Warengo Digest #kryptomeny #blockchain #leadershipvkrizi #skolenimzkrize

Legální drogy pro váš mozek? Nootropika – část druhá, žádná syntetika! Všemocné rostliny a přirozené látky

Kouříte? Pijete kávu, čaj? Potom máte možná s nootropiky bohatou zkušenost, aniž byste to věděli. Jaké jiné přirozeně se vyskytující substance lze využít k ovlivnění výkonu svého organického procesoru? A na co si při jejich suplementaci dát pozor?

Co jsou to nootropika a co je důležité vědět před tím, než se pro jejich užití rozhodnete, jsem rozebíral v předchozím článku: TADY

Dnes přikročím rovnou k výčtu těch nejrozšířenějších chytrých drog, které mohou posunout naše kognitivní schopnosti na vyšší úroveň. Některé z nich už konzumujete na denní bázi, aniž byste si plně uvědomovali, co přesně ve vašem mozku způsobují – o jiných možná uslyšíte poprvé v životě.

Předznamenávám, že tento článek neslouží jako návod ani doporučení a má čistě informativní charakter. Případné studie, z nichž informace vychází, mohu dodat na vyžádání.

Náš seznam musí logicky začít u lidstvem nejčastěji zneužívané drogy, té která v naší společnosti funguje jako společenský tmel a velkou část z nás drží při životě v našem hektickém pracovním harmonogramu.

1. Kofein 

Kofein je užívaný lidmi po celém světě, možná pro své blahodárné účinky, možná pro svou dostupnost a nízkou cenu. Nalezneme ho hned v několika přirozených a dostupných zdrojích – v kávě, v čaji, v kola ořeších, v guaraně, malé množství kofeinu obsahují dokonce i kakaové boby. 

Kromě přirozených zdrojů je taky významnou substancí většiny energetických nápojů, kolových limonád, energetických tyčinek, a medikamentů. Čistý kofein se prodává v tabletách nebo dokonce v prášku, který má na lidský organismus podobné účinky jako kokain – pochopitelně v mnohem menší míře

Princip funkce kofeinu na náš organismus je poměrně prostý: Blokuje adenosinové receptory v mozku, což mírní pocit únavy.

Již nízký denní příjem kofeinu mezi 40 - 300 mg zvyšuje pohotovost, vnímání, pozornost a snižuje reakční dobu. Menší dávky kofeinu paradoxně účinkují lépe na unavený organismus.

Souhrn: Přirozená chemická substance zvyšující pohotovost, pozornost a snižující reakční dobu.

2. L-Theanin 

Této aminokyselině jsem se věnoval již v předchozím článku, jejím přirozeným zdrojem je zelený čaj, lze ji ale suplementovat i skrze tablety.

Studie prokazují, že příjem 200 mg l-theaninu působí uklidňujícím efektem a nezpůsobuje ospalost.

Již velmi malé množství – 50 mg, které zhruba odpovídá dvěma šálkům čaje, zvyšuje úroveň alfa-vln v mozku, které přímo ovlivňují naši kreativitu. 

V kombinaci s kofeinem působí l-theanin ještě efektivněji. Z toho důvodu jsou tyto dvě látky často používaný dohromady v tabletách zaměřených na zvyšování výkonu mozku. 

Souhrn: Aminokyselina obsažená v čaji, která uklidňuje a navyšuje kreativitu, obzvláště účinná v kombinaci s kofeinem.

Umíte si představit svůj život bez kofeinu?

3. Kreatin

Další z aminokyselin, kterou lidské tělo přirozeně využívá k produkci bílkovin.

Kreatin je známou a populární substancí mezi bodybuildery, jelikož pozitivně ovlivňuje svalový růst. Mimoto je prospěšný i pro náš mozek.

Po jeho konzumaci se kreatin v mozku váže na fosfáty, čímž vytváří molekuly, kterých mozek využívá k živení svých buněk

Zvýšená energie mozkových buněk prokazatelně pozitivně ovlivňuje krátkodobou paměť a uvažování, hlavně u vegetariánů a lidí ve velkém stresu

Podle studií lze přijímat až 5 gramů kreatinu denně bez vážnějších negativních následků. Velké dávky jsou efektivnější, ale dlouhodobý příjem velké dávky kreatinu je spojován s vedlejšími efekty, které však zatím nebyly podrobeny odborným studiím.

Souhrn: Aminokyselina, která zvyšuje krátkodobou paměť a schopnost uvažování. Nejefektivnější pro vegetariány a stresované lidi. 

4. Bacopa Monnieri

Bakopa drobnolistá je rostlina, využívaná v Ajurdvédské medicíně pro navýšení kognitivních schopností.

Několik studií prokázalo, že suplementace Bakopy navyšuje rychlost zpracovávání informací v mozku a snižuje reakční dobu, pozitivně působí i na paměť.

Rostlina obsahuje aktivní látky nazvané bacosidy, které mozek chrání od oxidačního stresu a zvyšují schopnost signalizace hipokapmu, části mozku zodpovědné za zpracovávání vzpomínek. 

