6 minut čtení

2 nezlomná investiční pravidla, která odhaluje životní příběh Warrena Buffetta

Jedna z nejlepších investičních knih, kterou si můžete přečíst, je Snowball od Alice Schroeder, která ve svém díle výstižně popisuje životní příběh jednoho z nejúspěšnějších investorů všech dob. Z knihy si můžete odnést řadu praktických lekcí.

Hledáte-li investora, v jehož šlépějích byste chtěli kráčet, mnohým z nás jako první na mysli vytane rodák z Omahy a investorská legenda, Warren Buffett. Za 70 let své investorské kariéry už zažil ledacos. I když je pravdou, že nemusí být každému jeho „nudný“ investiční styl po chuti, jedno mu odepřít nelze. Buffett je zatraceně úspěšný a řada z jeho myšlenek je nadčasových a stále platných. Pojďme si tentokrát projít dvě nezlomná investiční pravidla, která by měl znát každý investor.

1. Síla složeného úročení

Čím více peněz máte, tím více peněz pro vás pracuje. Asi tušíte, že už Albert Einstein označil složený úrok za 8. div světa a laureát Nobelovy ceny není jediný, kdo principy složeného úročení adoruje.

Warren Buffett nepopiratelně principům složeného úročení rozumí, využívá je ve svůj prospěch a není v tom sám. Pokud některý z investorů vložil v roce 1964 prostřednictvím Berkshire Hathaway 10 000 dolarů do Buffettových rukou, jeho investice za tu dobu vzrostla o 2 404 748 %! Enormního zhodnocení bylo dosaženo díky opětovnému reinvestování dosažených zisků – Buffett tak plně využil potenciál skládaného úroku.

Věštec o Omahy oněch principů využívá už od úplného mládí, kdy objevil knihu 1001 způsobů, jak vydělat peníze (v originále: 1001 Ways to Make Money), která ho naprosto fascinovala. V knize objevil sílu složeného úročení a ihned aplikoval jeho principy v praxi. Začal kupovat hrací automaty a poté, co mu první automat vydělal dostatek peněz na nákup dalšího, neotálel a hned ho koupil, což mu zdvojnásobilo příjem a za další časové období mu umožnilo koupit dvojnásobný počet automatů. Buffett však neskončil u automatů…

Tím, že se v minulosti společnost Berkshire Hathaway stala pojišťovacím konglomerátem, využíval Buffett po desítky let sílu skládaného úročení – principů, které se naučil už jako mladík při čtení knih. Dokonale k tomu využil pojišťovací činnosti – před výplatou jakéhokoliv odškodnění nejprve obdrží pojišťovna pojistné, což znamená, že můžete využít rozdílu v načasování příchozích a odchozích plateb – nechat pracovat peníze ve vlastním zájmu. Buffett tak využil peníze z pojišťoven k vytvoření dalších peněz a pomohl ke zbohatnutí sobě i akcionářům.

2. Buďte skeptičtí vůči novým zaručeným názorům

V roce 1999 mnozí hovořili o nových pořádcích na akciovém trhu, tehdy to mělo být už jiné. Malé překvapení? Nikdy to jiné není.

Buffett byl extrémně skeptický vůči vysokým oceněním, čímž byly v té době charakteristické internetové akcie. Investorská obec přitom nijak znepokojená nebyla. Podle Buffetta však existují pouze tři tržní podmínky, které mohou vysoká ocenění ospravedlnit:

  1. Úrokové sazby zůstávají nízké nebo dokonce klesají.
  2. Roste podíl ekonomiky v rukách investorů – jinými slovy, zaměstnavatelé a vlády ovládají stále menší podíl ekonomiky.
  3. Ekonomický růst se zrychluje.

Sami si můžete odpovědět, zda jsou všechny tři podmínky v současné době, kdy ohodnocení některých technologických akcií letí vzhůru, splněny.

Buffettův mentor Ben Graham připodobňoval akciový trh z krátkodobého hlediska k hlasovacímu zařízení, dlouhodobě však podle něho funguje jako váha. Neexistuje žádný test gramotnosti týkající se kvalifikace voličů, což nám trh opětovně dokazuje. Ale nakonec to je to právě váha, se kterou je dlouhodobě třeba počítat.

Jinými slovy, z dlouhodobého hlediska jsou mnohem důležitější fakta než názory jednotlivých účastníků akciového trhu. V době nezvyklých ocenění pomáhá, pokud se budete řídit vlastními úvahami podloženými fakty než vnějšími názory. Pamatujte, že se nemusíte nutně mýlit, pokud s vámi většina nesouhlasí, můžete mít pravdu, pokud jsou fakta a úvahy ze kterých vycházíte správné.

Pro tuto situaci se hodí i jeden z méně známých Buffettových citátů: „Zvažte toto, raději byste byli nejlepším milencem na světě a mysleli byste si, že jste nejhorší, nebo byste raději byli nejhorším milencem a mysleli byste si, že jste nejlepší? Pokud si vyberete první možnost, pak je velmi pravděpodobné, že se řídíte spíše fakty než názorem ostatních lidí.“

Ocenění společností jsou v současné době velmi divoká, stačí se podívat jenom na nedávné IPO #Snowflake, kdy šla společnost na burzu s cenou 120 dolarů za akcii. Cena však letěla ihned vzhůru a retailoví investoři měli možnost akcie nakupovat za dvojnásobek. Společnosti mají navíc tendenci využívat peníze z IPO velmi nezodpovědně, pokud dopadne lépe, než se původně očekávalo.

Snowflake se v současné době obchoduje za cca 180násobek výše tržeb. Trh tak nyní už oceňuje budoucí úspěch společnosti, aniž by zatím byl zaznamenán jakýkoliv reálný růst.

Pamatujte, že cena, kterou při nákupu akcie platíte je velmi důležitá, pokud nakoupíte nadhodnocenou akcii, může trvat další roky, ne-li desítky let, než uvidíte další růst, případně také riskujete prasknutí bubliny, pokud společnost nesplní očekávání trhu. Snowflake se může z více úhlů zdát jako zajímavá společnost s potenciálem, její počáteční cena je ale mírně řečeno extrémní.

Je mi jasné, že fanoušci Warrena Buffetta mohou argumentovat, že investorský guru na tomto IPO také participoval, což je pravda, ale cena, kterou zaplatil po započtení před-nákupní slevy, činila 88 dolarů za akcii, nikoliv 240, které bychom zaplatili my. Svou pozici v technologické firmě navíc Buffett už prodal a inkasoval zisk.

#akcie #akciovytrh #investovani #buffett #warrenbuffett #investorskyguru #berkshirehathaway

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.