Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
14.12.2019 5 minut čtení

Na Harvardu dali vědci hlavy dohromady. Výsledkem je 6 účinných technik pro nejlepší spánek

Spánek je základní lidská potřeba a přesto s ním má mnoho lidí problém. V USA bere prášky na spaní asi 20 procent populace. Zpráva z roku 2015 z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy říká, že v České republice to je asi 16 procent.

Stále častěji se stává, že lidé nemohou usnout. Převalují se hodinu v posteli, než konečně vypnou mysl a usnou. Co následuje?

Usnou pozdě a druhý den se jim nechce vstávat. Pokud vstát nemusí, tak dlouho spí, což má za následek to, že večer opět nemohou usnout. Pokud ale ráno vstát musí, tak vstanou a jdou do práce, ale už v poledne se jim zavírají oči a jsou unavení. V práci ale spát nemohou a tak to nějak vydrží. Doma se pak často na chvíli natáhnou, aby si odpočinuli, jenže usnou a nedokážou po potřebné půlhodině vstát a spí podstatně delší dobu. Večer opět nemohou usnout a tak stále dokola.

Jaký je důsledek takového začarovaného kruhu? Přece prášky, ty dneska všechno vyřeší. Léky na spaní jsou dnes jedny z nejčastěji předepisovaných medikamentů. Každý měsíc za ně lidé utratí desítky milionů korun.

Na lécích je uvedeno, že se nemají užívat dlouhodobě, ale pokud lékaře požádáte, aby vám je předepsal, většinou to bez zaváhání udělá. Mnoho lidí se svěřuje s tím, že si stačí trochu postěžovat a bez jakýchkoli dalších návrhů nebo doporučení, jak spánek zlepšit, jim lékař léky předepíše.

Ať už ale trpíte vážnějším problémem nebo jen někdy nemůžete usnout, či se vám někdy nechce vstávat, můžete se inspirovat několika doporučeními, které pocházejí z lékařské fakulty Harvardovy univerzity.

Všechna uvedena doporučení se týkají spánkové hygieny. To je praktikování takového chování, které podporuje kvalitní spánek a naopak vyhýbání se takovému jednání, které ho narušuje. Zní to jednoduše a také to jednoduché je, ale přesto lidé raději zobou prášky. Než si příště půjdete vzít pilulku na spaní, zkuste se zamyslet, jestli opravdu svědomitě dodržujete všech šest uvedených bodů.

1) Každý den vstávejte ve stejnou dobu

Základní a jednoduchý princip, který opravdu funguje. Každý den znamená i o víkendech. Možná to není vždy úplně jednoduché, ale dlouhý nedělní spánek bude mít vliv na vaše pondělní usínání a z toho se jednoduše můžete dostat do kolotoče popsaného v úvodu. Pravidelná doba vstávání pomáhá nastavit vnitřní přirozené hodiny a tělo se pak naučí vstávat pravidelně a časem tak ani nebudete potřebovat budík.

2) Jděte spát, když jste ospalí, ne unavení

Jestliže se cítíte ospalí, ale váš mozek je plně zaneprázdněn přemýšlením, nemůže jednoduše vypnout a jít spát, takže to nedovolí ani vám. Z toho důvodu se zdá užitečné si večer sednout a sepsat věci, které se vám honí hlavou a o kterých přemýšlíte. Tím je odložíte na papír a mozek se o ně dál nemusí starat. Pomoci může pomalé dýchání nebo jiné relaxační techniky.

3) Dvě hodiny před spaním odložte všechnu elektroniku

Další tip praktikuje i Arianna Huffington, CEO Thrive Global a Huffington Post, a říká, že od té doby co toto doporučení dodržuje, dokáže usnout rychleji. O co jde? Odložte telefon v jiné místnosti, než kde spíte. A udělejte to minimálně dvě hodiny před tím, než se chystáte usnout. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že se probudíte stejně nabití, jako bude telefon připojený celou noc do nabíječky.

4) Z postele udělejte místo jen pro spaní a sex

Zpráva z Harvard Medical School říká, že postel by měla ve vašem mozku být uložena jako posvátné místo pro dvě aktivity: spánek a sex. Cokoli jiného (jedení, čtení, práci na notebooku, sledování seriálů nebo videí,…) byste měli dělat jinde. A pokud to uděláte v posteli, váš mozek se bude cítit podveden a bude si myslet, že je vhodné tyto činnosti provádět v posteli. Logicky se to pak bude opakovat, a to bude pochopitelně snižovat vaši produktivitu a především zhoršovat váš spánek.

5) Omezte příjem kofeinu a alkoholu

Názory na konzumování kávy se velmi liší a pravidelně přicházejí zprávy, které podporují pití kávy. Následují ale zcela opačné zprávy, které od toho odrazují. A toto bude jedna z nich. Podle Harvard Medical School dokáže i jeden nebo dva šálky kávy narušit váš spánek.

Alkohol paradoxně některým lidem pomáhá usnout, ale takový spánek rozhodně není kvalitní a často vede k nočním návštěvám toalety.

6) Cvičte

Pravidelné cvičení během dne dokáže zlepšit kvalitu spánku v noci. A nemusí jít o nadlidské výkony. Stačí si několikrát za týden na pár desítek minut zacvičit a sladký spánek na sebe nenechá dlouho čekat.

----------------------------

Zpráva dále uvádí, že pokud se zdá, že nic nefunguje, a to včetně všech výše zmíněných bodů, může to naznačovat klinický problém se spánkem a ten by měl řešit patřičný specialista. K uvedeným tipům ale také ještě patří jedno doporučení - přestat kouřit. Jak jste na tom se spánkem vy? Dokážete lehnout a spát nebo vám to také chvíli trvá?

#spanek #spani #odpocinek #harvard #doporuceni #uspech #osobnirozvoj

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
7 minut
6 minut