11.11.2020 5 minut čtení

Formulář W-8BEN: Co to je a proč by se o něj měl před otevřením účtu zajímat každý dividendový investor?

Dividendové akcie, respektive z nich vystavěné dividendové portfolio patří k nejpopulárnějším a nejčastějším způsobům, jak si dlouhodobí investoři dopřávají pasivní příjem. Mimo poplatky proto musí u brokerů řešit i to, jak dividendy danit jen u nás.

Na českém trhu lze rozhodně rovněž najít zajímavé dividendové tituly (ČEZ), ale co si budeme - drtivá většina budovatelů dividendových portfolií míří za moře do USA, kde existují společnosti, které dividendy vyplácejí bez přerušení již celé dekády a navíc je neustále zvyšují.

Idea, že své naspořené peníze necháte pracovat v rámci akciových titulů, které mohou samy o sobě zhodnocovat a navíc vám každoročně přinášet zajímavý obnos ve formě dividend, nezní vůbec špatně. Jde ostatně o jednu z oblíbených finančních strategií majetných investorů, kteří odešli do předčasného důchodu.

V případě pravidelného přikupování dividendových akcií (např. každý měsíc) rozhodně velkou roli hrají poplatky a tedy i to, přes koho akcie nakupujete. Při jednorázovém velkém nákupu vás komise asi tolik trápit nebudou, ale drobný nákup každých 30 dní už za rok poznáte.

A tak si najdete brokera s nejlepšími poplatky, založíte účet a napjatě čekáte na dividendy. Jenže když dorazí, zjistíte, že po vás chtějí nějaký záhadný formulář, který nemáte, takže najednou podléháte americké dani z příjmu a 30 % vašeho zisku putuje Bidenovi do kasy místo 15 %, které byste odevzdali u nás.

Proto je zcela klíčové si ještě před založením obchodního účtu pro účely dividendového investování do zahraničních akcií zjistit, zda vám daný broker umožní získat potvrzení o postavení zahraničního subjektu skutečného vlastníka příjmů pro účely srážkové daně a a podávání daňového přiznání pro fyzické osoby v dané zemi. Jinými slovy zda je schopen zajistit vám smlouvu, jež zamezí dvojímu zdanění.

Konkrétně ve Spojených státech pro tyto účely slouží právě zmíněný formulář W-8BEN (konkrétně W-8BEN pro spotřebitele a W-8BEN-E pro podnikatele). Ten musíte mít v případě, že jste neamerický subjekt, vyplněný a připravený k předložení zástupci pro srážkovou daň nebo instituci, jež vám dividendy vyplácí. Česká republika má s USA i řadou dalších zemí uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. A tímto formulářem de facto prohlašujete, že tato dohoda existuje, vy jste neamerickým občanem a žádáte o nárok na sníženou sazbu daně v rámci svých výdělků z USA

Zároveň je dobré mít na paměti, že tento formulář potřebujete pro zamezení dvojího zdanění i v případě, kdy s americkými cennými papíry obchodujete na jakémkoliv jiném trhu (jsou dostupné např. i na českých burzách RM-S a Pražské burze).

Háček je v tom, že vyplnění formuláře není povinné, takže se vám může stát, že vám jej nikdo k vyplnění nutit nebude, jestliže se sami neozvete a nevyvinete vlastní iniciativu. Pokud formulář k dispozici nemáte, automaticky bude váš příjem z amerických akcií zdaněn srážkovou daní pro zahraniční osoby ve výši 30 %. Nemluvě o tom, že u některých brokerů konečná daň z dividend naroste i nad 30 %. Toto mimochodem neplatí pouze pro dividendy, ale více méně pro všechny typy příjmů z USA (například chcete-li své fotky vkládat na americké fotobanky jako Shutterstock či iStock a budovat si pasivní příjem tímto způsobem).

Byť tento formulář už dnes většina brokerů nabízí a u některých je jeho vyplnění dokonce podmínkou pro obchodování na amerických trzích, stále se i mezi těmi známějšími najdou výjimky potvrzující pravidlo. Na to, jaké podmínky pro danění dividend nabízejí jednotlivé tuzemské obchodní platformy, se můžete ve srovnání od @PatrikKudlacek podívat zde: Danění dividend? Achillova pata některých obchodních platforem. Jak si stojí ve srovnání?

