5 minut čtení

Formulář W-8BEN: Co to je a proč by se o něj měl před otevřením účtu zajímat každý dividendový investor?

Dividendové akcie, respektive z nich vystavěné dividendové portfolio patří k nejpopulárnějším a nejčastějším způsobům, jak si dlouhodobí investoři dopřávají pasivní příjem. Mimo poplatky proto musí u brokerů řešit i to, jak dividendy danit jen u nás.

Na českém trhu lze rozhodně rovněž najít zajímavé dividendové tituly (ČEZ), ale co si budeme - drtivá většina budovatelů dividendových portfolií míří za moře do USA, kde existují společnosti, které dividendy vyplácejí bez přerušení již celé dekády a navíc je neustále zvyšují.

Idea, že své naspořené peníze necháte pracovat v rámci akciových titulů, které mohou samy o sobě zhodnocovat a navíc vám každoročně přinášet zajímavý obnos ve formě dividend, nezní vůbec špatně. Jde ostatně o jednu z oblíbených finančních strategií majetných investorů, kteří odešli do předčasného důchodu.

V případě pravidelného přikupování dividendových akcií (např. každý měsíc) rozhodně velkou roli hrají poplatky a tedy i to, přes koho akcie nakupujete. Při jednorázovém velkém nákupu vás komise asi tolik trápit nebudou, ale drobný nákup každých 30 dní už za rok poznáte.

A tak si najdete brokera s nejlepšími poplatky, založíte účet a napjatě čekáte na dividendy. Jenže když dorazí, zjistíte, že po vás chtějí nějaký záhadný formulář, který nemáte, takže najednou podléháte americké dani z příjmu a 30 % vašeho zisku putuje Bidenovi do kasy místo 15 %, které byste odevzdali u nás.

Proto je zcela klíčové si ještě před založením obchodního účtu pro účely dividendového investování do zahraničních akcií zjistit, zda vám daný broker umožní získat potvrzení o postavení zahraničního subjektu skutečného vlastníka příjmů pro účely srážkové daně a a podávání daňového přiznání pro fyzické osoby v dané zemi. Jinými slovy zda je schopen zajistit vám smlouvu, jež zamezí dvojímu zdanění.

Konkrétně ve Spojených státech pro tyto účely slouží právě zmíněný formulář W-8BEN (konkrétně W-8BEN pro spotřebitele a W-8BEN-E pro podnikatele). Ten musíte mít v případě, že jste neamerický subjekt, vyplněný a připravený k předložení zástupci pro srážkovou daň nebo instituci, jež vám dividendy vyplácí. Česká republika má s USA i řadou dalších zemí uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. A tímto formulářem de facto prohlašujete, že tato dohoda existuje, vy jste neamerickým občanem a žádáte o nárok na sníženou sazbu daně v rámci svých výdělků z USA

Zároveň je dobré mít na paměti, že tento formulář potřebujete pro zamezení dvojího zdanění i v případě, kdy s americkými cennými papíry obchodujete na jakémkoliv jiném trhu (jsou dostupné např. i na českých burzách RM-S a Pražské burze).

Háček je v tom, že vyplnění formuláře není povinné, takže se vám může stát, že vám jej nikdo k vyplnění nutit nebude, jestliže se sami neozvete a nevyvinete vlastní iniciativu. Pokud formulář k dispozici nemáte, automaticky bude váš příjem z amerických akcií zdaněn srážkovou daní pro zahraniční osoby ve výši 30 %. Nemluvě o tom, že u některých brokerů konečná daň z dividend naroste i nad 30 %. Toto mimochodem neplatí pouze pro dividendy, ale více méně pro všechny typy příjmů z USA (například chcete-li své fotky vkládat na americké fotobanky jako Shutterstock či iStock a budovat si pasivní příjem tímto způsobem).

Byť tento formulář už dnes většina brokerů nabízí a u některých je jeho vyplnění dokonce podmínkou pro obchodování na amerických trzích, stále se i mezi těmi známějšími najdou výjimky potvrzující pravidlo. Na to, jaké podmínky pro danění dividend nabízejí jednotlivé tuzemské obchodní platformy, se můžete ve srovnání od @PatrikKudlacek podívat zde: Danění dividend? Achillova pata některých obchodních platforem. Jak si stojí ve srovnání?

Formulář W-8BEN vypadá následovně:

 

Jeho vyplnění dnes zpravidla probíhá online, stvrdíte jej svým elektronickým podpisem a máte jej k dispozici přímo v rámci svého obchodního účtu v profilu. Alternativou bývá zaslání naskenované kopie přímo přes aplikaci brokera, případně fyzické vyplnění na jeho kamenné pobočce. S podobnými daňovými formuláři, jež fungují na stejném principu, se můžete setkat i v případě, že řešíte vyplácení dividend z Kanady či Austrálie.

Pokud vás zajímá, s kterými zeměmi má aktuálně Česká republika platnou smlouvu o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmů/majetku, najdete jej na webu Ministerstva financí zde.

Podrobný návod pro vyplnění formuláře nejen pro neangličtináře nabízí třeba @patriacz velmi přehledně a interaktivně zde.

Lze říct, že bez tohoto formuláře investování za účelem dividend do amerických akcií v podstatě nedává smysl. Ani nulové komise, ani žádné jiné benefity vám totiž ztráty při danění přímo v USA nevyrovnají. 

#investovani #dividendy #prijmy #usa #dane #dvojizdaneni #w8ben #formular #broker