Efekt suplementace Bakopy není pociťován okamžitě. Pro viditelný efekt je doporučeno přijímat dávku 300 - 600 mg po dobu několika měsíců.

Souhrn: Rostlinná suplementace, která při delším užívání zlepšuje paměť a zpracovávání informací.

5. Rhodiola Rosea  

Rozchodnice růžová je adaptogenní rostlina, která pomáhá tělu vyrovnávat se se stresem

Studie potvrzují, že suplementace Rozchodnice zlepšuje náladu a kladně působí především na syndrom vyhoření, stres a úzkosti.

Již malé dávky Rozchodnice vykázaly pozitivní efekt na psychickou únavu a pozitivně ovlivnily pocit duševní pohody u studentů během zkouškového období.

Určení vhodné dávky této látky si vyžaduje další studie, které lépe porozumí efektům rostliny na lidský mozek.

Souhrn: Rostlina, která pomáhá tělu při adaptaci na stresové prostředí a snižuje pocit psychické únavy.

Kdysi rozšířené květy Rozchodníku u nás již najdete stěží, pro její léčivé účinky byla sběrem téměř vyhubena.

6. Ženšen

Panax ginseng je latinský název rostliny známé jako Ženšen pravý, její medikace příznivě ovlivňuje funkci mozku.

Denní dávky mezi 200 - 400 mg Ženšenu prokázaly snížení únavy mozku a výrazně navýšily mentální výkonnost při složitých operacích – jako například matematických úlohách.

Způsob, jakým Ženšen na lidský mozek funguje, je stále zkoumán. Nejrozšířenější teorií je, že omezuje tvorbu neurotoxického beta amyloidu, který vytváří v mozku plaky a zabíjí nervové buňky. Čímž snižuje oxidační stres a tím příznivě ovlivňuje funkci mozku.

Dlouhodobé studie upozorňují na to, že lidské tělo má tendenci se na příjem Ženšenu adaptovat, čímž při dlouhodobém užívání zaniká jeho účinnost. 

Souhrn: Rostlina navyšující mentální schopnosti, nevhodná pro dlouhodobé užívání.

7. Ginko Biloba

Extrakt z listů Jinanu dvoulaločného podle studií zlepšuje paměť a zpracovávání informací v mozku zdravých lidí nejen pokročilého věku.

Jeho efekt není okamžitý a pro žádoucí účinky je nutná pravidelná suplementace po dobu minimálně šesti týdnů. Užití Ginko biloby před stresujícím úkolem ovlivňuje produkci hormonu kortizolu který vyvolává v těle stresovou reakci, zároveň působí kladně na stresem vyvolaný zvýšený krevní tlak.

Existují hypotézy, že jeho pozitivní efekt na paměť a myšlení se vztahuje ke snížení krevního tlaku v mozku.

Souhrn: Listy Jinanu zlepšují paměť a pozitivně ovlivňují lidský mozek při konfrontaci se stresem.

Účinky Ginko biloby jsou marketingově cílené hlavně na starší lidi, jejich pozitivní vliv ale můžete vyzkoušet i vy.

8. Nikotin

Poslední látka, které se dnes budu věnovat provází lidskou civilizaci stejně jako káva již dlouho dobu. 

Nikotin je přírodní látka, kterou obsahují některé rostliny, především listy tabáku. Je jednou ze zásadních substancí, které způsobují závislost na kouření.

Kromě kouření tabákových listů lze nikotin přijímat i skrze žvýkačky, nikotinové náplasti a v minulosti byl rozšířený i žvýkací tabák.

Studie dokazují, že nikotin má na lidský mozek povzbuzující účinky, navyšuje soustředěnost a pohotovost hlavně u lidí, kteří jsou přirozeně nesoustředění a roztěkaní. 

Zároveň prokazatelně zvyšuje motorické schopnosti. Jedna z bizarních studií dokonce nalezla spojitost mezi žvýkáním nikotinových žvýkaček a navýšením rychlosti psaní rukou.

Jak je ale všeobecně známo, látka je vysoce návyková a ve velkých dávkách smrtelná. Z důvodu její návykovosti nepatří mezi doporučovaná nootropika.

Souhrn: Chemická látka tabákových listů navyšuje pozornost, pohotovost a motorické schopnosti, je vysoce návyková a ve vyšším množství toxická.

Zdá se, že látek k biohackingu vlastního mozku je více než dost. Faktem je, že ještě existuje celá kategorie syntetických nootropik, které jsem se zatím vynechal. Možná, že tuto sérii doplním i o třetí díl, ve kterém se jim budu věnovat.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#biohacking #nootropika #neuroveda #neurologie #veda #vedci #vyzkum #medicina #mindfulness #meditace #stres #zelenycaj #macca #mozek #kognice #nikotin #kofein #ginkobiloba #zensen #kreatin #theanin 

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Skvělý článek slight_smile o některých jsem doposud neslyšela. Vyzkouším slight_smile

    1
    • Z toho si nic nedělej, já taky ne. smile Akorát já zdaleka nesplňuji ani seznam z prvního článku, takže mám trochu problém. slight_smile

      2