Formulář W-8BEN vypadá následovně:

 

Jeho vyplnění dnes zpravidla probíhá online, stvrdíte jej svým elektronickým podpisem a máte jej k dispozici přímo v rámci svého obchodního účtu v profilu. Alternativou bývá zaslání naskenované kopie přímo přes aplikaci brokera, případně fyzické vyplnění na jeho kamenné pobočce. S podobnými daňovými formuláři, jež fungují na stejném principu, se můžete setkat i v případě, že řešíte vyplácení dividend z Kanady či Austrálie.

Pokud vás zajímá, s kterými zeměmi má aktuálně Česká republika platnou smlouvu o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmů/majetku, najdete jej na webu Ministerstva financí zde.

Podrobný návod pro vyplnění formuláře nejen pro neangličtináře nabízí třeba @patriacz velmi přehledně a interaktivně zde.

Lze říct, že bez tohoto formuláře investování za účelem dividend do amerických akcií v podstatě nedává smysl. Ani nulové komise, ani žádné jiné benefity vám totiž ztráty při danění přímo v USA nevyrovnají. 

#investovani #dividendy #prijmy #usa #dane #dvojizdaneni #w8ben #formular #broker

Hodnocení: +53
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Takže po podepsání W-8 nemusím kvůli dividendam u US titulů řešit daňové přiznání, protože jsem již jednou danil v USA?

  +1
  • To by mě taky zajímalo...

   0
  • @lukasCigler @TomasSm Ano přesně tak, pokud formulář vyplníte, zdaní vám dividendy z amerických akcií v USA srážkovou daní 15 % a v ČR už je pak přiznávat nemusíte.

   -2
  • @tomasdurcak  děkuji za odpověd. Otázka zní mozná spíš, zda je nutné vůbec tyto již zdaněné příjmy z divident uvádět v daních?

   Na webu investicnigramotnost.cz se mimo jiné o tomto píše: 

   ČR, Nizozemí, USA (musíte vyplnit formulář W-8BEN), Japonsko, Brazílie, Korea, Jižní Afrika, Austrálie (15%):

   dividenda se daní v ČR (metoda prostého zápočtu zaplacené daně)

   pokud daň nepřesáhne 15% z hrubé dividendy, tak daníte jen v původním státu

   Z uvedeného vyplývá, že naše daňová povinnost z kapitálového příjmu (dividend) je 15%. V případě, že zaplatíme (broker strhne) 15% daň na straně plátce dividendy, tak jediné co musíme pro DAP udělat je, že dodáme výpis od brokera a přepočítáme obdržené dividendy pomocí jednotného kurzu.

   Pokud zaplatíme méně, tak budeme muset dodanit do českých 15%.

   V případě, že zaplatíme více, tak záleží jakou má ČR se tímto státem smlouvu o výši uznatelnosti daně.

   0
  • @TomasSm Ano, v tom máte pravdu, danit u nás už nemusíte jen teoreticky, v daňovém přiznání uvedete hrubý příjem z dividend + sraženou daň do limitu smlouvy o zamezení dvojímu zdanění (15 %), a pokud je to méně, musíte do 15 % doplatit. Ale zároveň je ten rozdíl tuším dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění možné nárokovat zpět u finanční správy státu, kde jste odvedl tu původní srážkovou daň (v tomto případě by to bylo USA). Jenom je potřeba dohledat podmínky, za jakých je ten rozdíl vracen, tady už trochu vařím z vody.

   0
  • @tomasdurcak Bohužel tak to není! I když vyplníte w-8ben a přijdou vám dividendy zdaněné 15 procenty, stejně MUSITE podat daňové přiznání  v ČR a do něj tyto dividendy uvést. Sice ve výsledku nula od nuly pojde, protože si odečtete strženou daň v USA, ale uvádět se to musí. Bohužel.

   +2
 • Dobry den. Aktualne riesim danove priznanie. Minuly rok som zacal s Revolutom, kt pri registracii tento formular hned vyzaduje, je ale celkom problem ho v elektronickej podobe od nich nasledne ziskat - ide to cez chatbota, kde po par uspesnych kliknutiach ziskavate kontakt s clovekom. Kazdopadne mi nemenovana financna institucia tvrdi, ze do danoveho priznania musim uviest formular 142S (https://www.irs.gov/forms-pubs/about-form-1042-s). Mam teda otazky:

  - plati, ze v danovom priznani musia byt uvedene vsetky dividendy US firiem, ajked su uz zdanene na zaklade W8ben?

  - staci tento formular prilozit k danovemu priznaniu, alebo je potrebne uviest este nejaky iny zdroj, dokument, detail?

