Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
19.06.2020 5 minut čtení

Proč investovat do dividendových aristokratů?

Dividendoví aristokraté představují vybranou skupinu akcií indexu S&P 500, které za sebou mají 25 let či více nepřetržitě vyplácených dividend. Kromě toho musí tyto akcie splňovat také požadavky na minimální velikost a likviditu.

Proč byste se měli zabývat právě dividendovými aristokraty? Protože ty nejlepší investiční příležitosti vás ochrání před trvalou ztrátou kapitálu a k tomu přidají i zajímavé zhodnocení. Dividendoví aristokraté jsou ti nejlepší z nejlepších. Historicky dlouhodobě překonávají výkonnost trhu. Koneckonců o tom že jsou dividendové akcie základem úspěchu každého akciového investora jsem vás přesvědčoval i v jednom dílu mého investičního průvodce pro začátečníky.

Společnosti pravidelně vyplácející dividendu jsou obecně jedny z nejlepších, které můžete koupit, a to hned z několika důvodů. Akcionáři si mohou vybrat, jak peníze z dividendy využijí a pokud se rozhodnou je reinvestovat, mohou využít síly skládaného úročení a dopomoci si k exponenciálnímu růstu bohatství.

Nejlepší investiční příležitosti vás ochrání před trvalou ztrátou kapitálu a k tomu přidají i zajímavé zhodnocení.

Společnosti spadající do kategorie dividendových aristokratů jsou silné stabilní společnosti, neboť generují zisky navzdory všem vzestupům i pádům ekonomiky.

Investor nežije život filmové hvězdy

Abyste se nemýlili, investicí do těchto společností, nezbohatnete přes noc. Tyto podniky nejsou příliš zajímavé, nejsou nositeli nových technologií, ale co je pro vás důležité? Nakoupit akcie cool podniku, se kterým si užijete spoustu „zábavy“ nebo nudné robustní, avšak rostoucí společnosti?  Investování není o tom, že si užijete spoustu vzrušujících zážitků a zbohatnete přes noc, jak to znáte z filmů. Naopak se jedná o poměrně nudnou činnost, která spočívá v nalezení stabilních společností s potenciálem růstu, do kterých můžete investovat své těžce vydělané peníze.

Vaše bohatství pak roste velmi pozvolna a dlouhodobě. Pokud hledáte vzrušení, vyzkoušejte raději ruletu nebo sportovní sázky.

Výjimka potvrzující pravidlo

Je pravda, že Buffettovo #BerkshireHathaway dividendy nevyplácí. Jeho argument, že může kapitál alokovat nejlépe sám, platí pro něj víc než pro kohokoliv jiného. Sám však využil vyplácených dividend jednotlivých společností ke složení vlastního bohatství.

Investování není o tom, že si užijete spoustu vzrušujících zážitků a zbohatnete přes noc.

O Coca-Cole, #WellsFargo nebo #AmericanExpress jste už pravděpodobně slyšeli. Víte, co mají všechny vyjmenované podniky společného? Dlouhodobě vyplácejí zdravou dividendu a právě #CocaCola už více než 25 let.

Asi si říkáte, jak si v historickém srovnání vedou dividendoví aristokraté oproti zbytku trhu. Pravdou je, že zatraceně dobře.

Pojďme se na to podívat blíže

Za posledních 10 let rostla cena akcií dividendových aristokratů v průměru o 10,36 % ročně v porovnání s 10,8 % indexu S&P 500. Po započtení dividendových výnosů, které byly rozděleny mezi akcionáře, celková roční návratnost investice do dividendových aristokratů vzroste dokonce na 12,36 %.  

Porovnání dividendových aristokratů (bílá) a indexu S&P 500 (modrá)

Zdroj: us.spindices.com

V letech 1991–2018 vykazovali dividendoví aristokraté roční návratnost 12,7 % oproti výnosům indexu 11,3 %. To je 28 let s lepším výkonem. Je třeba podotknout, že během tohoto období zahrnující dvě recese (2000–2002 a 2008) dividendoví aristokraté zaznamenali kromě lepšího průměrného výkonu, také nižší volatilitu.

Vyšší výnosy s nižší volatilitou jsou pak doslova svatým grálem investic. Proto je zkoumání dividendových aristokratů oblastí, ze které můžete vytěžit řadu investičních nápadů.

Které společnosti jsou například mezi touto úzkou skupinou privilegovaných?

  • Coca-Cola
  • Walmart
  •  AT&T
  • Johnson&Johnson
  • Walgreens Boot Alliance a mnoho dalších.

Pravidelně vyplácená dividenda je předzvěstí dobře fungujícího podniku

Všechny výše uvedené veřejně obchodovatelné firmy jsou fantastické společnosti, kdo by je rád nevlastnil? Já osobně mezi nimi mám pár oblíbenců taky. Víte proč dividendoví aristokraté překonávají společnosti, které dividendy nevyplácejí? Existuje pro to několik důvodů, dva však vyčnívají nade všemi:

  1. Společnost, která vyplácí dividendy musí vytvořit zisky nebo dostatečné cash flow, aby mohla dividendy svým akcionářům vyplácet. To vylučuje začínající a ztrátové podniky. Stručně řečeno – nejrizikovější akcie.
  2. Podnik, který konzistentně vyplácí dividendy, musí být mnohem selektivnější ve výběru nových projektů. Protože je část zisku vyplácena prostřednictvím dividend zůstává méně hotovosti na další růst, který tak musí o své budoucnosti mnohem pečlivěji uvažovat. Lepší alokace kapitálu rychleji zvyšuje hodnotu společnosti pro akcionáře.

 

V praxi možná platí i daleko jednoduší myšlenka. Dividendoví aristokraté překonávají trh, protože se jednoduše jedná v průměru o lepší podniky. Teď už myslím víte, proč mají společnosti vyplácející pravidelně dividendu místo ve vašem portfoliu.

Poslední otázkou je, jak určíme, které z nich se do vašeho portfolia nejlépe hodí. K účelu porovnání jednotlivých akciových titulů slouží řada srovnávacích kritérií, o kterých jsem se rozepsal hned ve dvou seriálech. Máte-li zájem o další prohloubení znalostí, můžete pokračovat právě tam.

Průvodce investování pro začátečníky

Jak vybrat první akcii 

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #howto #knowhow #dividendy #dividendovéakcie

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.