Warengo Digest #kryptomeny #blockchain #leadershipvkrizi #skolenimzkrize

Legální drogy pro váš mozek? Nootropika – část první, přírodní cestou k vyššímu kognitivnímu výkonu

Vědecky podložený fenomén nebo placebo? Co jsou takzvaná nootropika a co nám k nim může říct odborník? Ze všeho nejdřív je důležité uvědomit si, že stejně jako ibalgin neléčí chřipku, nootropika doopravdy nepomohou nedostatečně živenému mozku.

Setkali už jste se někdy s pojmem nootropika? Mezi lidmi jsou známy jako tzv. chytré drogy či kognitivní enhancery. Neboli doplňky stravy, které nám mají pomáhat využít naplno potenciál vlastního mozku.

Pojem drogy je zde trochu zavádějící, jelikož ten je spojován s démonizovanými substancemi, jejichž užívání je postaveno mimo zákon. 

Nootropika oproti tomu jsou zcela legální a dokonce volně prodejná, a pokud myslíte, že jste se s nimi nikdy nesetkali – je mezi ně řazen třeba i nikotin

Jejich popularita se rozšířila hlavně s příchodem filmu Limitless (Všemocný) z roku 2011, ve kterém Bradley Cooper objeví drogu, skrze níž poprvé naplno využije kapacitní schopnosti svého mozku.

Na internetu i ve specializovaných obchodech dnes nakoupíte celou řadu doplňků, které mají zajistit eliminaci stresu, navýšení koncentrace nebo zlepšení nálady. O tom, o které látky konkrétně jde a jaký efekt slibují, se rozepíšu zítra, protože cítím povinnost ze všeho nejdřív zmínit jednu věc. 

Odborníci jsou vůči nootropikům z větší části skeptičtí. Proč tomu tak je a v čem spočívá riziko biohackingu vlastního mozku? Pro odpověď na tuto otázku zprostředkuji názor neurovědkyně Tary Swart, která podrobně vysvětluje problematiku tohoto fenoménu.

Problém se suplementací mozku

Zásadní problém s produkty zvyšujícími kognici podle Tary spočívá v tom, že většinou neobsahují základní vitamíny a živiny, které váš mozek doopravdy potřebuje pro správnou funkčnost. Nootropika jsou designované tak, aby již zdravý mozek nabudily k ještě větší výkonnosti.

Ukázkovým příkladem je například to, že doktoři běžně předepisují modafinil a Adderall, které zvyšují koncentraci a mají pozitivní vliv na léčbu narkolepsie a ADHD. Obě drogy jsou považovány za chytré drogy, jenže v podstatě nerozšiřují kognitivní schopnosti, pouze zajišťují správné fungování mozku, který vykazuje nějakou fyziologickou poruchu. 

Je důležité si uvědomit, že tvrzení: Náš mozek využívá pouze 2 % své kapacity,“ bylo dávno vědecky vyvráceno. Samozřejmě, že mozek nepracuje na plný výkon 24/7 - předně proto, že je energeticky nejnáročnějším orgánem v těle. 

Neustále ale řídí stovky procesů na několika úrovních vědomí a potřebujete-li okamžitý výkon, pak vám ho dopřeje – za předpokladu, že udržujete správnou životosprávu a dopřáváte svému mozku dostatek živin, energie a hydratace. Na cestě k vyššímu kognitivnímu výkonu bychom se měli předně ujistit, že náš mozek funguje, jak má.

A úplně na začátek se budeme muset zaměřit na ty nejzákladnější přírodní produkty, které nás ke správné funkci mozku navedou. 

 

Voda a tuk

Váš mozek není sval i když je tak často lidově označován, pokud ho lze něčemu přiblížit, pak je to spíše rosolovitá hmota naložená v láku. Tahle hmota je z větší části složená z tuku – a vody. Takže pro jeho správnou funkci potřebujeme pochopitelně dostatečný příjem obojího, ale bavíme se o zdravém tuku. Buček a slanina nám v tomhle případě nepomůžou, mozek si žádá hlavně nenasycené mastné kyseliny.

Omegu 3, jak je známo, najdeme převážně v rybách a mořských živočiších. Vegani mohou sáhnout k mořským řasám - algae. Pak je tu samozřejmě avokádo, ořechy a různá semínka, které jsou plné mikroživin, vitamínů a minerálů a zároveň jsou z větší části tvořeny kvalitními nerafinovanými oleji omega 6

Některé výzkumy dokonce prokázaly, že kognitivní výkon mozku pozitivně ovlivňuje kokosový olej. Takže vaším prvním nootropikem by mohla být lžíce oleje do ranního čaje. 

Zelený čaj

Spousta nootropik je založených na aminokyselině L-theanin, která má velký vliv na psychoaktivní procesy našeho těla. Tu však nemusíte nutně kupovat v pilulkách, pro začátek můžete zkusit zelený čaj, případně čaj mačča, který obsahuje až 10x více theaninu, stejně jako extrakt ze zeleného čaje. 

Zvýšený příjem těchto aminokyselin nabudí aktivitu neurotrasmiterů GABA, které mírní stres a úzkosti. Při kombinaci s kofeinem, (který rovněž nalezneme v zeleném čaji,) můžeme navýšit koncentraci a soustředěnost. Mačča zároveň disponuje vysokým obsahem katechinu EGCG, který působí jako antioxidant, čímž navyšuje životnost mozkových buněk

Mačča je tradiční japonský nápoj s podobnými účinky jako energetické drinky, akorát bez známých negativních vedlejších efektů.