   

  Dakujem

  0
 • Musim i jako obyc OSVC, ktery se obchodovanim na burze nezivi,  vyplnovat ten slozitejsi W-8BEN-E, nebo je to jenom pro pravnicke osoby a staci ten zakladni?

  0
  • @Wolfie Pokud jste fyzická osoba, musíte vyplnit W-8BEN, W-8BEN-E je pouze pro právnické osoby, jež nejsou americkými rezidenty.

   0
  • @tomasdurcak Dekuji za rychlou odpoved. Mohu se na to spolehnout? Fio, kde bych zrejme nakupoval, ma totiz v informacich uvedeno, ze ten slozitejsi formular je jak pro pravnicke osoby, tak pro fyzicke osoby - podnikatele. I kdyz se mi to take moc nezda..

   https://www.fio.cz/docs/cz/W8BEN_informace_CZ.pdf

   (posledni odstavec dole).

   0
  • @Wolfie Jako jistý si jsem, ale máte pravdu, že s formulací, jakou má Fio, jsem se ještě nesetkal. Viz tady třeba Citi bank:

   "Tento průvodce slouží k vyplnění formuláře W-8BEN-E, který prokazuje zahraniční status právnické osoby, která není „US osobou“, (hned úvod: https://www.citibank.com/icg/sa/emea/czech/assets/docs/4-instruction-W-8BEN-E.pdf). 

   Anebo tady Unicredit Bank: 

   8. Kdy mám vyplnit formulář W-8BEN a kdy mám vyplnit formulář W-8BEN-E?

   Pokud jste fyzickou osobou a nejste americkým rezidentem pro daňové účely, vyplňujete formulář W-8BEN.

   Pokud jste právnickou osobou a nejste americkým rezidentem pro daňové účely, vyplňujete formulář W-8BEN-E.

   (https://www.unicreditbank.cz/content/dam/cee2020-pws-cz/cz-dokumenty-2017/ostatni/dulezite-dokumenty/FAQ_FATCA_CZ_CZ_v01.pdf). Popravdě jsem se s formulací, jakou má Fio, tedy že i fyzické osoby musí ten "-E", zatím nesetkal. Možná bych zkusil zavolat na jejich infolinku a zeptat se. Ona ta Fio tam výše má u W-8BEN napsáno, že "Fyzické osoby si formulář mohou stáhnout z..." čímž naznačují, že pro ně taky slouží. Čili v tom posledním odstavci pravděpodobně může jít o nešťastnou a matoucí formulaci, pokud tam teda opravdu není žádná právní klička.

   0
  • @tomasdurcak Mate pravdu a jsem uz rozhodnut pouzit ten jednodussi. Jeste jsem jim tam napsal pro potvrzeni, tak uvidime. Kdyby trvali na -E, tak holt nakoupim jinde :)

   Kazdopadne dekuji za odpovedi a odkazy.

   +1
  • @Wolfie Není zač, pokud by vám Fio napsalo něco jiného (např. že musíte mít ten -E z nějakého důvodu), dejte vědět, docela by mě to zajímalo.

   0
  • @tomasdurcak Takze vysledek je takovy, ze se elegantne vyhnuli odpovedi na to, jestli tam maji chybu a jen velmi stroze mi napsali, at jim poslu formular W-8BEN.Takze tim je asi vse jasne a vyreseno :)

   +1
  • @Wolfie Ok, takže mají. 😅

   0
  • @tomasdurcak Maji. Jeste schvalne za cas zkontroluji, jestli tu formulaci zmenili. Ale to je pravdepodobne zalezitost na mesice :)

   +1
 • A jak postupovat pro vyloučení dvojího zdanění dividend evropských titulů?

  0
  • @tobrat S většinou evropských zemí máme platnou smlouvu o zamezení dvojího zdanění viz https://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoji-zdaneni/prehled-platnych-smluv Každopádně konkrétní zemi bude asi potřeba řešit individuálně. Popravdě netuším, jestli třeba v rámci EU nefunguje nějaký jednotný systém.

   0
  • @tomasdurcak Co se týká EU, či jakéhokoliv státu je nutné evidovat dividendy samostatně pro každý stát. Takže samostatně z Německa, Anglie, Francie, USA atd. Neexistuje žádný evropský systém. Bohužel.

   0
Doporučené příspěvky
11 minut
40 minut
7 minut
6 minut
4 minuty
11 minut
6 minut
9 minut
8 minut
7 minut
5 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
11 minut
40 minut
7 minut
6 minut
4 minuty
11 minut
6 minut
9 minut
8 minut
7 minut
5 minut
6 minut