13 způsobů, jak zlepšit vaše pracovní nasazení. Lepší "focus", ať už pracujete kdekoli

Pracovní výsledky odrážejí vaši pohodu. A ta je závislá na motivaci, úsilí i soustředění. Jak tyto atributy zlepšit? Například správným výběrem hudby, dobře načasovaným zdřímnutím si nebo studenou sprchou. Další způsoby v článku.

Nemohu si pomoci, ale jmenovat dokola vždy jednotlivě soustředění (z anglického "focus"), motivaci a úsilí (z anglického "drive") mi nepřijde praktické, takže tomu budeme říkat pracovní jízda. Tento pojem tedy bude obsahovat tři jmenované body, ale i další, které jsem nezmiňoval. Je to zkrátka komplexní soubor věcí, které přinesou lepší pracovní výsledky.

Všechna následující doporučení budou založena na knize "Unstoppable: A 90-Day Plan to Biohack Your Mind and Body for Success" od Bena Angela z roku 2018.

Každý asi svým selským rozumem přijde na věci, které mu při práci pomohou. U někoho to bude hudba, u někoho dalšího něco jiného. Projděte si doporučení založená na výše uvedené knize a ujistěte se, že je pravidelně začleňujete do svých pracovních dnů. Razantně vám pomohou zlepšit vaši pracovní jízdu.

Zábava

Zábava na pracovišti podle jedné nedávné studie dělá lidi šťastnější a spokojenější. Je spojována se:

 • Zvýšením motivace
 • Zvýšením produktivity
 • Snížením stresu
 • Vyšší spokojeností s prací

V malé i velké skupině zaměstnanců jde vždy najít prostor pro zábavu a její vhodný formát. Důležité je uhlídat množství času, které se jí věnuje, aby zvýšená produktivita nebyla na úkor poloviny pracovní doby, to by pak bylo snižování stresu i zvyšování motivace kontraproduktivní.

Hudba

Víte, proč v obchodech většinou hraje hudba? Protože dokáže ovlivnit naši náladu a do určité míry i chování. Není tak překvapením, že je vhodné, aby i na pracovišti hrála vhodná hudba. Studie ukazují, že může přispívat k soudržnosti a zlepšovat náladu.

Podle další studie je vhodnější instrumentální hudba, protože neodvádí pozornost jako skladby s textem a skutečně pomůže se například lépe soustředit.

Meditace/rozjímání

Správná meditace dokáže poskytnout konkurenční výhodu. I studie ukazují, že pozitivně přispívají k životu na pracovišti. Přinášejí duševní zdraví, ale mají pozitivní dopad i na sociální vztahy, zmírňují konflikty mezi nadřízeným a podřízeným a také přispívají k inovativní náladě a rozvoji společnosti. Pochopitelně nelze rozjímat půl dne a nic neudělat. Jako optimální se může zdát 10 minut dopoledne a 10 minut odpoledne, ale záleží na povaze vaší práce.

Vizualizace

Mozek podle této studie nedokáže rozlišit mezi skutečností a věrnou imaginární představou. Z toho důvodu se vizualizace hodí k plánování, aby každý váš den byl úspěšný. Když si něco budete dostatečně živě představovat, mozek už to jakoby prožije.

Před stresující událostí si důkladně představujte, že dopadne dobře a vše se povede. Mozek se naučí, jak má jednat a jak se zachovat a pak bude větší pravděpodobnost, že vás neochromí strach, protože daná situace už pro mozek nebude úplně nová.

Půst

Přerušovaný půst dokáže zajistit vyváženou energii i soustředění po celý den. Půst, který trvá 16 až 18 hodin, pomáhá systémům v lidském těle. Například správně trávit nebo čistit organismus. Tělo se díky němu dokáže zbavit nefunkčních buněk, posiluje růstové hormony a zlepšuje metabolismus. Více o přerušovaném půstu jsem psal například v článku o neurochirurgovi, který ho doporučuje pro zlepšení výkonu našeho mozku.

