Určitě už jste četli obecné tipy, jak být produktivní a efektivní. Ale jednou věcí je přinutit se k produktivitě, když se vám prostě jen nechce a druhou věcí je být produktivní, když je svět sužován smrtící pandemií a na vás doléhá jedno opatření za druhým. V takovou chvíli je produktivita ještě větším oříškem.
Jak být produktivní? To je v těchto dnech skutečně otázka za zlatého bludišťáka. Stres některé lidi dokáže k odvedení skvělé práce vyburcovat. Je to ale stres z blížící se zkoušky nebo termínu pro odevzdání práce. Typ stresu, který je nyní kolem nás, je trochu jiný. Ten ze zkoušky nebo náročného úkolu navíc s jeho zvládnutím opadne, ale u toho současného nevíme, jak dlouho bude trvat.
Někteří lidé říkají, že bychom se nyní neměli snažit být produktivní, ale raději odpočívat a být v klidu, ale pak tu jsou lidé, kteří nemají na výběr. Musejí živit svou rodinu, musejí/chtějí udržet při životě svůj byznys. Přečíst si můžete milion různých rad, ale co na vás skutečně bude fungovat, nakonec zjistíte stejně jen metodou pokus a omyl. Některé metody ale fungují u velkého procenta lidí, takže je šance, že budou fungovat i u vás.
Ve skutečnosti jsou tyto techniky vhodné i v normálním světě, ne jen v současné situaci. Z výše uvedených důvodů jsou ale zvláště nyní vhodné, protože vám mohou pomoci překonat všudypřítomný stres a obavy a soustředit se na vaši práci.
Přečtěte si také: Tři jednoduché tipy pro vyšší produktivitu od Zuckerberga, Bezose a Jobse
1) Upravte svůj denní rozvrh podle toho, co vám vyhovuje
Možná jste pevně přesvědčení, že jste noční sova a potřebujete pracovat až po setmění, ideálně v noci. Není to ale jen proto, že vám různé sociální interakce během dne práci znesnadňují? Přes všechny schůzky možná jen na práci během dne nemáte dostatek klidu. Navíc vás neustále vyrušují sociální sítě a tak jste odkázaní na práci v noci.
Nyní máte jedinečnou příležitost experimentovat. Jste osvobozeni od sociální interakce a pravděpodobně nemusíte vůbec opustit svůj dům. Pokud zvládnete vypnout notifikace na mobilním telefonu, možná zjistíte, že začít s prací ráno a mít volný večer není tak úplně špatný nápad. Svůj rozvrh přizpůsobte své produktivitě. Máte-li tu možnost, nenechte se ničím svazovat a pracujte v dobu, kdy se u toho cítíte nejlépe.
2) Vytvořte si seznam priorit na daný den
Se svobodou, kterou nyní možná máte, přichází masivní odpovědnost. Pokud nemáte seznam úkolů a je před vámi celý den, je velmi snadné spadnout do černé díry, jež pohlcuje čas. S pocitem, že máte hodně času, odkládáte úkoly. Ještě než se do něčeho pustíte, zkontrolujete sociální sítě a najednou uteče hodina, ani nevíte jak. Iluze dostatku času způsobí, že dáte přednost odpočinku.
Naplánujte si celý den dopředu. Buďte ostražití v tom, jak prožijete každý okamžik dne. Neznamená to, že nemáte odpočívat, ale i na zábavu a odpočinek by měl být vyhrazený čas. V opačném případě by něco nedůležitého mohlo pohltit čas na jiný důležitý úkol. Rozvrh činnost vás bude udržovat orientované na úkoly a bude tak méně pravděpodobné, že dáte přednost něčemu jinému. Plán si vytvořte den dopředu a pamatujte u toho na své cíle. Zároveň ale dejte prostor odpočinku a zábavě.
3) Úkoly si rozdělte na malé dílčí kroky
Když jste ve stresu, pod tlakem a zažíváte těžkosti, dokáže lidské tělo velké věci, ale zároveň to vede ke zvýšení hladiny kortizolu, a to může negativně ovlivnit soustředění. Velké a komplikované úkoly se pak zdají ještě obtížnější a náročnější. Řešení je ale jednoduché. Rozdělte tyto úkoly na malé kroky.
Možná to znáte - podíváte se na seznam úkolů a i za normálních okolností se vám do toho velkého projektu nechce. Působí to doslova zastrašujícím způsobem a nahání to hrůzu. Oč horší to je v době plné stresu. Vyhýbat se velkým úkolům a plnit jen ty malé ale nejde, nicméně je pravda, že do malého úkolu se pustíte spíše, než do velkého. Vezměte tedy velký úkol a rozdělte ho na malé kroky. Určitě už jste o tomto způsobu četli, ale zkusili jste to někdy? Teď je ten pravý čas. Pak jen postupujte po malých úkolech. Krok za krokem. Nebude to trvat dlouho a onen velký úkol bude hotový.
Nepřemýšlejte o těchto tipech. Vyzkoušejte je. Jedině tak zjistíte, jestli budou fungovat i pro vás.
Přečtěte si také: Triviální strategie, která mi jednou pro vždy doslova znemožnila prokrastinaci
Přečtěte si také: Jak vypadá optimální kancelář pro maximální produktivitu? Má vliv na spánek i nemocnost
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#osobnirozvoj #produktivita #stres #prace #efektivita #strategie #metoda #zpusob #plan #cil #ukol