Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 20 370.

Zaregistrovat se

13.09.2020 5 minut čtení

3 indexové fondy, které ochrání vaše úspory na penzi před recesí

Investicí do těchto indexových fondů ochráníte své úspory v průběhu recese, která dozajista dřív nebo později opět přijde.

Pokud si bude pandemie covid-19 i nadále vybírat daň na podnikatelském sektoru, mohly by se její dopady také opět projevit na akciovém trhu. Ačkoliv ekonomická recese nemusí být vždy v souladu s chováním akciových trhů, o čemž svědčí i poslední půlrok, personifikujeme-li akciový trh, jedná se o maniodepresivního jedince, u kterého nikdy nevíme, co provede. Pokud by se i nadále ekonomika nacházela v negativních číslech, může se klidně „rozhodnout“ k výraznému poklesu.

Jak jsem v nedávné době psal, ETFka jsou skvělým způsobem, jak si budovat finanční rezervu na stáří. Indexová ETF jsou pak moudrou volbou, pokud máte obavy z poklesu trhu vyvolaného recesí. Vaše obavy jsou oprávněné. K nějakému poklesu s jistotou dojde, je pouze otázkou kdy. Indexová ETF se skládají z desítek i stovek cenných papírů. Rozložením svých peněz mezi stovky různých akcií jsou vaše investice chráněny, pokud se vývoj u několika společností ve vašem portfoliu obrátí k horšímu.

K dispozici je široká škála indexových fondů, a to jak akciových, tak dluhopisových. Některé tak jsou rizikovější než jiné, ale tři zmíněné níže vám mohou dodat dostatek klidu v nejistých dobách.

1. S&P 500 indexové fondy

Jak už název napovídá, tato indexová ETF sledují výkonnost benchmarku amerického akciového trhu S&P 500. Jinými slovy investujete do všech společností tvořících tento index.

S&P 500 zahrnuje (až na výjimky, které nesplňují přísná kritéria pro přijetí do indexu) 500 největších společností v USA a tyto obří podniky pravděpodobně přežijí i ty nejnáročnější ekonomické podmínky. To znamená, že když investujete do indexového fondu kopírující S&P 500, vaše investice jsou rozděleny mezi stovky skálopevných titulů, které mají velkou šanci přežít pád trhu. Věřte mi, že pokud by došlo k masivnímu selhání společností umístěných v tomto indexu, vaše ztrátová investice nebude to nejhorší, co budete muset řešit.

Výkonnost S&P 500 ETF za posledních 5 let. | Zdroj: finance.yahoo.com

2. Globální akciový indexový fond

Index celosvětového akciového trhu, který je podobný indexovému fondu S&P 500, ale jeho záběr je ještě širší. Fondy jako MSCI World Index obsahují tisíce různých společností a jsou považované za měřítko celosvětového akciového trhu.

Vzhledem k tomu, že fondy podobného typu sledují celosvětový akciový trh jako celek, panuje vysoká pravděpodobnost, že se jejich výkonost po propadu opět odrazí vzhůru. V zásadě investujete do malého kousku akciového trhu jako celku, přičemž trh se vždy vrátil zpět po každém krachu, který zažil. Vaše investice tak může být z krátkodobého hlediska zasažena případným propadem, je ale velmi pravděpodobné, že se z tohoto zásahu zotaví, pokud neprodáte…

Výkonnost MSCI World ETF za posledních 5 let. | Zdroj: finance.yahoo.com

3. Fondy dluhopisových indexů

Většina indexových fondů sleduje výkonnost akcií, ale některé se zaměřují i na dluhopisy. Fondy dluhopisových indexů například od společnosti #Vanguard měří výkonost amerických i mezinárodních dluhopisů.

Obecně platí, že dluhopisy bývají méně volatilní než akcie. Investujete-li do dluhopisového indexového fondu, je tedy méně pravděpodobné, že se vaše investice v době nějaké krize výrazně propadne.

Dluhopisy však s sebou nesou na druhé straně jiná rizika. Jsou například citlivé na úrokové sazby, takže pokud sazby vzrostou, může jejich hodnota prudce klesnout. Druhou nevýhodou je, že mohou být také příliš konzervativní. Obecně mají mnohem nižší návratnost než akcie, takže obvykle nabízejí í menší příležitost k růstu, a to může značně ztížit či prodloužit vybudování významného penzijního polštáře.

Výkonnost Vanguard Total Bond Market Index Fund ETF za posledních 5 let. | Zdroj: finance.yahoo.com

Vyvážení rizika a návratnosti

 Investice do indexových fondů může být chytrým způsobem, jak omezit riziko a chránit své důchodové úspory, ale je důležité najít rovnováhu mezi rizikem a návratností. Když jste mladí a do důchodu vám zbývají ještě desítky let, můžete si dovolit agresivnější investiční strategii a většinu svých peněz investovat do akcií. S přibývajícím věkem by se však vaše portfolio mělo stávat konzervativnějším.

Bez ohledu na váš věk je ale stále dobrý nápad alokovat alespoň část svého portfolia ve prospěch akcií, aby vaše investice rostly. Strategií investování do indexových fondu každopádně můžete omezit riziko a maximalizovat svůj zisk, přičemž po vás není vyžadováno studium kvanta informací.  

#akcie #dluhopisy #investovani #investice #etf #fondy #index #indexovefondy #pasivniinvestovani #duchod #uspory

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
8 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut