hodnotě akcií projevit a čeho jsme svědky…). Důvody k tomuto kroku mohou být různé – někdy rostou společnosti příliš rychle, jindy zase pomalu. Někdy vede k vyřazení fúze společností nebo akvizice, důvodů může být zkrátka více.

Vstup do indexu nicméně bývá pozitivním impulsem pro růst akcií. Pokud budeme hovořit o indexu S&P 500 pak je v indexových fondech, které kopírují tento index zainvestováno více než 3 biliony dolarů – takže pokud přijme index Standard & Poor's nějakou novou společnost do své rodiny, všechny tyto fondy budou muset koupit akcie nově vstupující společnosti, a naopak prodat akcie vyřazeného titulu. Obvykle však ani tyto prodeje a nákupy dlouhodobě cenu akcií neovlivní.

Tím spíše u indexu Dow Jones, jehož „kopíruje“ pouze jedno ETF – SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust s čistými aktivy vy výši „pouhých“ 21,58 miliardy dolarů. Bude-li se investorská obec chovat racionálně, neměli bychom vidět u těchto akcií velké pohyby, příklady u splitů Applu a Tesly v nedávné době nám však ukazují, že se trh jako celek racionálně chovat vůbec nemusí.

#akcie #americkeakcie #akciovytrh #dowjones #index #dow #blueship #investovani #split #WaltDisney #HomeDepot #PhilipMorris

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.