6 minut čtení

3 důvody, proč by dividendové akcie měly být pro každé penzijní investiční portfolio absolutní samozřejmostí

Rostoucí inflace a hrozba kolapsu důchodového systému kvůli chybějící reformě a stárnoucí populaci ukazují, že asi každý mladší člověk jednou bude potřebovat tučný penzijní fond, aby se o sebe mohl v důchodu postarat.

A teď nemám na mysli pouze to, že si spočítáte, kolik peněz budete do konce života asi potřebovat. I v samotné penzi je dobré nezapomínat na veškerá finanční rizika, která jste si během života hlídali, a dal se chránit například proti inflaci. Zároveň by vám vaše celoživotní úspory měly být schopny poskytnout více než solidní příjem a zajistit poklidné stáří.

Za těchto podmínek se podle mě dividendové akcie jeví jako jasná volba (byť by nemělo jít v rámci investičního portfolia o volbu jedinou), protože prakticky všechny tyto potřeby penzisty dokáží pokrýt asi nejlépe. Proč zrovna do tohoto typu akcií tolik starších lidí hojně přesouvá svá původně růstová a hodnotová portfolia a někdy i portfolia zcela jiných aktiv?

1. Úspory vám skrz ně mohou přinášet slušný pasivní příjem

Zcela unikátní vlastností dividendových akcií je to, že vám jejich vydavatelé - tedy společnosti, do kterých skrz akcie investujete - budou platit za to, že je vlastníte. Když velkým, stabilním a velmi ziskovým firmám v účetnictví z příjmů zůstanou peníze navíc, mohou se rozhodnout podělit se o tyto příjmy se svými akcionáři a část jich jim za jejich loajalitu a víru ve společnost dát. Této výplatě části příjmu se říká dividenda (podrobné informace o dividendách najdete ZDE).

Pokud jste investorem takové dividendové společnosti, můžete se pak rozhodnout, zda vyplacenou dividendu obratem do té samé společnosti reinvestujete a přikoupíte za ni více akcií, nebo si vyplacenou hotovost ponecháte pro jiné účely. Zpravidla platí, že pokud jste ještě ekonomicky aktivní a příjem z dividend nepotřebujete, je moudré veškeré vyplacené dividendy reinvestovat a zvyšovat postupně své pozice v dividendových akciích (čímž postupně poroste i vám vyplacená dividenda).

Jakmile ale odejdete do penze, může se náhle z dividend stát velmi lukrativní pravidelný pasivní příjem. V závislosti na velikosti vašeho investičního portfolia je rozhodně možné, aby vás pouze dividendy dokázaly z pohledu esenciálních výdajů uživit (jakým způsobem si spočítat, jak velkou sumu potřebujete mít při konkrétním dividendovém výnosu zainvestovanou, aby vám dividendy dokázaly na příjmech přinést vámi zvolenou částku, zjistíte ZDE).

2. Dokáží zajistit, aby vaše úspory držely krok s inflací

Inflace patří rozhodně k problematičtějším aspektům finanční přípravy na penzi. Postupem let totiž dokáže významným způsobem sabotovat vaší kupní sílu, a tak je nutné počítat s ní jak v mládí, kdy si nějakou rozumnou dlouhodobou investiční cestu k důchodu plánujete, tak i ve stáří. Že máte na klidné dožití a své roční náklady dostatek peněz dnes neznamená, že vám stejný obnos bude na rok stačit třeba za 20 let.

Z výplaty dividend se tak kromě pasivního příjmu může stát efektivní protipól inflace. Řada kvalitních společností navíc své dividendy rok co rok neustále zvyšuje. Těm nejkonzistentnějších, které své dividendy nepřetržitě zvyšují již 25 let v kuse, se říká "dividendoví aristokraté". A právě tyto společnosti byste v rámci svého důchodového portfolia zaměřeného na dividendy měli mít v hledáčku, jelikož vám každý rok budou váš pasivní příjem navyšovat a limitovat tak dopad inflace na vaše úspory.

Při výběru vhodných dividendových akcií vždy dbejte na to, aby splňovaly pár základních podmínek - kolik jich je a které to jsou, se můžete dozvědět ZDE.

3. Jejich zhodnocení překonává standardní spořící účty

Možností, kam své životní úspory při odchodu do penze "zaparkovat", je celá řada a i v této chvíli bych rozhodně nabádal k tomu neupouštět nikdy definitivně od základních pravidel diverzifikace. Jedním z oblíbených aktiv, do kterých své peníze místo burzy ukládají vlastně i mnozí ekonomicky aktivní lidé, jsou spořící účty. A jejich argument je jednoduchý a vlastně i smysluplný: "Investování do akcií nerozumím, nevyznám se v nich a i když tam nakrásně mohou být vysoké potenciální zisky, můžou tam být i stejně vysoké ztráty a já se tím nechci stresovat." (Pokud tento argument zastáváte i vy, zkuste kouknout ZDE).

Spokojí se tedy s nižším rizikem a popravdě výrazně nižším zhodnocením, které se u standardních bank pohybuje u konzervativních spořících účtů okolo 1-2 %. Ano, můžete se dostat i přes 3 % a pohlídat si inflaci, ale zpravidla jde o spořící účty s "agresivnější" strategií, kde je vyšší riziko ztrát. Plus vás čekají poplatky.

Z tohoto pohledu se tak dividendové akcie jeví jako taková zlatá střední cesta a kompromis mezi spořícím účtem a investováním do růstových akcií. Byť jde v případě dividendových akcií stále o akcie, které s sebou chtě nechtě (stejně jako každý spořící účet) nesou určité riziko, celá řada dividendových akcií vám bude na dividendách vyplácet víc, než kolik vám vynese úrok na spořícím účtu.

Jako příklad si můžeme uvést tři známé dividendové aristokraty ExxonMobil ($XOM), AT&T($T) a Abbvie ($ABBV), jejichž dividendové výnosy dosahují v době psaní tohoto textu více než 4 %. Zájemce o vyšší dividendové výnosy (až okolo 10 %) bych pak rozhodně odkázal k tzv. "REIT společnostem", aby si o nich, jejich byznysu a především jejich dividendových výnosech něco víc zjistili. Začít můžete ZDE.

Jedním ze základních pilířů vašeho plánu pro nakládání s financemi v penzi by měla být investiční strategie, kterou v té době použijete. Určitě nechcete neinvestovat vůbec a nechat své úspory napospas inflaci a zároveň nechcete investovat do žádných volatilních aktiv a riskovat, že o významnou část svých úspor přijdete. Pokud však do této strategie zahrnete dostatečně diverzifikovanou škálu kvalitních dividendových akcií, můžete se i v penzi nadále těšit ze solidního pasivního příjmu.

P.S. Samostatnou, ale esenciální kapitolou při řešení dividend je jejich danění a zejména možnost zabránit jejich dvojímu zdanění (určitě nechcete například dividendy svých amerických společností danit jak v USA, tak v Čechách). Podstatné základní informace o této problematice si můžete přečíst ZDE.

#penze #investovani #portfolio #dividendy #dividendoveakcie #pasivniprijem #riziko #uspory #inflace #zhodnoceni #sporeni #vynos #reit #financninezavislost

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.