02.12.2019 4 minuty čtení

5 knih, které podle profesorů ze Stanfordu přispějí k vašemu úspěchu a zvýší vaši hodnotu

Přečtete si nějakou knihu, když vám ji doporučí dobrý přítel? A co kdyby vám knihu doporučil profesor z vysoké školy? Podíváme se na 5 knih, které doporučují profesoři ze Stanford University.

Jak moc čtou Elon Musk, Jeff Bezos a další úspěšní miliardáři asi není nutné opakovat. Bill Gates pravidelně přináší svůj seznam doporučených knih, kterým se po celém světě řídí mnoho lidí. My se teď ale podíváme na jiný seznam.

Časopis Stanford Business totiž požádal členy fakulty Stanford Graduate School of Business, aby doporučili knihy, které je inspirovali a které by doporučili ostatním.

1) We Were the Lucky Ones

Autor: Georgia Hunter

Doporučuje: Szu-chi Huang (vyučuje marketing a reklamu)

Kniha románovou formou popisuje příběh židovské rodiny, která byla na začátku druhé světové války rozdělena. Ukazuje obrovské odhodlání a sílu lidského ducha. Celý příběh je ještě silnější, když se čte s myšlenkou, že jde o skutečný příběh, který se odehrál.

Autorka, Georgia Hunter, říká, že než "We Were the Lucky Ones" napsala, trvalo to téměř deset let. Během té doby pečlivě zkoumala okolnosti, zaznamenávala si rodinné příběhy, překládala staré dopisy a různé dokumenty. Také mluvila s nespočtem lidí a oslovovala muzea a další organizace.

Tento neskutečně silný příběh ukazuje, že i v nejtěžších bitvách může být empatie a láska našimi nejsilnějšími zbraněmi.

Ve slovenštině jako „Mali sme šťastie“. Česky nevyšlo.

 

2) Swimming With Sharks: My Journey Into the World of Bankers

Autor: Joris Luyendijk

Doporučuje: Peter A.E. Koudijs (vyučuje finance a historii finančních krizí)

Autor knihy a vyšetřující novinář, Joris Luyendijk, před psaním "Swimming With Sharks" věděl o bankovnictví velmi málo. Je proto zajímavé, že právě toto dílo doporučuje profesor, který vyučuje finance. Možná právě proto, že Joris Luyendijk dokázal v knize vše popsat s jistým nadhledem.

I přes to ale kniha dobře popisuje zákulisí slabin finančního sektoru - zkaženou společnost, syndrom vyhoření, vzájemnou nedůvěru a naschvály, bonusem posedlé pracovníky a další nešvary. Autor zachycuje příběh chamtivosti a nečestnosti, ale zároveň nabízí možnost poučit se a zjistit, co mohou budoucí nadřízení a lídři udělat pro společnost založenou na pozitivních hodnotách.

Vyšlo pouze anglicky.

 

3) No Longer at Ease

Autor: Chinua Achebe

Doporučuje: Scotty McLennan (přednášející v politické ekonomii)

Po napsání bestselleru "Things Fall Apart" autor Chinua Achebe sepsal román, který zachycuje příběh mladého muže. Ten se vrací domů ze zahraničního studia univerzity plný vysokých nadějí a velkých očekávání.

Realita je bohužel úplně jiná a té musí čelit tváří v tvář. Korupce a úplatkářství je na denním pořádku a i desetiletí poté, co byla kniha poprvé vydána, zůstává jen vyřčený problém, kterému africká společnost stále čelí. Jak to dopadne s mladým mužem, který se vrátil do takového prostředí ze svých studií?

V češtině vyšlo pod názvem „Už nikdy klid“.

 

4) Jasmine

Autor: Bharati Mukherjee

Doporučuje: A.E. Koudijs (vyučuje historii finančních krizí)

Román popisuje příběh mladé indiánské dívky, která se snaží přizpůsobit americkému způsobu života. Kvůli tomu musela několikrát změnit svou identitu. Kniha nabízí mezinárodní pohled na americké myšlení a transformaci člověka s úplně odlišným kulturním přesvědčením.

New York Time Book Review knihu nazval jedním z nejvíce užitečných románů pro ty, kteří se chtějí stát Američany. Autorka předává cenné informace o rozmanitosti kultury a možnosti začlenění.

Do češtiny nebylo přeloženo, takže hledat můžete jen pod originálním anglickým názvem.

 

5) The Wisdom of Psychopaths: What Saints, Spies, and Serial Killers Can Teach Us About Success

Autor: Kevin Dutton

Doporučuje: Charles A. O’Reilly III (profesor managementu)

O psychopatech se můžeme hodně naučit a co je velmi zajímavé, mnoho se toho můžeme naučit od nich. Uznávaný psycholog Kevin Dutton, autor knihy, popisuje, že sérioví vrazi mají sklon a tendenci mít všechny rysy, které si lidé přejí mít. Nebojácnost, sebevědomí, charisma a soustředění.

“The Wisdom is Psychopaths” je strhující čtení, které ukazuje, jak můžeme ovládat naše temné stránky a jak je můžeme používat ke změně společnosti k lepšímu.

Vyšlo pod českým názvem „Moudrost psychopatů: Praktická lekce od svatých, špionů a sériových vrahů“.

 

#knihy #cteni #uspech #hodnota #osobnirozvoj #stanford #profesor

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.