Antioxidanty

Když už jsme u těch antioxidantů, ty, jak asi tušíte už z názvu, bojují s toxickými volnými radikály v našem těle. Většinou se o nich mluví v souvislosti s procesem stárnutí a prevencí rakoviny. 

Stejně zásadní jsou i pro náš mozek, který je toxického materiálu plný. (Z toho důvodu je extrémně důležitý spánek, viz můj starší článek.) Antioxidanty obsahují i flavonoidy a vitamíny C a E, které dle studií bojují s oxidačním stresem způsobeným volnými radikály. 

Zajištěním dostatku antioxidantů ve vašem mozku bráníte neurodegenerativnímu poklesu neuronů. Z přírodních zdrojů se soustřeďte hlavně na bobule a fazole (čím tmavší, tím lepší.)

Vitamín B

Další esenciálně důležitou látkou pro správnou funkci mozku jsou vitamíny B, těch je celá škála, ale zásadní jsou pro nás vitamíny B6 a B12. Jejich snížený příjem má prokazatelně negativní vliv na kognitivní schopnosti, náladu, a neuroplasticitu mozku. 

Béšestku najdeme především ve vajíčkách, mrkvi, sladkých bramborách a špenátu. S bédvanáctkou se váže kritický problém veganské komunity, protože ho najdeme v podstatě výhradně v živočišné stravě – předně ve štice, játrech nebo hovězích a vepřových ledvinách. 

Z toho důvodu jsou vegani nuceni B12 suplementovat doplňky stravy, ačkoli poslední studie ukazují na to, že mezi tzv. superpotraviny bohaté na bédvanáctku patří i chlorella a spirulina mořské řasy.

Mořské řasy se podávají nejčastěji ve formě rozpustného prášku nebo tablet

Snížení stresu

„Dokážu pracovat jen když jsem ve stresu,“ sice funguje perfektně jako výmluva pro vaši prokrastinaci, ale není to tak úplně pravda. Zdravá úroveň stresu je samozřejmě vítaná, navýší naši motivaci a drive a pomáhá nám hledat řešení místo omluv. 

Jenže při dlouhotrvající a zvýšené úrovni stresu si zaděláváme na problém. Lidské tělo má několik bezpečnostních funkcí a procesů, kterými si zajišťuje rezervní energii v případě ohrožení. 

Stres indikuje hrozbu, potenciální nutnost úniku před nebezpečím – váš mozek proto omezí výdej energie a to stejné si vyžádá od zažívacího traktu přes důležitý komunikační portál – gut brain axis, (kterému opět věnuji celý článek: ZDE.)

Ke snížení stresu vede spousta cest – včetně meditace, mindfulness nebo třeba jógy. Skrze suplementaci je ovšem pro naše tělo zásadní příjem hořčíku. Pokud existuje minerál, kterého je v moderním světě mezi lidmi všeobecně nedostatek, pak je to právě hořčík. 

Přitom nám kromě svalových křečí s jeho nedostatkem hrozí hlavně špatná regulace kortizolu, hormonu, který mimo jiné reguluje stresovou odezvu. Čím více jsme ve stresu, tím více hořčíku vyžaduje naše tělo – tím větší máme jeho nedostatek a tím více jsme ve stresu. Krásná smyčka, no ne?

Meditace

Je to tak, pokud toužíte po výkonnějším myšlení, budete muset sáhnout i k východnímu učení. Většina vysoce produktivních a výkonných lidí (mozků) vnímá meditaci jako důležitý každodenní rituál. Dvacetiminutová transcendentální meditace dvakrát denně pomáhá již po krátkém čase s mnoha fyziologickými procesy v těle.

Jmenovitě: snížení stresu, regulace emocí a zvýšení oxytocinu v krvi. Oxytocin je znám jako hormon lásky, který je důležitý i pro budování osobních vztahů.

___

I takhle jednoduše můžeme postupně pracovat na posilování kognitivních schopností a zlepšování koncentrace a paměti. Možná sami sebe překvapíte jaké kapacitní možnosti a skrytý intelekt se ve vaší šedé kůře mozkové skrývá. Při dodržování zdravé životosprávy a přirozené suplementace by měl během pár týdnů pocítit zásadní rozdíl každý z nás. 

Ovšem, pokud máte pocit, že v tomhle ohledu ničím nestrádáte a chcete nakopnout svůj mozek rychle, na čirou formu nootropik se zaměřím už zítra. Do té doby se alespoň ujistěte, že máte pod kontrolou dostatečnou hydrataci. 

Druhý díl, který se věnuje rostlinám s nootropik efektem, najdete: ZDE 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#biohacking #nootropika #neuroveda #neurologie #veda #vedci #vyzkum #medicina #mindfulness #meditace #stres #vitaminB12 #zelenycaj #macca #mozek #kognice

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Hotovo slight_smile všechny zmíněné látky a aktivity zavedeny do mého denního režimu slight_smile Teď ještě sehnat vše z druhého článku smile Díky Matěji slight_smile

  1
  • Tak až budeš mít zpětnou vazbu, tak dej vědět, sepíšu ještě třetí článek, kde budou syntetická nootropika. smile

   1
  • To jsem zvědavá na ty syntetický open_mouth Třeba se něco bude hodit.

   0