Offline

Technologie nás posunuje jako lidstvo kupředu, ale neměli bychom zapomínat na doby, kdy jsme ještě byli offline, protože nejnovější výzkum v oblasti lidského chování prokázal negativní účinky spojené s neustálou dostupností prostřednictvím internetu. Dopad to má na psychiku, spánek, pohodu i výkon.

Modré světlo vyzařující z obrazovek k nejlepším výsledkům také nepřispívá. Více o něm je v článku o kontroverzním vědci, který se chce dožít 180 let. Každý z nás se v práci nemůže odpojit od internetu, ale pokud je to v nějaké části vaší práce možné, zkuste to. Nenechte se ničím rušit.

Cvičení

Může být stresující snažit se do velmi nabitého dne zařadit ještě cvičení. Když se ale opřeme o data ze studie, která probíhala na Univerzitě v Bristonu, pak jistě každý uzná, že vyhradit si na cvičení pár minut je velmi prospěšné. Podle této studie se totiž jedincům, kteří pravidelně cvičili, zvedla koncentrace i motivace k práci. Během pozorování šlo o 21, respektive 41 procent. Zvažte možnost vybudovat koutek na cvičení i ve vaší společnosti.

Zdřímnutí si

Vypadá to, že krátké odpolední zdřímnutí je skutečně prospěšné. Podle National Sleep Foundation stačí 20 minut mezi 13 a 15 hodinou k obnovení bdělosti, zvýšení výkonu a snížení chybovosti.

Studená sprcha

Předchozí bod se vám jistě velice líbil, takže teď to budeme kompenzovat méně oblíbeným bodem. Studená sprcha totiž pro většinu lidí vůbec nezní lákavě, ale nizozemská studie dokázala, že sprcha, ve které střídáte teplou a studenou vodu, účinně snížila počet onemocnění. Taková sprcha zabere doslova jen pár minut a vaši pracovní jízdu neskutečně nakopne.

Jídlo dodávající energii

Určité potraviny dokážou pomáhat mozku, srdci nebo cévám. Většinou jde o přírodní potraviny, které neobsahují jednoduché cukry, protože ty zpomalují naše kognitivní funkce. Ty správné potraviny mohou být listová zelenina, ryby, různé bobule, čaj a káva nebo vlašské ořechy.

Suplementy

V důsledku nevyvážené stravy, genů nebo ročního období možná nemáme dostatek některých vitamínů nebo minerálů v našem těle, a to má za následek snižování produktivity. Pokud to na sobě pociťujete, doplňte vhodné látky do svého těla. Nejčastěji jde o vitamín D, hořčík, L-tyrosin, jód, vitamín B12 a zinek. Pokud si nevíte rady, konzultujte další postup se svým lékařem.

Účinný spánek

Proč účinný? Protože spát musí každý, ale málokdo spí opravdu kvalitně. Osvojení si kvalitního spánku v dlouhodobém horizontu šetří peníze. Jak to? Budete zdravější, budete méně chybět a budete produktivnější. Spánkem se zabývali i na Harvardu a vzniklo z toho 6 doporučení, o kterých jsem psal ve zvláštním článku. Základní doporučení pro lepší spánek mohou být:

 • Snižte teplotu v místnosti
 • Zajistěte co největší tmu
 • Dvě hodiny před spaním se nevystavujte modrému světlu
 • Omezte spotřebu kofeinu a alkoholu

Vzdělávání

Ujasněte si, kým jste a kým chcete být. Mezeru, která vznikne mezi těmito body, zkuste překlenout vzděláváním. Tato zpráva doporučuje vyhodnotit svou vlastní výkonnost a zjistit, co je potřeba k vytvoření inovací a zlepšení. Dalším vzděláváním, které by vás mělo provázet celý život, udržujete svůj mozek funkční. A vzděláváním nemusí znamenat studium vysokých škol a univerzit. Stačí číst. Například knihy, které doporučují profesoři ze Stanfordu.

#motivace #soustredeni #usili #prace #vykon #hudba #sprcha #spanek #produktivita

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Ten půst asi nebude úplně pro mě, ale zbytek je určitě fajn slight_smile

  0